eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań III kw. 2019

Ceny mieszkań III kw. 2019

2019-10-16 12:51

Ceny mieszkań III kw. 2019

Ceny mieszkań podskoczyły © thanksforbuying - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed nami najnowszy, wspólny raport Expandera i Rentier.io. Opracowanie dowodzi m.in. rosnących kosztów kredytowania zakupu nieruchomości. Okazuje się, że dziś przeciętna marża dla kredytów z 10% wkładem własnym to już 2,46%. Podwyżki nie omijają również samych mieszkań, szczególnie tych większych, których ceny są dziś o 15% wyższe niż rok wcześniej. Autorzy raportu przekonują, że jeśli frankowicze oswobodzą się z pułapki wysokiego zadłużenia, popyt na takie lokale może rosnąć.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań IX 2019

W III kwartale ofertowe ceny mieszkań podskoczyły w niemal wszystkich największych miastach naszego kraju. Względem II kw. małe mieszkania zdrożały przeciętnie o 2,2%, średnie o 1,5%, a duże o 3,5%. Wzrosty zanotowane w ujęciu dwunastomiesięcznym były już dwucyfrowe i sięgnęły odpowiednio 13%, 13% i 15%. Okazuje się zatem, że duże metraże (powyżej 60 m2) drożały silniej niż mniejsze. Można zakładać, że w efekcie unieważnienia czy „odfrankowienia” kredytów walutowych popyt na duże mieszkania może być w nadchodzących latach jeszcze większy.

Odfrankowienie kredytów może podbić popyt na duże mieszkania


W czasie minionego boomu mieszkaniowego swoje pierwsze M tłumnie kupowały osoby urodzone w okresie wyżu demograficznego z początku lat 80-tych. Część z nich chciałoby zmienić mieszkanie na większe, ale nie mogą, gdyż zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich. Ponieważ kurs franka bardzo mocno wzrósł, to mimo ponad 10 lat spłaty, zadłużenie niejednokrotnie przewyższa otrzymaną kwotę kredytu. To sprawia, że nie opłaca się sprzedawać mieszkania, na które zaciągnięty został taki kredyt. Poza tym ten dług obciąża zdolność kredytową i nie pozwala na zaciągniecie kolejnego kredytu na nowe mieszkanie. Jeśli jednak sądy będą unieważniać umowy takich kredytów lub zamieniać je w kredyty złotowe, to sytuacja na rynku może się bardzo zmienić. Z jednej strony może pojawić się zwiększony popyt na duże lokale. Jednocześnie do sprzedaży lub na wynajem trafi część tych, w których obecnie mieszkają frankowicze.

fot. mat. prasowe

Ranking kredytów

Po ostatnich podwyżkach średnia marża dla kredytów z 10% wkładem własnym wynosi 2,46%


Kredyty z najniższym wkładem najdroższe od 2010 r.


Wzrost cen mieszkań nie powinien dziwić biorąc pod uwagę dane jakie spływają z rynku kredytów hipotecznych. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wartość wypłaconych kredytów wyniesie ok. 62 mld zł, czyli przebije rekord z 2008 r. Dla banków do jednocześnie dobra i zła informacja. Oczywiście cieszą się z wysokiej sprzedaży. Jednocześnie obawiają się jednak nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, a dokładniej tego czy kredytobiorcy poradzą sobie ze spłatą w trudniejszych czasach. Z tego względu próbują ograniczać dostępność kredytów dla klientów z niskim wkładem własnym.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w III kw.

W III kwartale ofertowe ceny mieszkań wzrosły niemal we wszystkich dużych miastach w Polsce.


Po ostatnich podwyżkach średnia marża dla kredytów z 10% wkładem własnym wynosi 2,46%, a dla tych z wkładem na poziomie 20% jest to 2,09%. Tak dużej różnicy w tych stawkach nie widzieliśmy od 2010 r. Banki ewidentnie próbują zniechęcać do kredytów hipotecznych tych klientów, którzy posiadają bardzo niski wkład własny. Nie można wykluczyć, że takie podejście będzie kontynuowane. Kredyty dla osób posiadających niski wkład mogą być wkrótce jeszcze droższe i przez to trudnej dostępne.

Metodologia raportu
Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 94 123 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w III kw. 2019 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: