eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym: spadkobiercy bez ziemi?

Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym: spadkobiercy bez ziemi?

2016-08-24 12:51

Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym: spadkobiercy bez ziemi?

Ziemia © savo40 - Fotolia.com

Spadkobiercy nieruchomości gruntowych, które zostały przekazane państwu na mocy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny, nie mogą liczyć na odzyskanie gruntów.

Przeczytaj także: Sprzedaż gospodarstwa rolnego w podatku dochodowym

W sądach administracyjnych przybywa spraw, które podważają ważność decyzji opartych na uchylonej już ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny. Jednak, jak pokazuje wiele orzecznictw, odzyskanie przez spadkobierców gruntów przekazanych państwu może okazać się niemożliwe, a samo postępowanie może ciągnąć się latami (dla przykładu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 05 sierpnia 2015 r., sygnatura akt: I OSK 33/14).

Ziemie były przekazywane państwu w trybie administracyjnym w oparciu o art. 45 wspomnianej wcześniej ustawy. Zgodnie z tymi przesłankami gospodarstwo rolne mogło zostać przejęte poprzez zawarcie odpowiedniej umowy cywilnoprawnej tylko jeśli następca spełniał dyktowane aktem warunki - musiał on posiadać kwalifikacje rolnicze do dalszego prowadzenia gospodarstwa. W myśl rozporządzenia Rady Ministrów z 1964 r. oraz z 1977 r. za kwalifikacje do przejęcia i prowadzenia gospodarstwa rolnego mogło zostać uznane tylko ukończenie szkoły rolniczej bądź przysposobienia rolniczego – wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Spadkobierca bez tych kwalifikacji nie mógł więc przejąć gospodarstwa ze względu na niespełnienie warunków ustawodawcy - było ono zatem przekazywane na rzecz państwa.

Skargi na obowiązujące wówczas przepisy z reguły nie skutkują przychyleniem się do żądań spadkobierców utraconych gruntów – w 2001 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekł o zgodności z konstytucją przesłanek zawartych w uchylonej ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny.

Saveinvest Sp. z o. o.,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: