eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zasoby mieszkaniowe: Warszawa nie jest liderem wzrostów

Zasoby mieszkaniowe: Warszawa nie jest liderem wzrostów

2015-10-29 12:56

Zasoby mieszkaniowe: Warszawa nie jest liderem wzrostów

W metropoliach deweloperzy budują aż 82% nowych mieszkań © Edenwithin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Narodowy Bank Polski niedawno opublikował roczny raport o sytuacji na rynku mieszkaniowym. Ta analiza zawiera monografię dotyczącą największych miast kraju. Wspomniana monografia jest bardzo ciekawym źródłem danych. Dzięki informacjom zebranym przez NBP możemy sprawdzić, w której z krajowych metropolii najszybciej poprawiają się warunki mieszkaniowe. Wbrew pozorom, Warszawa nie osiągnęła największego przyrostu liczby mieszkań ...

Przeczytaj także: Nasze zasoby mieszkaniowe rosną najszybciej w Europie?

Gdańsk i Wrocław - te miasta są liderami mieszkaniowych zmian


Narodowy Bank Polski w swojej monografii podaje między innymi liczbę mieszkań na terenie największych miast kraju. Warto pamiętać, że w tym statystycznym kontekście słowo „mieszkanie” oznacza zarówno dom, jak i lokal mieszkalny – przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Największym zasobem takich nieruchomości dysponują oczywiście mieszkańcy Warszawy. Pod koniec 2014 r. warszawiacy mieli do dyspozycji ponad 900 000 mieszkań (patrz poniższe zestawienie). W stosunku do 2010 r. liczba stołecznych mieszkań wzrosła o 5,81% (49 455 sztuk). Nie był to jednak najlepszy wynik wśród krajowych metropolii. Zasób mieszkaniowy bardziej powiększył się w:
  • Gdańsku (+8,79%)
  • Wrocławiu (+8,65%)
  • Krakowie (+7,85%)

Znacznie gorsze wyniki odnotowano na terenie Poznania (+4,73%) i Łodzi (+3,06%). Pierwsze miasto musi walczyć z utratą mieszkańców na rzecz pobliskich gmin. Łódź przeżywa natomiast poważne problemy demograficzne. Wymienione czynniki skutecznie ograniczają tempo, w którym rośnie zasób mieszkaniowy.

Trzeba zwrócić uwagę, że Warszawa nadal pozostaje zdecydowanym liderem pod względem liczby lokali i domów przypadających na 1000 mieszkańców. Wynik, który NBP odnotował na terenie stolicy (519 w 2014 r.), jest zbliżony do zachodnioeuropejskich standardów i znacznie wyższy od średniej z całego kraju (ok. 360). W pozostałych metropoliach analogiczne wartości są znacznie mniejsze (Kraków - 464 mieszkania/1000 osób, Łódź - 496, Wrocław - 467, Poznań - 454, Gdańsk - 449). Relatywnie dobry wynik Łodzi niestety jest związany z sukcesywnym spadkiem liczby mieszkańców (-14% od 1995 r. do 2014 r.). Szybkie zmiany dotyczące Wrocławia, Krakowa i Gdańska (+30/+35 mieszkań na 1000 osób od 2010 r.), w pierwszej kolejności są efektem większej liczby lokali i domów.

Warto wspomnieć, że Wrocław wyróżnia się też największą powierzchnią użytkową w przeliczeniu na mieszkańca (32,9 mkw. w 2014 r.). Wyniki z innych metropolii to: 30,5 mkw. (Warszawa), 26,8 mkw. (Kraków), 26,7 mkw. (Łódź), 29,4 mkw. (Poznań) i 26,7 mkw. (Gdańsk).

fot. mat. prasowe

Zmiany wielkości zasobu mieszkaniowego w sześciu największych miastach kraju

Największą zmianę sumaryczną odnotował Wrocław.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: