eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Plan zagospodarowania przestrzennego a strefa ochronna cmentarza

Plan zagospodarowania przestrzennego a strefa ochronna cmentarza

2017-01-16 00:18

Plan zagospodarowania przestrzennego a strefa ochronna cmentarza

Cmentarz © Grzegorz Polak - Fotolia.com

Strefa ochrony sanitarnej cmentarza musi zostać uwzględniona w treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jej ustanowienie wiąże się bowiem z całkowitym zakazem zabudowy sąsiednich terenów.

Przeczytaj także: Gmina zmieniła plan miejscowy? Masz prawo do odszkodowania

Z treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego inwestor otrzyma wiele przydatnych informacji dotyczących przeznaczenia danej nieruchomości – przykładowo dowie się o możliwych ograniczeniach w jej użytkowaniu, w tym o obowiązującym w obrębie jej terenu zakazie zabudowy. Dlatego właśnie w ramach uchwalonego przez radę gminy planu miejscowego musi zostać uwzględniona także strefa ochrony sanitarnej wokół planowanej lokalizacji cmentarza.

Zgodnie bowiem z art. 3 i 5 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z 26 sierpnia 1959 r. w sprawie określania, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze w związku z budową oraz dla przeprowadzenia prac polegających na przebudowie cmentarza, należy sporządzić plan miejscowy, który ustali ograniczenia dotyczące przeznaczenia danych terenów sąsiednich, spowodowane lokalizacją cmentarza, w tym także strefę ochronną. Przepisy te są niezwykle istotne z punktu widzenia inwestorów – wprowadzenie strefy sanitarnej cmentarza oznacza bowiem całkowity zakaz zabudowy. A zatem brak takiej informacji w planie stanowi rażące naruszenie procedury planistycznej, a dla inwestorów po prostu brak rzetelnych informacji o ograniczeniach w możliwości zabudowy. Należy także pamiętać, że przepisy przywołanego tu rozporządzenia nie mają zastosowania do cmentarzy już istniejących, jeżeli ich zastosowanie uniemożliwiałoby korzystanie z cmentarza, a właściwy powiatowy (miejski, dzielnicowy) inspektor sanitarny nie sprzeciwia się dalszemu korzystaniu z takiego obiektu.

fot. Grzegorz Polak - Fotolia.com

Cmentarz

Strefa ochronna cmentarza zablokuje możliwości zabudowy sąsiadom.


Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami § 3 ust. 1 i § 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej w sprawie określania, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednia na cmentarze, odległość planowanego cmentarza od zabudowań mieszkalnych, od zakładów produkujących artykuły żywności, zakładów żywienia zbiorowego bądź zakładów przechowujących artykuły żywności oraz studzień, źródeł i strumieni, służących do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych, powinna wynosić co najmniej 150 m – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.

Warto mieć także na uwadze, że istnieje możliwość zmniejszenia wspomnianej odległości do 50 m. Takie rozwiązanie będzie możliwe do przeprowadzenia jedynie w sytuacji, gdy teren w granicach od 50 do 150 m odległości od cmentarza posiadać będzie sieć wodociągową oraz wszystkie budynki korzystające z wody będą do tej sieci podłączone.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: