eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

2014-09-24 09:59

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? © artush - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ponad 360 tysięcy złotych – tyle, jak wyliczył Lion’s Bank, przeciętnie trzeba wydać na budowę domu jednorodzinnego w Polsce. Całkowity koszt budowy zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości domu, a także zastosowanych technologii i użytych materiałów.

Przeczytaj także: Dom drewniany: opinie i koszty budowy w 2018 roku

Wielu marzy o własnym domu z dużym ogrodem. I coraz więcej Polaków to marzenie realizuje - wg Eurostatu już ponad 55% mieszka w domach jednorodzinnych. Świadczy to nie tylko o chęci ucieczki z ciasnych, zatłoczonych mieszkań, ale także o bogaceniu się naszego społeczeństwa. Bo budowa lub kupno domu oznacza spore wydatki.

Piwnica powiększa koszty budowy


Jakim budżetem powinien zatem dysponować przeciętny Kowalski, aby wybudować swoją własną rezydencję? Oczywiście wszystko zależy od rodzaju i wielkości nieruchomości, a także użytych materiałów i technologii budowy. Na przykład budowa domu parterowego jest zazwyczaj znacząco tańsza niż piętrowego. Istotnym czynnikiem jest również to, czy właściciel chce mieć piwnicę. Niewątpliwie daje ona przyszłym właścicielom dużo korzyści, choćby zwiększa powierzchnię użytkową domu oraz ułatwia zachowanie czystości w części mieszkalnej, jako że w niej zwykle umieszcza się np. kotłownię czy skład opału. Jednocześnie jednak podnosi kosz budowy.

Ciężko określić jednoznacznie, ile kosztuje budowa piwnicy. Koszt jednego metra waha się od 150 zł do 600 zł. Wszystko zależy od tego, na jakim terenie powstaje budynek. Jeśli jest to teren podmokły, koszt podpiwniczenia może być bowiem nawet o połowę wyższy niż w przypadku terenów suchych. Tak czy owak, trzeba się liczyć z koniecznością wydania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych więcej niż w przypadku budynku bez piwnicy.

Za fundamenty 40 tys. złotych


Do oszacowania kosztów budowy wybraliśmy piętrowy dom jednorodzinny o powierzchni 160 m kw. bez piwnicy. Pierwszym etapem budowy są tzw. roboty ziemne oraz wylanie fundamentów. W tym wypadku, w zależności od jakości terenu oraz masywności fundamentów, koszty mogą wahać się od 147 do 241 zł za metr kwadratowy. Średnio na doprowadzenie budowy do stanu zerowego trzeba będzie wydać ok. 183 zł za metr, a zatem w naszym przypadku, całkowity koszt (wraz z robocizną) sięgnie blisko 40 tys. złotych.

fot. artush - Fotolia.com

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Na budowę domu jednorodzinnego w Polsce trzeba wydać ponad 360 tysięcy złotych.


Stan surowy zamknięty za ponad 200 tys. zł


Następnym etapem jest doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego, a zatem budowa ścian nośnych, stropów, kominów, elewacji zewnętrznej, a także konstrukcji dachu. W tej grupie prac najwięcej będzie kosztować właściciela wykonanie stropu żelbetonowego (ok. 39 tys. zł), elewacji zewnętrznej wraz z ociepleniem styropianem (ok. 29 tys. zł), ścian nośnych (ok. 25 tys. zł), a także stropu drewnianego na piętrze (ok. 22 tys. zł). Na tym etapie należy również wykonać kominy, zbudować więźbę dachową, ocieplić poddasze i położyć dachówkę (w naszym przypadku ceramiczną, ale można również wykorzystać blachodachówkę).

fot. mat. prasowe

Koszt budowy piętrowego domu jednorodzinnego o powierzchni 160 m kw.

Sama budowa fundamentów to koszt około 39 471 złotych. Doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego kosztuje kolejne 170 tysięcy.


Kolejnym etapem jest doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego, a zatem montaż okien, drzwi wejściowych, rynien i schodów. W analizowanym przypadku montaż okien wynosi ponad 20 tys. złotych. W projekcie należy bowiem uwzględnić również okna dachowe. Kosztochłonnym elementem jest również montaż schodów wraz z balustradami. W zależności od ich wielkości i jakości drewna ceny mogą się znacząco różnić. Należy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Przeczytaj także: Ile kosztuje dom z drewna? Ile kosztuje dom z drewna?

 

1 2

następna

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: