eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Odszyfrowujemy rachunek za gaz

Odszyfrowujemy rachunek za gaz

2015-07-15 10:10

Odszyfrowujemy rachunek za gaz

Co można wyczytać z rachunku za gaz? © fkruger - Fotolia.com

Większość Polaków co 2 miesiące musi zmierzyć się z koniecznością uiszczenia opłaty za gaz. Okazuje się jednak, że dla blisko 40 proc. użytkowników faktura za gaz to dość enigmatyczny dokument. Eksperci bm.pl tłumaczą, co można z niego wyczytać i wyjaśniają dlaczego płacimy rachunki nawet wówczas, gdy gazu nie zużywamy.
Opłata dystrybucyjna stała i zmienna, abonament, taryfa, wielkość zużycia. To tylko niektóre z pozycji, które możemy znaleźć na fakturach otrzymywanych od dostawcy gazu lub prądu. Jeśli zrozumienie rachunku okazuje się zbyt skomplikowane, poniższy poradnik powinien wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Rachunki to nieprzyjemny, ale stały element rzeczywistości Polaków. Na naszą niechęć wpływa nie tylko fakt płacenia, ale także frustracja spowodowana niezrozumieniem informacji, które znajdują się na fakturach za media takie jak np. gaz. Okazało się jednak, że to właśnie zrozumienie poszczególnych pozycji jest kluczem do obniżenia wysokości płatności. Tylko wtedy możemy wybrać najlepszego dostawcę gazu – tłumaczy Anna Maraś, ekspert bm.pl.

Rachunki za gaz


Rachunek za gaz składa się z 11 elementów, jednak warto wiedzieć, że opłaty za gaz, który zużyliśmy zwykle stanowią 50–60 proc. całego rachunku, pozostała część to tzw. opłaty stałe, które zależą od dostawcy paliwa. Mając tego świadomość możemy po pierwsze wybrać dostawcę, który ma niższe stałe opłaty, ale także kontrolować zużycie tego surowca.

Co więc możemy znaleźć na fakturze?
  1. Numer konta - każdy klient ma indywidualnie przypisany numer rachunku, na który należy wpłacać opłaty.
  2. Numer klienta –poza indywidualnym numerem rachunku bankowego, każdy klient posiada także swój numer, który w razie kontaktu z dostawcą gazu należy podać. Konieczne jest także wpisanie go w tytule przelewu z opłatami.
  3. Adres punktu poboru – to miejsce, gdzie dostarczany jest gaz, obok tej informacji możemy także znaleźć numer gazomierza.
  4. Taryfa – oznaczenie grupy taryfowej czyli od W-1.1 do W-4, to do jakiej grupy zostaliśmy zakwalifikowani zależy od miejsca odbioru, rodzaju pobieranego gazu oraz rocznej ilości pobieranego paliwa.
  5. Wielkość zużycia – to informacja, która jest dla nas najbardziej istotna i która pozwala sprawdzać, czy korzystamy z niego rozsądnie. Większe zużycie oznacza, że możemy przejść z kolejnej grupy taryfowej, czyli po prostu płacić co miesiąc więcej.
  6. Cena za paliwo gazowe – tutaj znajduje się informacja nt. kosztu netto jednej kilowatogodziny gazu.
  7. Abonament – czyli stała opłata pobierana za każdy miesiąc niezależnie od tego czy zużyliśmy gaz czy nie. To cena za obsługę klientów, czyli za wystawianie i dostarczanie faktur, obliczanie i pobieranie należności oraz czuwanie and prawidłowością rozliczeń.
  8. Opłata dystrybucyjna stała – to koszt eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Płacimy ją zawsze, niezależnie od tego czy zużyliśmy gaz czy nie.
  9. Opłata dystrybucyjna zmienna – to proporcjonalny do zużycia paliwa koszt za dostarczenie gazu o odpowiednich parametrach.
  10. Kwota do zapłaty – suma wszystkich opłat stałych i zmiennych, którą należy zapłacić.
  11. Termin płatności – rzecz, o której często zapominamy, a nie powinniśmy. Badanie pokazują, że niemal 1/4 Polaków zapomina o opłatach, a ogólnie niemal połowa z nas nie zawsze płaci je w terminie.

– Technologia może nam pomagać w opłacaniu rachunków w terminie – po pierwsze coraz czyściej otrzymujemy je w formie elektronicznej lub są dostępne online. Dlatego też nawet w czasie wyjazdu możemy je uregulować – wystarczy mieć dostęp do Internetu. Pomimo to, Polakom nadal zdarza się o nich zapominać, w takim wypadku można zawsze korzystać z robotów finansowych, które opłacają rachunki za nas – mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: