eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek pierwotny będzie hamować?

Rynek pierwotny będzie hamować?

2015-07-28 10:53

Przeczytaj także: MdM na rynku wtórnym nie zaszkodzi deweloperom?


Program MdM coraz ważniejszy w czterech metropoliach


Pewnym problemem dla deweloperów będzie również rozszerzenie rządowych dopłat na rynek wtórny. Nie można jednak przeceniać wspomnianej zmiany, gdyż w skali całego kraju MdM nie jest masowym programem. Kredyty z dopłatą stanowią 8% - 10% umów finansujących mieszkania (zobacz raporty AMRON SARFiN). W przypadku Rodziny na Swoim analogiczny wynik był nawet dwa lub trzy razy wyższy.

Skutki rozszerzenia MdM-u na rynek wtórny odczują m.in. deweloperzy działający w Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Szczecinie i Bydgoszczy. Na terenie tych miast spodziewane limity pozwolą na dość łatwy zakup używanego „M” z dopłatą. W przypadku Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska podobna transakcja może być o wiele trudniejsza.

Inwestorzy działający w czterech wymienionych metropoliach na razie nie muszą obawiać się, że rynek wtórny odbierze im wielu młodych klientów.

Warto wspomnieć, że program MdM coraz bardziej interesuje deweloperów z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia. Dane portali RynekPierwotny.pl oraz NoweMieszkaniedlaMlodych.pl wskazują, że we wspomnianych miastach znacznie wzrosła dostępność lokali z dofinansowaniem (patrz poniższa tabela). Można się o tym przekonać, porównując liczbę dotowanych mieszkań w przeliczeniu na 10 000 osób, które mają od 20 lat do 34 lat.

Na początku następnego kwartału będziemy już wiedzieli, czy deweloperzy ostrożniej szacują przyszły popyt. Prócz możliwego spadku sprzedaży nowych lokali z dopłatą (np. w Poznaniu i Łodzi), inwestorzy powinni brać pod uwagę zmiany widoczne na rynku hipotecznym. Zgodnie z danymi BIK-u, od stycznia do czerwca 2015 r. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 1,10% (w stosunku do analogicznego okresu 2014 r.). Brak pozytywnej reakcji rynku na październikową i marcową obniżkę stóp procentowych sugeruje, że wyższy limit wkładu własnego (10%), jednak miał pewne znaczenie. Jego wpływ na razie jest kompensowany przez bardzo niskie notowania WIBOR-u.

Andrzej Prajsnar –

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: