eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Największe firmy budowlane 2014

Największe firmy budowlane 2014

2015-07-31 13:08

Największe firmy budowlane 2014

Europejskie firmy budowlane wreszcie odczuwają ożywienie © Production Perig - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mamy przed sobą dwunastą, najnowszą edycję raportu „European Powers of Construction 2014” autorstwa firmy doradczej Deloitte. W tym roku liderami wśród największych firm budowlanych na Starym Kontynencie są Francuzi, którzy zajęli dwa miejsca podium. Pierwsze, po raz kolejny, zajęła spółka Vinci, a trzecie - Bouyges. Między nimi hiszpańskie przedsiębiorstwo ACS (Actividades de Construcción y Servicios). W zestawieniu znalazła się również firma z Polski - nasz rodzimy Polimex-Mostostal S.A. zamyka stawkę 50 europejskich gigantów z branży budowlanej.

Przeczytaj także: Przychody 40 największych firm budowlanych w Polsce to 48 mld zł

Autorzy raportu dokonują analizy sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie 50 gigantów unijnej firm branży budowlanej, których akcje są notowane na giełdzie. Najświeższa edycji dowodzi, że po kilku latach regresu, 2014 roku przyniósł europejskiemu sektorowi budowlanemu ożywienie - dostrzegalne stały się zarówno symptomy wzrostu sprzedaży (o 1 proc.), jak również rynkowej kapitalizacji spółek (o 6 proc.). Dane przedstawione przez Komisję Europejską wskazują, że inwestycje budowlane w krajach unijnych podskoczyły średnio o 0,8 proc. To dobry wynik, zważywszy chociażby, że jeszcze rok wcześniej notowano niemal 3-procentowy spadek.

„Tegoroczne szacunki mówią o wzroście w inwestycje budowlane o 2,1 proc., a w przyszłym o 3,5 proc. W Polsce będzie to odpowiednio 5,6 i 5,2 proc. Nasz kraj, obok Wielkiej Brytanii i Szwecji, ma pozytywny wpływ na ten rosnący trend” – wyjaśnia Maciej Krasoń, Partner w Dziale Audytu Deloitte, Lider Zespołu Nieruchomości i Budownictwa.

Jak wynika z raportu w strefie euro wzrosty te będą nieco mniejsze. Najlepsze perspektywy w tym roku ma budownictwo w Irlandii (wzrost o 9,4 proc.) i Wielkiej Brytanii (wzrost o 7,7 proc.). Z kolei w 2016 roku spadki wartości inwestycji spośród 28 krajów należących do Unii spodziewane są tylko na Węgrzech. Należy zaznaczyć, że mimo tych wzrostów perspektywy dla Unii Europejskiej będą nieco gorsze niż dla USA, gdzie w tym roku inwestycje budowlane wzrosną o 4,2 proc., a w przyszłym o 5 proc.

W 2014 roku inwestycje w budownictwo w całej UE sięgnęły 1,37 bln euro, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 54 proc. udziału w tej sumie mają trzy państwa: Niemcy (292 mld euro), Francja (250 mld euro) i Wielka Brytania (200 mld euro). Polska z sumą 46 mld euro (co stanowi nieco ponad 11 proc. polskiego PKB) znalazła się na siódmym miejscu. W Polsce w 2014 roku inwestycje w budownictwo wzrosły o 2 mld euro. W związku z nową perspektywą finansową UE 2014-2020 spodziewany jest dalszy wzrost inwestycji w tym sektorze.

Raport Deloitte analizuje kondycję firm budowlanych także pod kątem ich ekspansji zagranicznej i dywersyfikacji przychodów.
„Okazuje się, że z roku na rok w przychodach spółek z tego sektora rośnie udział przychodów pochodzących z innych źródeł niż budownictwo. W 2014 roku było to 26,2 proc., podczas gdy rok wcześniej 25,5 proc. Najczęściej firmy z tej branży szukają dodatkowych źródeł wzrostu w usługach i innych gałęziach przemysłu, jak choćby energetyka. Od 2010 roku poziom dywersyfikacji przychodów wzrósł o 8 p.p., a umiędzynarodowienia o 5 p.p.” – mówi Łukasz Michorowski, Dyrektor w dziale Audytu Deloitte, członek zespołu Nieruchomości i Budownictwa. W 2014 roku połowa przychodów spółek, które znalazły się w zestawieniu European Powers of Construction pochodziła spoza Europy.

Podobnie jak w ostatnich dwóch latach na czele pięćdziesiątki największych potęg budowlanych według wielkości sprzedaży znalazł się francuski Vinci. Hiszpański ACS oraz francuski Bouygues, które znalazły się na miejscu drugim oraz trzecim również utrzymały swoje miejsca w porównaniu do poprzedniego roku. Przychody tych trzech firm stanowią aż 37 proc. przychodów ze sprzedaży ogółem całego zestawienia. O stabilności pozycji największych europejskich spółek budowlanych niech świadczy fakt, iż pierwsza siódemka rankingu jest identyczna jak w roku poprzednim.

fot. mat. prasowe

TOP 10 + obecność w rankingu polskich firm

Na ostatnim miejscu ranking European Powers of Construction 2014 znalazła się spółka z Polski.


W aktualnym rankingu 50 największych europejskich spółek budowlanych znalazła się jedna spółka z Polski. Ranking European Powers of Construction 2014, podobnie jak w ubiegłym roku, zamyka firma Polimex-Mostostal S.A., której wartość sprzedaży wyniosła w analizowanym roku 502 mln euro. Najwięcej firm w rankingu, bo aż 13, ma Wielka Brytania. Z kolei sześć spółek pochodzi z Hiszpanii.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: