eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budownictwo w najgorszych nastrojach od 3 lat. Oprze się kryzysowi?

Budownictwo w najgorszych nastrojach od 3 lat. Oprze się kryzysowi?

2020-04-03 12:33

Budownictwo w najgorszych nastrojach od 3 lat. Oprze się kryzysowi?

Poziom optymizmu w budownictwie najniższy od 3 lat © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Marzec był dwunastym z rzędu spadkowym miesiącem pod względem poziomu optymizmu w budownictwie. Odsezonowany wskaźnik koniunktury przyjął wartość ujemną i znalazł się na poziomie najniższym od trzech lat. Ponieważ badanie marcowe nie uwzględnia jeszcze zupełnie nowej rzeczywistości gospodarczej, należy oczekiwać, że w kwietniu poziom koniunktury w sektorze budowlanym ulegnie znacznemu pogorszeniu.
Jak wynika z najnowszego raportu miesięcznego firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce – kwiecień 2020”, w pierwszym kwartale roku budownictwo zdołało wypracować sobie pewien bufor, który będzie dla branży bardzo cenny w pierwszej fazie dekoniunktury.

Podobnie jak styczeń, również luty był bardzo dobrym miesiącem dla producentów materiałów budowlanych. Wstępne doniesienia z rynku wskazują na utrzymanie się wysokiego popytu również w marcu, co częściowo może być efektem kupowania i kontraktowania materiałów na zapas. Również obserwowany w drugiej połowie marca boom zakupowy Polaków w marketach budowlanych sprawi, że w marcu i kwietniu produkcja podstawowych materiałów budowlanych utrzyma wysoki poziom.

Najbliższe miesiące przyniosą wiele niespodziewanych zdarzeń w polskiej gospodarce a obecny kryzys będzie zupełnie inny od wcześniejszych. W czasie poprzednich kryzysów to cierpiący obecnie najmocniej sektor usługowy był elementem stabilizującym koniunkturę. Tym razem rolę stabilizatora mogą przejąć sektory produkcyjny i budownictwo, które nadal mają możliwość realizacji zleceń oraz podpisywania nowych kontraktów - stąd m.in. ubiegłotygodniowe zdecydowane deklaracje GDDKiA i PKP PLK dotyczące woli kontynuacji wszystkich realizowanych zadań inwestycyjnych.

fot. mat. prasowe

Wyrównany sezonowo wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie

Marzec był dwunastym z rzędu spadkowym miesiącem pod względem poziomu optymizmu w budownictwie.


Głównym czynnikiem, który ukształtuje dynamikę produkcji budowlano-montażowej w 2020 r. będzie kwietniowa decyzja rządu co do dalszych działań w zakresie przeciwdziałania epidemii. W Europie Zachodniej wiodące koncerny budowlane (np. Porr, Strabag, Ferrovial, Vinci) zdecydowały się na tymczasowe zamknięcie prowadzonych budów. Jeżeli w ramach zaostrzenia środków ochrony do takiego ruchu zmuszone zostałyby firmy budowlane w Polsce, krajowemu budownictwu groziłaby zapaść, podobna do tej, jakiej obecnie doświadcza branża turystyczna czy usługowa.

Bartłomiej Sosna, Ekspert rynku budowlanego,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: