eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomości › Porady - nieruchomości
  • Jaka odległość od granicy?

    • autor odpowiedzi: Piotr Drogosz KPAiN

      Proszę jeszcze zwrócić uwagę na przepisy dotyczące zabudowy jednorodzinnej oraz zagrododowej i budynków gospodarczych:4. W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, dopuszcza się:1) budowę budynku ścianą bez okien i drzwi ... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Kati

      Dziękuję za odpowiedź a kiedy możemy postawić budynek gospodarczy w odległości 1,5m2 na jakiej zasadzie to działa jestem zielona w tym temacie ☹️ pokaż »
  • Czy skorzystam ze zwolnienia z podatku?

    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Aby skorzystać z ulgi na dane mieszkanie, to ma zaspokajać potrzeby mieszkaniowe podatnika, czyli powinien on w nim mieszkać. Nie ma ustawowych regulacji co do długości zamieszkiwania w takim mieszkaniu. Więc to jest kwestia otwarta - wartą ją wyjaśnić ze swoim urzędem skarbowym. pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Musimy patrzeć w ten sposób:1.mieszkanie z 2018 r. to cel mieszkaniowy dla sprzedaży mieszkania z 2016 r. (czyli zwalnia od podatku dochód ze sprzedaży mieszkania z 2016 r.).2.Obecne inne cele mieszkaniowe to cel mieszkalnowy dla przyszłej sprzedazy mieszkania kupionego w 2018 r. (czyli ze sprzedaży... pokaż »
  • Podatek od sprzedaży domu a kupno nieruchomości w Irlandii

    • autor odpowiedzi: VBxxxxxx

      Klient nie zapytał o najwazniejsze. Czy nie zapłaci w Irlandii 33% podatku od sprzedaży mieszkania w Polsce? pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      1. Tak - w opisanym przypadku koszty przewyższają przychód, zatem podatek nie wystąpi.
      2. Należy złożyć PIT-39, w którym zostaną wykazane przychód i koszty (większe od przychodu). Termin złożenia - 30 kwiecień roku następującego po tym, w którym nastąpiła sprzedaż.
      3. Tak - podatek będzie naliczony ... pokaż »
  • Wynajmowanie lokalu mieszkalnego a odprowadzanie zużycia prądu w koszty firmy

    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Niech mama odlicza tylko część - np. licząc powierzchniowo - która przypada na sklep. pokaż »
    • autor odpowiedzi: czerwona1990

      prosze o porade pokaż »
  • Czy właściciel sąsiedniej działki może żądać odszkodowania ?

    • autor odpowiedzi: pauzka

      Bardzo dziękuję za merytoryczną odpowiedż;) pokaż »
    • autor odpowiedzi: Piotr Drogosz KPAiN

      Dzień dobry, Przedstawiam swoje stanowisko zakładając, że dobrze przyjąłem stan faktyczny. NIe może być one uznane za wiążącą opinię prawną, gdyż takiej nie da się poczynić bez zapoznania się z dokumentami. Co do zasady myślę, że nie nie grozi Panu/Pani niebotyczne odszkodwanie. Przede wszsytkim nal... pokaż »
  • Podatek od nieruchomości w przypadku wynajmu mieszkania

    • autor odpowiedzi: ybka

      wynajem nieruchomości przez firmę na cele mieszkaniowe,jaki podatek od nieruchomości ,mieszkaniówka czy działalność gospodarcza pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Jeżeli mamy tutaj najem prywatny (poza działalnością gospodarczą) zaś wynajmowana nieruchomość służy celom mieszkalnym, a nie prowadzeniu przez najemcę działalności gospodarczej, stawka podatku od nieruchomości powinna być liczona jak dla mieszkaniówki. pokaż »
  • Wynajem mieszkania

    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Art.  6882 KC .  [Zgoda wynajmującego na podnajem] 

      Bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym. pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      A czasem w umowie najmu nie zastrzeżono, że podnajem taki musi zaakceptować właściciel? pokaż »
  • Czy "biorący w użyczenie" mieszkanie zapłaci podwójny podatek od jego wynajmu osobie trzeciej?

    • autor odpowiedzi: diniente

      Taka oto zagwozdka:Mąż i żona, wspólnota majątkowa, WSPÓLNE mieszkanie samodzielnie wynajmowane od momentu zakupu TYLKO przez męża i rozliczane TYLKO przez niego na zasadach OGÓLNYCH (stosowne oświadczenie złożone w US).Mamy też drugie mieszkanie, należące TYLKO do męża (kupione przed ślubem), które... pokaż »
    • autor odpowiedzi: diniente

      Taka oto zagwozdka:Mąż i żona, wspólnota majątkowa, WSPÓLNE mieszkanie samodzielnie wynajmowane od momentu zakupu TYLKO przez męża i rozliczane TYLKO przez niego na zasadach OGÓLNYCH (stosowne oświadczenie złożone w US).Mamy też drugie mieszkanie, należące TYLKO do męża (kupione przed ślubem), które... pokaż »
  • Darowizna z częściową sprzedażą na kredyt hipoteczny

    • autor odpowiedzi: Michał Dziemdziela

      Witam, spotkałem się już z taką konstrukcją umowy darowizny i sprzedaży. W odniesieniu do aspektów mojej pecjalizacji, uzyskanie kredytu na 20% jest możliwe pod warunkiem, przyjęcia ceny transakcji nieodbiegającej od ceny rynkowej. Jeśli dom jest warty 800 tyś, w darowiźnie zostanie przekazane 80% t... pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      a o które opodatkowanie chodzi? Jeżeli o podatek dochodowy to proszę pamiętać, że jeżeli sprzedanych zostanie tylko 20% udziałów w nieruchomości, to koszty będą też ustalane w stosunku do tych 20%. pokaż »
  • Podatek od sprzedaży mieszkania przed 5-letnim okresem od nabycia

    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      W takim przypadku zakupu drugiego mieszkania nie będzie można rozliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej przy liczeniu podatku od sprzedaży pierwszego mieszkania. pokaż »
    • autor odpowiedzi: Murnie

      Oba zakupy są dokonane za gotówkę, nie z kredytów. Zakup drugiego mieszkania będzie z oszczędności i pożyczek (nie z banku), pierwsze mieszkanie będzie póżniej (w ciągu kilku miesięcy) sprzedane by oddać pożyczone pieniądze. pokaż »
  • Jak mogę uniknąć podatku 19% po sprzedaży mieszkania po babci?

    • autor odpowiedzi: Autor12

      a wiec mozna ale niestety nadal w polskim p-rawie obowiazuje okres 5 lat wiec od momentu stania sie pełnowartosciowym włascicielem mieszkania na drodze darowizny czy tez spadku musi minac okres 5 lat by móc bez podatku sprzedac mieszkanie.Ewebtualnie jezli pani babcia zapisała za życia jescze mieszk... pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Kiedy zmarła babcia? pokaż »
  • Wynajmujący nie chce podpisać wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego

    • autor odpowiedzi: zuza3838

      a ja mam pytanie , czy jak wyślę pocztą wypowiedzenie najmu listem poleconym za potwierdzeniem odbioru , a najemca nie odbierze takiego wypowiedzenia ,to czy będzie to ważne że takie wypowiedzenie? napomknę że najemca nie chce mi podpisać wypowiedzenia a został powiadomiony że takowe dostaje i nawet... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Bartunio18

      Dodam kilka słów do mojego tematu. Właściciel nie poinformował mnie przed podpisaniem umowy, że lokal zamieszkują gryzonie (duże gryzonie). Wiedział o tym doskonale, ale zataił przede mną ten fakt. Dowiedziałem się o gryzoniach kilka dni po podpisaniu umowy, kiedy przygotowywałem lokal do użytku. Zg... pokaż »
  • Sprzedaż części darowanej działki

    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Rozliczenia dokonujemy do 30 kwietnia roku następnego po tym, w którym miała miejsce sprzedaż na PIT-39. Tam też wykazujemy informację o zamiarze skorzystania z ulgi. Faktury wraz z dowodami zapłat gromadzimy i przedstawiamy na żądanie urzędu skarbowego. pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Wydać można w zasadzie na wszystko, co trwale związane z domem czy mieszkaniem należącym do podatnika. Nie ma stałej listy. Dokumentujemy fakturami (paragony odpadają). Oczywiście liczą się w takim przypadku zakupy dokonane po sprzedaży działki. Chodzi o to, aby na własne cele mieszkaniowe wydać pie... pokaż »
  • Zakup domu od rodziców

    • autor odpowiedzi: ArkadiuszM

      Tata odziedziczyl dzialke po swoim ojcu a budowa trwa okolo 20 lat. Jezeli zakupie od nich dzialke z rozpoczętą budową jakie podatki wchodzą w grę, zarowno po mojej jak i ich stronie ? pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      kiedy rodzice nabyli grunt, na którym dom jest budowany? Cel zaciągnięcia kredytu to zakup działki z rozpoczętą budową a nie spłata rodziców ;) pokaż »
  • Sprzedaż mieszkania, zakup domu, a podatek do zapłaty

    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Tak - chodzi bowiem o to, aby wydać na zakup nowej nieruchomości pieniądze uzyskane ze sprzedaży, a nie jakiekolwiek posiadane pieniądze. Fiskus bardzo też pilnuje zachowania odpowiedniej kolejności, czyli najpierw sprzedaż, później zakup. Można próbować walczyć - powołując się na wykładnię celowośc... pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      Aby w ogóle podatku nie płacić, na cele mieszkaniowe trzeba przeznaczyć cały przychód (a nie dochód) ze sprzedaży, czyli kwotę otrzymaną od nabywcy. Jeżeli przeznaczymy na cele mieszkaniowe mniej, zwolniona z podatku będzie odpowiednia część dochoduPokazuje to nasz kalkulatort http://www.podatki.ego... pokaż »
bezpłatny program PIT 2019
Dodaj swoje pytanie

Znajdź odpowiedź

Znajdź zadane pytania i udzielone odpowiedzi.
Wpisz słowa kluczowe, np. wypowiedzenie

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: