eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wydatki mieszkaniowe największym obciążeniem budżetu

Wydatki mieszkaniowe największym obciążeniem budżetu

2013-09-09 10:45

Wydatki mieszkaniowe największym obciążeniem budżetu

Wydatki mieszkaniowe największym obciążeniem budżetu ©  Peter Atkins - Fotolia.com

Wyniki najnowszego raportu RICS wskazują, że wydatki europejskich gospodarstw domowych związane z mieszkaniem, jako jedyne spośród wszystkich nakładów pieniężnych na konsumpcję i wbrew trendom PKB, nie uległy obniżce w czasie kryzysu.

Przeczytaj także: NBP: finanse gospodarstw domowych w I kw. 2013

Obciążenia związane z mieszkaniem stanowią największą część wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej. W roku 2011, nakłady pieniężne obywateli 27 Państw Członkowskich związane z mieszkaniem wyniosły 1700 miliardów euro, co stanowi 23,6% wszystkich wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych w Europie. Dla porównania, w roku 2000 stanowiły one 20,3%, a w 2008 – 22,5%. Pozostałe wydatki na konsumpcję stanowiły obciążenia związane z transportem (13,2 %) oraz jedzenie i napoje (12,9 %).

Raport RICS wskazuje, że wydatki związane z mieszkaniem w poszczególnych krajach Europy znacznie się od siebie różnią. W państwach członkowskich, w których poziom dochodów jest wyższy od średniej europejskiej (np. w krajach skandynawskich, Holandii czy Luksemburgu), wydatki związane z mieszkaniem utrzymują się na wysokim poziomie. Natomiast, w przypadku państw członkowskich na południu Europy (z wyjątkiem Grecji), udział tych obciążeń w całości wydatków na konsumpcję jest niższy. Analiza trendów rozwoju czynszu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat (2001-2012) pokazuje, że w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem, sytuacja finansowa odbiła się nie tylko na ostatnio zawieranych umowach najmu, ale na całym sektorze.

Peter Parlasca FRICS, autor badania, wyjaśnia powody, dla których wydatki związane z mieszkaniem niezmiennie pochłaniają tak dużą część budżetu konsumentów w Europie, w czasach braku stabilizacji finansowej:

„Podczas gdy w latach 2008-2011, obciążenia związane z mieszkaniem stanowiły największą część wydatków gospodarstw domowych na konsumpcję, działo się tak z uwagi na fakt, iż Europejczycy wydawali więcej na opłacenie czynszu i rachunków za prąd, ale przede wszystkim ze względu na zwiększone wydatki posiadaczy własnych M. Jednocześnie, konsumenci wydawali mniej na modernizację mieszkań (koszty utrzymania i remontów zmniejszyły się o 3,2%).”

fot. Peter Atkins - Fotolia.com

Wydatki mieszkaniowe największym obciążeniem budżetu

Jednym z najważniejszych składowych wydatków na konsumpcję związanych z mieszkaniem jest “kalkulacyjny koszt najmu mieszkania”, skalkulowany na potrzeby ujęcia segmentu mieszkań zamieszkanych przez właścicieli (12%), a dalej kolejno: wodę, gaz, prąd (6 %), a także wydatki na utrzymanie i remonty lokalu (1,3 %).


Raport RICS pokazuje również, że jednym z najważniejszych składowych wydatków na konsumpcję związanych z mieszkaniem jest “kalkulacyjny koszt najmu mieszkania”, skalkulowany na potrzeby ujęcia segmentu mieszkań zamieszkanych przez właścicieli (12%), a dalej kolejno: wodę, gaz, prąd (6 %), a także wydatki na utrzymanie i remonty lokalu (1,3 %).

“W opinii Europejczyków, dobrej jakości mieszkanie w przystępnej cenie stanowi potrzebę podstawową. Jest również kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. Badanie RICS pokazuje, że w większości krajów Europy, wydatki na mieszkanie stanowią największe obciążenie dla budżetu gospodarstw domowych. W pięciu państwach członkowskich, ustępują one miejsca jedynie wydatkom na jedzenie.

Na uwagę zasługuje ogromne zróżnicowanie liczby posiadaczy własnych mieszkań w poszczególnych krajach członkowskich UE, które waha się od 50% do 90% oraz znaczna rozbieżność trendów najmu. Podczas gdy średnia wartość dochodu narodowego brutto spadła, udział wydatków na mieszkanie wzrósł, a w niektórych krajach dalej rośnie, razem z wartością dochodu narodowego brutto. Różnice między poszczególnymi krajami wynikają nie tyle z różnic w dochodach mieszkańców, co z różnic w strukturze lokalnych rynków.” - powiedział Prezydent RICS Michael Newey FRICS, CEO UK Housing Association,

O badaniu
Badanie sektora mieszkaniowego pt. „Wzrost wydatków mieszkaniowych w Europie pomimo kryzysu ekonomicznego i finansowego”, wykonane na zlecenie RICS, dostarcza informacji na temat długoterminowych trendów sektora mieszkaniowego, połączonych z analizą wpływu kryzysu ekonomicznego i finansowego na konsumpcję, a w szczególności na wydatki konsumpcyjne związane z mieszkaniem w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: