eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Szybka sprzedaż mieszkania? Zaangażuj się

Szybka sprzedaż mieszkania? Zaangażuj się

2014-08-09 00:15

Szybka sprzedaż mieszkania? Zaangażuj się

Mieszkanie na warszawskim Ursynowie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W zaledwie kilka dni można znaleźć nabywcę na swoje mieszkanie. Wymaga to jednak dobrego przygotowania zarówno lokalu jak i oferty. Osiągnięcie pożądanego efektu wymaga zastosowania kilku prostych i niekosztownych zabiegów. Efekt? Szybka sprzedaż i wyższa cena.

Przeczytaj także: Szybka sprzedaż mieszkania: porady

Sprzedaż mieszkania jest procesem czasochłonnym. Od ogłoszenia oferty do przeniesienia prawa własności na kolejnego właściciela mijają statystycznie 3 - 4 miesiące. Ci, którzy chcą lokal sprzedać szybciej, muszą obniżyć cenę lub zadbać o atrakcyjność swojej oferty. Z doświadczeń doradców Lion’s House wynika ponadto, że dobre przygotowanie oferty i mieszkania do sprzedaży może skutkować wyższą ceną sprzedaży. Powód jest prosty - zadbana nieruchomość wytrąca z rąk kupujących argumenty do negocjacji.

Dobre przygotowanie jest tym ważniejsze w bieżącym roku, bo zarówno wprowadzenie nowelizacji rekomendacji „S” (wymaganie 5-proc. wkładu własnego), jak i wprowadzenie programu „Mieszkanie dla młodych” utrudniło znalezienie nabywcy na używane „M”. W efekcie jedynie kupując nowe mieszkanie można liczyć na dopłaty z budżetu w wysokości nawet ponad 20% wartości nieruchomości, a gdyby tego było mało, nawet nie korzystając z dopłat, potencjalny nabywca musi posiadać znacznie mniej gotówki kupując mieszkanie nowe niż używane. W przypadku tego drugiego znacznie wyższe są bowiem koszty transakcyjne. Widać to wyraźnie na przykładzie wyników sprzedaży deweloperów. Ci giełdowi w ciągu pierwszego półrocza 2014 r. sprzedali bowiem aż o 40% więcej lokali niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Zacznij od porządku i ścian

Aby lokal sprzedać szybciej i za wyższą cenę niezbędne jest jego dobre przygotowanie. Sztuką jest, aby to przygotowanie pochłonęło jednak jak najmniej gotówki. Lokal można przygotować samemu lub korzystać z usługi tzw. home stagingu. Niezależnie od wybranej opcji trzeba przygotować się na wieloetapowe przygotowania. Warto zadbać o następujące aspekty:
  1. Porządek i odświeżenie ścian,
  2. Drobne naprawy,
  3. Oświetlenie lokalu,
  4. Nastrój i pora oględzin.

Przed przystąpieniem do sprzedaży lokalu należy oczywiście posprzątać i ukryć w miarę możliwości rzeczy osobiste. Warto też pokusić się o zerwanie starych tapet i pomalowanie ścian. Jest to relatywnie niedrogi zabieg (kosztuje kilkaset złotych), a sprawia wrażenie świeżości i nowoczesności. Warto także zadbać o posadzkę i glazurę. W tym celu wystarczy odświeżyć fugi, uzupełnić brakujące elementy wykończenia podłogi czy wycyklinować parkiet. Należy też sprawdzić czy działają takie detale jak: nawiew do okapu, żaluzje, krany i elementy instalacji elektrycznej. Nie należy natomiast wdawać się w generalny remont, gdyż może się to okazać nieopłacalną inwestycją. Nakładów na renowację zazwyczaj nie sposób bowiem odzyskać w cenie mieszkania.

fot. mat. prasowe

Liczba kontaktów ze strony oficjalnych nabywców

W ciągu czterech tygodni profesjonalna oferta skusiła do kontaktu 32 potencjalnych klientów, a zła zaledwie czterech.


Zwróćmy uwagę na światło i zapach

Często nabywcy podejmują decyzje o kupnie w ciągu kilku sekund po wejściu do mieszkania – kluczowe jest więc pierwsze wrażenie. Z tego powodu bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. Właściwie dobrane światło powoduje, że mieszkanie sprawia wrażenie większego. Trudno ten efekt przecenić, gdy każdy metr nieruchomości kosztuje kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto umiejętnie operując oświetleniem można zbudować pozytywny nastrój w lokalu. Jest jednak jeszcze kilka szczegółów, które pomóc mogą w znalezieniu potencjalnego nabywcy. Po pierwsze godzina oględzin. To od pory zależeć będzie czy lokal będzie dobrze doświetlony naturalnym światłem (korzystniejszym niż sztuczne), czy z okien roztaczać się będzie korzystny widok oraz czy nabywca nie wpadnie w najgorsze korki jadąc obejrzeć lokal. Ostatnim elementem jest zapach. Przed wizytą mieszkanie należy dobrze przewietrzyć, aby niewyczuwalne były zapachy dochodzące z kuchni czy toalety. Napełniając później lokal przyjemną wonią należy unikać odświeżaczy powietrza czy kadzidełek. Nabywcy preferują raczej naturalne i delikatne zapachy np. świeżo parzonej kawy czy domowych wypieków.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: