eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie dla Młodych: Sejm przyjął ustawę

Mieszkanie dla Młodych: Sejm przyjął ustawę

2013-09-27 15:57

Mieszkanie dla Młodych: Sejm przyjął ustawę

Mieszkanie dla Młodych © detailblick - Fotolia.com

Sejm przyjął dziś ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi w ramach tzw. programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM). Państwowa pomoc będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego. Dodatkowo premiowane mają być rodziny wielodzietne. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Przeczytaj także: Mniej kredytów mieszkaniowych w roku 2014

Program przewiduje, że państwo będzie dopłacało do samego kredytu (a w szczególności do wkładu własnego), a nie odsetek. Skorzystać ze wsparcia będą mogły osoby w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka), kupujący swoje pierwsze własne mieszkanie, ale jedynie na rynku pierwotnym. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia nie będą mogły posiadać innego mieszkania (także w przeszłości).

Dofinansowanie wkładu własnego dla osób samotnych oraz rodzin bezdzietnych będzie wynosić 10 procent wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji. Osoby wychowujące (również samotnie) co najmniej jedno dziecko będą mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 15 procent wspomnianego wskaźnika. Dofinansowywany przez państwo kredyt będzie musiał być zaciągnięty na co najmniej 50 procent ceny mieszkania i na co najmniej 15 lat.

Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 metrów kwadratowych, ale mieszkanie nie będzie mogło mieć powierzchni większej niż 75 m. kwadratowych, lub - przypadku domu jednorodzinnego - nie większej niż 100 m.kw. W przypadku rodzin wielodzietnych, posiadających minimum trójkę dzieci, dopuszczalna powierzchnia domu lub mieszkania, pozwalająca na objęcie programem dopłat jest o 10 m.kw. większa.

Oprócz wspomnianego zwiększenia dopuszczalnego, maksymalnego metrażu, program MdM zawiera jeszcze jeden mechanizm dodatkowego wsparcia rodzin wielodzietnych. Rodziny korzystające z programu MdM, w których w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania liczba dzieci zwiększy się o trzecie lub kolejne po trzecim dziecko, będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci spłaty części kredytu. Wsparcie to będzie wynosić 5 procent kwoty określającej zasady dofinansowania wkładu własnego. Oznacza to, że rodziny takie będą mogły liczyć na dofinansowanie w łącznej wysokości 20 proc. wspomnianego powyżej wskaźnika.

Program MdM będzie obowiązywać w latach 2014-2018 i będzie łącznie kosztować budżet 3 mld 553 mln złotych.

Program MdM to kolejny - po wygaszonym już programie "Rodzina na Swoim" program publicznego wspierania osób nabywających mieszkania.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

  • kredyt

    mam mieszkanie na kredyt w calosci. Co sie tanie jezeli przestane placic czy bank przejmnie tylko mieszkanie czy jak za mieszkanie dostanie np 80% ...

  • bank

    W którym banku w obecnej chwili najlepiej wziąć kredyt mieszkaniowy? Jaka jest różnica pomiędzy pożyczką mieszkaniową a kredytem hipotecznym?

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: