eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Weekend majowy 2017. Gdzie najtańszy wynajem domu?

Weekend majowy 2017. Gdzie najtańszy wynajem domu?

2017-04-12 00:40

Weekend majowy 2017. Gdzie najtańszy wynajem domu?

Sopot © Patryk Kosmider - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Weekend majowy zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu Polaków do pierwsza w roku okazja do zaczerpnięcia oddechu i odpoczynku od pracy. Nic dziwnego, że z roku na rok rośnie rzesza tych, którzy pierwsze dni maja decydują się spędzić z dala od domu. Ile mogą ich kosztować noclegi? Gdzie mamy szansę na najtańszy wynajem domu? Odpowiedzi na te pytania przygotowała wyszukiwarka wakacyjnych domów i apartamentów Holidu. W zestawieniu wzięto pod lupę najbardziej popularne polskie miasta i regiony.

Przeczytaj także: Weekend majowy 2022 o 30% droższy niż przed pandemią

Nie inaczej niż w latach ubiegłych, i w tym roku na weekend majowy wybierzemy najczęściej polskie destynacje. Szczególną popularnością cieszyć będą się miejscowości położone nad morzem, góry oraz większe miasta. Majówkę najczęściej organizujemy na własną rękę. Większe grupy często decydują się na wynajem domu.

Holidu, wyszukiwarka wakacyjnych domów i apartamentów, postanowiła przyjrzeć się, jakie koszty generuje wynajem domu na majówkę. Przedstawione poniżej ceny dotyczą pojedynczego noclegu dla grupy liczącej sobie od 2 do 5 osób w okresie od 29 kwietnia do 7 maja 2017.

Wynajem domu w Trójmieście nie będzie tani


Wybrzeże Bałtyku to jedna z lokalizacji, którą najchętniej wybieramy na weekend majowy. Analiza Holidu dowodzi, że wynajem domu nad morzem to koszt rzędu 288 złotych za noc. Takie ceny nie obowiązują jednak Trójmiasta, gdzie nocleg w prywatnym obiekcie jest o niemal 100 złotych droższy (372 zł). Na jeszcze większy wydatek muszą być przygotowani miłośnicy Sopotu (481 zł). Drogo jest również w Dziwnówku (400 zł), Kołobrzegu i Niechorzu (370 zł). Od 250 do 300 zł kosztuje wynajem domu w Świnoujściu, Gdyni, Pobierowie, Międzyzdrojach i Rewalu. Poniżej 250 zł zapłacimy w Mielnie, Ustce i Łebie.

Kolejnym popularnym kierunkiem wiosennych wyjazdów są polskie góry. Cena noclegu w Tatrach to około 250 złotych za noc. W samym Zakopanem trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 290 złotych. Najtaniej w Tatrach znajdziemy nocleg w Czarnej Górze – 144 zł za noc. Poniżej 200 złotych zapłacimy w Bukowinie Tatrzańskiej i Poroninie. Nocleg w Karkonoszach to około 250 złotych za noc. Średnie ceny noclegu w Pieninach i Beskidach to kolejno 214 i 182 zł. Najtaniej za nocleg zapłacimy w Bieszczadach – koszt jednej nocy w domu lub apartamencie wakacyjnym to około 140 złotych.

Dużą popularnością wśród podróżujących cieszą się Mazury. Wynajem domu w tym regionie to około 237 złotych za noc. Z kolei wyjazd na Kaszuby będzie wiązał się z wydatkiem rzędu 326 złotych za nocleg w prywatnym obiekcie wakacyjnym. W Małopolsce i na Dolnym Śląsku zapłacimy około 260 złotych za noc. Do tańszych regionów należą okolice Borów Tucholskich i Podlasie, gdzie średnia cena noclegu w domu wakacyjnym nie przekracza 200 złotych.

fot. mat. prasowe

Ceny noclegu w domu wakacyjnym podczas weekendu majowego w wybranych polskich miastach majowego

Zdecydowanie najdroższą lokalizacją okazuje się Sopot.


Ceny noclegów w największych polskich miastach


Weekend majowy to dla wielu osób idealny czas na zwiedzanie polskich miast. W przypadku cen, podobnie jak przy regionach, najdrożej jest nad morzem. Najdrożej nocleg kosztuje we wspomnianym już Sopocie, w Gdańsku jest to 317 zł, a w Gdyni 292 zł. Wszyscy, którzy chcieliby zwiedzić Wrocław także muszą przygotować się na spory wydatek – noc we wrocławskim apartamencie wakacyjnym to wydatek rzędu 410 zł. W Krakowie wynajęcie apartamentu kosztuje ponad 330 złotych za noc. Z kolei za nocleg w stolicy zapłacimy około 250 zł. Dom wakacyjny w granicach 200 – 230 złotych za noc znajdziemy w takich miastach jak Poznań, Szczecin, Katowice i Rzeszów. Natomiast poniżej 200 złotych za noc zapłacimy w Częstochowie, Kielcach, Łodzi, Lublinie i Białymstoku.

Majówka już od 118 złotych za noc!


Weekend majowy dla wielu oznacza możliwość odpoczynku poza miejscem zamieszkania. Planując wyjazd warto wziąć pod uwagę ceny noclegów, które w zależności od rejonu Polski znacznie się różnią. W zestawieniu Holidu wzięto pod uwagę ponad 80 najchętniej wybieranych przez turystów miejscowości. Wyniki tej analizy pokazały, że najtańszy nocleg w domu wakacyjnym można znaleźć w Nałęczowie, w Małopolsce. Wynajęm domu wakacyjnego w tym miejscu to koszt około 118 złotych za noc. Poniżej 150 złotych za noc zapłacimy także w Jarosławcu, Jeleniej Górze i Ciechocinku. W dość korzystnej cenie – do 200 złotych za noc – znajdziemy domy wakacyjne w takich górskich miejscowościach jak: Zawoja, Wisła, Szczawnica, Bukowina Tatrzańska, Krynica-Zdrój i Ustroń. Najwięcej ofert domów wakacyjnych, zarówno zlokalizowanych nad morzem, jak i w górach, leży w granicach 200 – 250 złotych za noc. W tym przedziale cenowym znajdują się obiekty w takich miastach jak Ustka, Łeba, Mielno, a także Szczyrk i Szklarska Poręba.

Metodologia
Dane wykorzystane w analizie zostały zebrane na początku kwietnia 2017 roku i pochodzą z bazy danych Holidu. Pod uwagę wzięto okres od 29 kwietnia do 7 maja 2017. W celu wyznaczenia średniej ceny noclegu użyto mediany, czyli środkowej wartości cen noclegów w danej miejscowości lub regionie. Takie podejście umożliwia wyeliminowanie wpływu wartości skrajnych na ostateczną średnią wartość noclegu – w innym przypadku ceny np. bardzo luksusowych apartamentów mogłyby zawyżyć ten wskaźnik. Podane wartości dotyczą pojedynczego noclegu dla grupy od 2 do 5 osób. Wszystkie ceny zostały przeliczone według średniego kursu EUR/PLN z dnia 3 kwietnia 2017, który zgodnie z danymi opublikowanymi przez NBP, wyniósł 4,23 zł.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: