eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Lampy LED: na to musisz zwrócić uwagę przy wyborze

Lampy LED: na to musisz zwrócić uwagę przy wyborze

2016-03-04 15:01

Lampy LED: na to musisz zwrócić uwagę przy wyborze

Lampy LED © puchan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Lampy LED różnią się od tradycyjnych żarówek i dlatego przy ich wyborze należy kierować się innymi kryteriami. Warto je poznać, jeżeli chcemy zachować bezpieczeństwo i cieszyć się jasno oświetlonym pomieszczeniem w ciepłych barwach. Specjalny poradnik przygotował UOKiK.

Przeczytaj także: UPC Polska ukarana przez UOKiK za wygórowane koszty wypowiedzenia umowy

Kupując lampę LED, warto poświęcić nieco czasu na wybór produktu, który będzie bezpieczny i dostosowany do naszych potrzeb. Pomogą w tym informacje, które znajdziemy na etykiecie, opakowaniu lub samej lampie.

Jasność i barwy


Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy zakupie lamp LED jest zwracanie nadmiernej uwagi na liczbę watów, która jest podstawową jednostką mocy światła w tradycyjnych żarówkach. W przypadku oświetlenia LED ważniejsza jest liczba lumenów (lm). Im większa, tym silniejsze oświetlenie.

Istotny jest również współczynnik oddawania barw CRI (Ra), określający wpływ stosowanego oświetlenia na wygląd kolorów. Punktem odniesienia dla sztucznych źródeł światła jest światło dzienne, które posiada najwyższy współczynnik oddawania barw Ra=100. Zatem lampy LED posiadające wysoki współczynnik CRI (Ra) wierniej oddają naturalne kolory otoczenia i przedmiotów.

Warto również zwrócić uwagę na barwę światła, która wyrażona jest w kelwinach (K). Jako oznaczenie barwy ciepłej przyjmuje się wartości poniżej 3300 ºK. Im niższa wartość kelwinów, tym cieplejsze światło - zbliżone do tradycyjnych żarówek.

Grupy ryzyka


Niektóre lampy LED, podobnie jak inne sztuczne źródła światła, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Przyczyną może być emisja promieniowania UV lub światła niebieskiego w stopniu szkodliwym dla oczu lub skóry. Istnieje czterostopniowa skala grup ryzyka ze względu na charakterystykę emitowanego światła:
  • grupa wolna od ryzyka (określane też jako RG 0),
  • grupa ryzyka 1 (niskie ryzyko),
  • grupa ryzyka 2 (umiarkowane ryzyko),
  • grupa ryzyka 3 (wysokie ryzyko).

Jeżeli na opakowaniu nie podano informacji o ryzyku, przyjmuje się, że oświetlenie nie stwarza żadnego zagrożenia. W przypadku, gdy producent zamieścił ostrzeżenie o grupie ryzyka, wówczas należy stosować się do zaleceń podanych w instrukcji dołączonej do produktu, np. nie wpatrywać się we włączone źródło światła, gdyż grozi to uszkodzeniem wzroku. Stosowanie się do instrukcji ma zapobiec zagrożeniu.

fot. mat. prasowe

Jak wybierać lampy LED

Przy wyborze lamp LED warto pamiętać, że o ich jasności decyduje liczba lumenów, a nie watów


Inne ważne informacje


Należy również zwrócić uwagę na inne informacje, które pozwolą zachować bezpieczeństwo użytkowania lamp. W przypadku oświetlenia LED umieszczane są one najczęściej na opakowaniach. Są to m.in. znamionowe napięcie zasilające lub zakres napięć (oznaczone V lub Volt), moc znamionowa (W lub Wat) oraz częstotliwość znamionowa (Hz).

Wybierając lampę LED, powinniśmy zwrócić uwagę, czy posiada znak CE. To deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania unijnego prawodawstwa harmonizacyjnego. Na produkcie lub na opakowaniu powinny znajdować się informacje o producencie i importerze oraz adres kontaktowy.

Lampy LED można reklamować


Kiedy okaże się, że kupiliśmy wadliwą lampę LED, na podstawie kodeksu cywilnego mamy prawo złożyć reklamację. Dotyczy to wad stwierdzonych w ciągu 2 lat od momentu wydania towaru. Do złożenia reklamacji przydatny będzie dowód zakupu, np. paragon. Zastrzeżenia można zgłaszać do wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: