eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Pośrednictwo nieruchomości: zawód z przyszłością?

Pośrednictwo nieruchomości: zawód z przyszłością?

2013-06-14 10:30

Pośrednictwo nieruchomości: zawód z przyszłością?

Czy zawód pośrednika ma przyszłość? © buchachon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości najchętniej decydują się nabywcy mieszkań; chęć znalezienia i przeprowadzenia transakcji zakupu własnego M z pomocą specjalisty deklaruje blisko 18% z nich. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal nieruchomości Domy.pl największą samodzielność wykazują klienci na najem mieszkań – prawie połowa z nich zamierza zrealizować swój cel samodzielnie. Potencjał rozwoju dla branży pośrednictwa jest jednak bardzo duży – z usług pośredników może skorzystać nawet co drugi klient na rynku najmu i aż trzech na czterech klientów na rynku sprzedaży nieruchomości.

Przeczytaj także: Biura nieruchomości bez klientów

Przeprowadzone przez portal nieruchomości Domy.pl badanie klientów poszukujących ofert nieruchomości wykazało, że zdecydowanych na skorzystanie z usługi pośrednictwa najwięcej jest wśród klientów na zakup mieszkań. Blisko 18% tej najliczniejszej na rynku grupy popytowej chce zlecić wykonanie czynności związanych z transakcją – tj. m.in. znalezienie oferty, zgromadzenie dokumentacji i sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, organizację podpisania umocwy kupna-sprzedaży – profesjonalnemu pośrednikowi.

Najmniej zdeterminowani do tego, by powierzyć pośrednikowi zadanie znalezienia oferty i doprowadzenia do zawarcia umowy są przyszli najemcy mieszkań. Prawdopodobnie stosunkowo duża liczba dostępnych na rynku ofert najmu takich lokali, nieskomplikowane formalności i niewielkie ryzyko niepowodzenia transakcji sprawiają, że z pomocy specjalisty chce skorzystać tylko niespełna co piętnasty klient. Jednocześnie blisko połowa klientów (45,8%) zadeklarowała, że sprawami związanymi z najmem mieszkania zdecydowanie zajmą się sami.

fot. buchachon - Fotolia.com

Czy zawód pośrednika ma przyszłość?

Potencjał rozwoju dla branży pośrednictwa jest jednak bardzo duży – z usług pośredników może skorzystać nawet co drugi klient na rynku najmu i aż trzech na czterech klientów na rynku sprzedaży nieruchomości.


Największą część klientów w każdej z badanych grup popytowych stanowią jednak osoby niezdecydowane. Choć w ocenie większości z nich sprawy związane z kupnem lub wynajmem nieruchomości są skomplikowane i sprawiają wiele problemów, to jednak albo brakuje im przekonania, że skorzystanie z usług pośrednika przyniesie wymierną korzyść, albo nie wiedzą z czyich usług skorzystać. To daje szerokie pole do popisu biurom pośrednictwa, samym pośrednikom oraz organizacjom zawodowym, w których się zrzeszają. Z badania portalu Domy.pl wynika, że odpowiednio przygotowana oferta i właściwie skierowany przekaz informacyjno-reklamowy pozwoliłyby przekonać do skorzystania z usług pośredników ogromne rzesze klientów. Procentowo największą do pozyskania grupą są dla branży klienci na zakup domów – aż 62,5% z nich nie wie, czy kupować samodzielnie, czy skorzystać z fachowej pomocy. Z tym samym dylematem boryka się niewiele mniej, bo blisko 60% klientów na mieszkania i ponad 57% klientów na zakup działek. Nawet na wyróżniającym się tak dużym odsetkiem samodzielnych klientów rynku najmu mieszkań i domów aż ok. 47% stanowią ci, którzy mogą stać się klientami pośredników. Wynika z tego, że podejmując odpowiednie działania, pośrednicy mają możliwość zwiększenia swojego udziału w obsłudze transakcji na tym rynku z obecnych niespełna 7% do 50%.

fot. mat. prasowe

Potencjał rynku dla pośredników

Przeprowadzone przez portal nieruchomości Domy.pl badanie klientów poszukujących ofert nieruchomości wykazało, że zdecydowanych na skorzystanie z usługi pośrednictwa najwięcej jest wśród klientów na zakup mieszkań.


Pośrednicy mogą osiągnąć jeszcze większy udział, a przez to zwielokrotnione zyski, skuteczniej zachęcając do skorzystania ze swoich usług klientów zainteresowanych kupnem mieszkań, domów i działek. Według obliczeń portalu Domy.pl na tych rynkach liczba transakcji zawieranych z udziałem pośredników może wzrosnąć z obecnych kilkunastu do nawet 77%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: