eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Dom drewniany: opinie i koszty budowy w 2018 roku

Dom drewniany: opinie i koszty budowy w 2018 roku

2018-02-06 00:01

Dom drewniany: opinie i koszty budowy w 2018 roku

Dom drewniany: opinie i koszty budowy w 2018 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Domy z drewna kojarzą się z jednej strony z naturalnością i wdziękiem, z drugiej - z mało trwałą konstrukcją i łatwopalnością. Niektórzy sądzą także, że budowa domu drewnianego będzie tańsza od technologii murowanej (prawie 60 proc. badanych). Z powyższych powodów sprawdzamy, jakie rzeczywiście opinie panują w polskim społeczeństwie na temat domów drewnianych oraz jakie są koszty ich budowy.

Przeczytaj także: Jakie koszty budowy domu w I kw. 2023 roku?

Polacy o domach drewnianych – wyniki badania rządowego


Według badań z września 2017 roku zleconych przez Ministerstwo Środowiska, nadal spora część społeczeństwa ma nikłą wiedzę na temat budownictwa drewnianego (36 proc.). Jak się okazuje, Polacy w dużej mierze nie potrafią także poprawnie wskazać, jak dom w technologii drewnianej wygląda – respondentom wskazano obrazki takich budynków, z czego kilka z nich wykonanych było w technologii drewnianej szkieletowej lub prefabrykowanej. Te właśnie domy zostały uznane przez badanych za murowane – głównie ze względu na otynkowaną elewację (prawie 60 proc.).

Kolejny powód, dla którego jeszcze niewiele osób decyduje się na zamieszkanie w domu z drewna, to przekonanie, że taki budynek jest łatwopalny (84 proc.) lub narażony na szkodniki (70 proc.). Powszechna jest także opinia, że konstrukcja domu drewnianego nie jest trwała (55 proc.).

Ostatnia część opisywanego badania obejmowała pytanie o plany mieszkaniowe. Spośród ankietowanych respondentów, którzy słyszeli kiedykolwiek o całorocznych domach drewnianych, około 5 proc. osób wskazało zamiar zamieszkania w takim domu w przyszłości.

Jak pokazuje powyższe badanie, Polacy nadal nie są przekonani do domów drewnianych – niestety głównie z niewiedzy. Budynek w tej technologii może bowiem niczym nie odróżniać się pod względem wyglądu z domem murowanym, a jego budowa często przebiega o wiele szybciej (np. domy z prefabrykatów czy szkieletowe). Jednak jakie są rzeczywiste koszty? Czy budowa domu drewnianego się opłaca? Odpowiadamy poniżej.

Rodzaje domów drewnianych a szacunkowe koszty budowy za m2


Wbrew pozorom budowa domu z drewna może być równie droga, co budowa w tradycyjnej technologii. Wszystko zależy przede wszystkim od wyboru rodzaju domu drewnianego: czy będzie to dom szkieletowy, prefabrykowany czy z bali?

1. Dom tradycyjny drewniany
Taki dom zwykle powstaje w hali produkcyjnej, a następnie jest przewożony na działkę – ten typ montażu wykorzystuje się przede wszystkim dla domów letniskowych. Według danych z końcówki 2017 roku, minimalny koszt za m2 takiego domu w stanie surowym zamkniętym, to ok. 750 zł (dane grupy Interia).

2. Dom drewniany szkieletowy i prefabrykowany
Technologia nieco droższa, ale najbardziej popularna wśród osób decydujących się na budowę domu z drewna. Konstrukcja takiego budynku osadzona jest na drewnianych belkach, a ściany wypełnia się drewnianymi (lub drewnopodobnymi) częściami. Koszt za m2 to ok. 1400 zł.

Dom szkieletowy może również być jednocześnie prefabrykowanym. Domy prefabrykowane to budynki, których poszczególne elementy powstają w fabryce i gotowe przewożone są na plac budowy. Największą zaletą jest montaż takiego domu – zwykle trwa on tydzień lub dwa.

3. Dom z bali drewnianych
To typ domu drewnianego należący do najdroższych w swojej kategorii. Średnia cena za budowę m2 to ok. 1800 zł w stanie surowym zamkniętym. Jednak takie domy są bardzo widowiskowe i trwałe – niestety przez koszty budowy, rzadko wybierane.

Ile kosztuje budowa domu drewnianego 100 m2 w 2018 roku?


Powyższe kwoty to jedynie szacunkowe wyliczenia. Ze względu na popularność domów szkieletowych, poniżej przedstawiamy przykładowy kosztorys dla domu 100 m2 wykonanego właśnie w tej technologii. W obliczeniach zastosowano podział kosztów budowy domu do stanu surowego, deweloperskiego i z wykończeniem. Podane ceny obejmują koszty zakupu materiałów budowlanych (dane z początku 2018 roku) oraz koszty robocizny (budowa systemem zleconym firmie). Wszystkie podane ceny to kwoty netto. Do rozliczenia wykorzystano średnie ceny rynkowe – dlatego poniższy kosztorys należy traktować jako szacunkowe obliczenia, uwzględniając 10 proc. margines błędu.

Założenia do analizy kosztów budowy domu: stawki wykorzystane poniżej pochodzą z kosztorysu budowlanego projektu domu, którego powierzchnia użytkowa wynosi dokładnie 97,83 m2. Rzut projektu znajduje się na poniższej grafice. Jak widać, jest to prosty dom na planie prostokąta, z lekko wysuniętą w części ścianą frontową. Dach domu posiada prostą, tanią w budowie konstrukcję (dach dwuspadowy bez lukarn i okien połaciowych). Projekt nie zakłada poddasza użytkowego ani do adaptacji – jest to budynek parterowy. Nie zaplanowano także tutaj garażu.

fot. mat. prasowe

Rzut projektu

Jest to prosty dom na planie prostokąta o powierzchni użytkowej 97,83 m2, z lekko wysuniętą w części ścianą frontową. Dach dwuspadowy bez lukarn i okien połaciowych. Jest to budynek parterowy (projekt nie zakłada poddasza użytkowego ani do adaptacji). Nie zaplanowano także tutaj garażu.


1. Koszty budowy domu drewnianego do stanu surowego zamkniętego
Na stan surowy zamknięty składa się szereg prac prowadzących do postawienia zamkniętej bryły domu wraz dachem. Poszczególne koszty będą kształtować się następująco:

fot. mat. prasowe

Koszty budowy domu drewnianego - stan zamknięty surowy

Na stan surowy zamknięty składa się szereg prac prowadzących do postawienia zamkniętej bryły domu wraz dachem. Jak pokazuje tabela, do "zamknięcia" domu potrzebujemy ok. 184 tys. zł netto.


Jak pokazuje powyższa tabela, do „zamknięcia” domu potrzebujemy ok. 184 tys. zł netto. W ramach tej kwoty uwzględnione jest:
 • wykonanie robót ziemnych (usunięcie warstw ziemi urodzajnej, wykopy oraz przekopy lub wykopy liniowe, zasypywanie wykopów),
 • wykonanie fundamentów wraz z izolacjami (podkłady betonowe na podłożu z betonu zwykłego, ławy i płyty fundamentowe, wykonanie zbrojenia, izolacje przeciwwilgociowe, bloczki betonowe na zaprawie cementowej, ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne, wieńce monolityczne, termoizolacja ścian fundamentowych styropianem),
 • wykonanie podkładów,
 • wykonanie konstrukcji parteru (dostawa drewna impregnowanego na ściany, wykonanie podwalin do ścian wewnętrznych i zewnętrznych, dostawa i montaż kotew podwalin, montaż oczepów do ścian oraz słupów, montaż belek podokiennych, wykonanie nadproża, poszycie ścian z płyt OSB, budowa komina z wentylacją, wykonanie kanałów wentylacyjnych, dostawa i montaż belek stropowych, wykonanie podciągu, poszycie stropu płytami OSB),
 • wykonanie konstrukcji i pokrycia dachu (słupy, miecze, płatwie, krokwie, jętki i deska okapowa z tarcicy nasyconej; montaż folii wstępnego krycia, impregnacja, przycięcie i przybicie kontrłat i łat, wykonanie połaci z dachówki cementowej, montaż wyłazu dachowego, budowa kalenicy dachu, montaż gąsiora początkowego, obróbki z blachy, instalacja orynnowania, lejów i rur spustowych),
 • stolarka zewnętrzna (okna drewniane, drzwi tarasowe drewniane przesuwne i zwykłe, montaż zewnętrznych drzwi z ościeżnicami, montaż parapetów wewnętrznych).

2. Koszty budowy domu drewnianego do stanu deweloperskiego
Aby dom można było doprowadzić do stanu deweloperskiego, konieczne jest wykonanie wszystkich instalacji: grzewczych, elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. I tak kolejno koszty będą wyglądać następująco:

fot. mat. prasowe

Koszty budowy domu drewnianego - stan deweloperski

Aby dom można było doprowadzić do stanu deweloperskiego, konieczne jest wykonanie wszystkich instalacji: grzewczych, elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Łączny koszt to około 79 tys. zł netto.


Na prace instalacji wodociągowej złożyła się instalacja zestawu wodomierzowego, przewodów WZ i CWU, podejść dopływowych, montaż armatury wodociągowej. Na prace związane z kanalizacją sanitarną natomiast, przypadło wykonanie kanalizacji podposadzkowej, przewodów (rozprowadzenia i piony), osprzętu instalacyjnego oraz biały montaż. Instalacja c.o. wymaga wykonania rurociągów oraz montażu grzejników i armatury. Instalacja elektryczna z kolei obejmuje: montaż tablicy rozdzielczej, oświetlenia, gniazd wtykowych; instalację siłową, osprzęt elektryczny, instalację telewizyjną, telefoniczną, domofonową, odgromową; pomiary elektryczne oraz połączenia wyrównawcze.

3. Koszty budowy domu drewnianego – prace wykończeniowe
Stan z wykończeniem obejmuje w niniejszym rozliczeniu wykonanie ścian działowych, stolarki i ślusarki wewnętrznej, położenie tynków i okładzin (ścian i sufitów), montaż podłogi/posadzki, malowanie i licowanie, wykończenie elewacji oraz inne roboty zewnętrzne. Koszty kształtują się następująco:

fot. mat. prasowe

Koszty budowy domu drewnianego - prace wykończeniowe

Stan z wykończeniem obejmuje w niniejszym rozliczeniu wykonanie ścian działowych, stolarki i ślusarki wewnętrznej, położenie tynków i okładzin (ścian i sufitów), montaż podłogi/posadzki, malowanie i licowanie, wykończenie elewacji oraz inne roboty zewnętrzne. Łączny koszt tych prac to około 149 tys. zł netto.


Ile kosztuje budowa domu w szkielecie drewnianym?


Sumując wszystkie powyższe koszty otrzymujemy szacunkową kwotę 412 300 zł netto. Kosztorys został sporządzony w oparciu o dokumentację projektową – przed indywidualną adaptacją, która również wymaga inwestycji kilku tysięcy złotych. W opracowaniu nie uwzględniono także prac związanych z robotami zewnętrznymi przyłączy i sieci czy zagospodarowania terenu wokół domu. Poniżej znajduje się obrazowe przedstawienie wszystkich kosztów.

fot. mat. prasowe

Ile kosztuje budowa domu w szkielecie drewnianym?

Szacunkowy koszt budowy domu w szkielecie drewnianym to 412 300 zł netto. Kosztorys został sporządzony w oparciu o dokumentację projektową – przed indywidualną adaptacją, która również wymaga inwestycji kilku tysięcy złotych. W opracowaniu nie uwzględniono także prac związanych z robotami zewnętrznymi przyłączy i sieci czy zagospodarowania terenu wokół domu.


Co podniesie koszt budowy domu drewnianego?


Powyższy opis kosztów pokazuje, że budowa domu 100 m2 w technologii drewnianej szkieletowej (domy szkieletowe są tańsze od np. domów z bali), właściwie równa się budowie domu murowanego. Dlatego na korzyść budowy takiego domu powinna przemawiać nie cena, a szybkość i łatwość budowy.

Budując dom z drewna, na inwestora czeka wiele pułapek. Chcąc obniżyć koszty budowy, często sięga się po gorsze jakościowo materiały – co jest ogromnym błędem skutkującym w przyszłości nieplanowanymi i wysokimi kosztami napraw. Budując dom z drewna, bardzo ważny jest zakup gatunku trwałego i długowiecznego, odpornego na wilgoć i szkodniki. Drewno musi być także dobrze zaimpregnowane oraz zaizolowane. Kolejną niedogodnością może być także problem z zatrudnieniem odpowiednich fachowców. W Polsce technologia szkieletowa nie jest jeszcze na tyle popularna, by każda firma budowlana potrafiła postawić solidny dom w takiej konstrukcji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (5)

 • Domek 98m2 kosztorys

  Aras / 2018-06-16 10:25:14

  Witam. Trafilem przypadkiem na ten artykul. Akurat tak sie sklada, ze zrobiliscie kosztorys dokladnie tego projektu ktory zamierzam kupic. Domek bardzo fajny sie wydaje. Nie mam pojecia skad wam sie wziely te kolosalne ceny. Ja zamierzam ten domek postawic za 200 tys z umeblowaniem. Jak wybuduje to dam znac jak wyszlo i za ile. Aha no i w wiekszosci bede robil go tylko z pomocą brata a moze i jeszcze ktos czasem dojdzie. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Domek 98m2 kosztorys

  Aras / 2018-06-16 10:26:44

  Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2018-06-16 10:45:49)

  Witam. Trafilem przypadkiem na ten artykul. Akurat tak sie sklada, ze zrobiliscie kosztorys dokladnie tego projektu ktory zamierzam kupic. Domek bardzo fajny sie wydaje. Nie mam pojecia skad wam sie wziely te kolosalne ceny. Ja zamierzam ten domek postawic za 200 tys z umeblowaniem. Jak wybuduje to dam znac jak wyszlo i za ile. Aha no i w wiekszosci bede robil go tylko z pomocą brata a moze i jeszcze ktos czasem dojdzie. Mam wrazenie, ze ktos podal panu ceny a pan myslal ze to ceny w euro odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Dom drewniany: opinie i koszty budowy w 2018 roku

  Aras / 2018-06-20 16:19:11

  Dostalem dwie wyceny tego domku. Jeden na calkowicie energooszczedny a drugi styl kanadyjski. Wyceny bez fundamentow. Oba wycenili na 265 tys brutto odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Ycc / 2018-10-29 16:37:12

   ARAS. Widzę że planujemy budowę takiego samego domu. Odezwij się do mnie na czohrajbobra123MAŁPAgmail.com
   To wymienimy sie spotrzeżeniami.
   Pozdrawiam odpowiedz ] [ cytuj ]

 • w3ntz / 2018-07-04 21:31:53

  Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2018-07-04 21:32:39)

  Szkoda, że nie zrobiliście wyliczeń dla domu z bala. Porównałabym sobie z ofertą Natur Eko Dom. Ta oferta którą mam jest trochę wyższa od tego co pokazujecie, ale jednak dom z bala zużywa o wiele więcej drewna, więc i koszty produkcji są na pewno wyższe. Najważniejsze by dom został dobrze wybudowany i dobrze docieplony. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: