eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zobacz, ile kosztuje remont mieszkania o powierzchni 50 mkw.

Zobacz, ile kosztuje remont mieszkania o powierzchni 50 mkw.

2021-09-04 00:35

Zobacz, ile kosztuje remont mieszkania o powierzchni 50 mkw.

Ile kosztuje remont mieszkania? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O tym, że remont mieszkania to inwestycja, która zmusza nas do głębokiego sięgnięcia do kieszeni, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Wiele zależy oczywiście od zakresu prac, jakie zaplanujemy, ale nawet bez wymiany okien, parapetów czy mebli musimy się liczyć ze sporymi wydatkami. Porównywarka Rankomat przyjrzała się, jaki budżet jest potrzebny na remont lokum o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Oto, co udało się jej ustalić.

Przeczytaj także: Pandemia, czyli remont mieszkania. Popyt na usługi remontowe wzrósł o 31%

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile tyle trzeba średnio wydać na remont mieszkania o powierzchni 50 mkw.?
  • Jak wygląda podział wydatków na remont mieszkania?
  • Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali wydatki na remont mieszkania 50 m2 (kuchnia 8 m2, łazienka 6 m2, dwa pokoje o 10 i 20 m2 i 6 m2 przedpokoju), jakie lokator poniesie w 2021 roku. Wszystkie ceny, zarówno materiałów, jak i robocizny, są uśrednione, ale mogą się różnić w zależności od regionu czy wartości nieruchomości. Dane pochodzą z wyliczeń portalu rynekpierwotny.pl i z porównywarki Rankomat.

Prawie połowę wydatków na remont mieszkania pochłonie kuchnia


Remont 8 m2 kuchni to ponad 46 proc. wszystkich wydatków na remont mieszkania. Na sam sprzęt, w tym meble na wymiar i AGD, trzeba wydać ok. 13 000 zł. Reszta to koszty robocizny od skucia i położenia płytek, przez wymianę instalacji, po montaż drzwi i sprzętów – wynika z obliczeń portalu rynekpierwotny.pl.

Druga na liście wydatków jest łazienka. Remont 6 m2 pomieszczenia pochłonie ok. 10 000 zł. To ponad 23 proc. wszystkich wydatków. Połowa tej kwoty kosztuje sama robocizna, m.in. skucie i wywóz płytek, demontaż WC, montaż kaloryfera oraz wanny lub prysznica, instalacja hydrauliczna i elektryczna. Urządzenia sanitarne oraz drzwi
z montażem to ponad 3000 zł.

Remont pokoju 20 m2 i sypialni 10 m2 zamyka się w kwocie 8 900 zł i stanowi nieco ponad jedną piątą wydatków. Najdroższa jest wymiana podłogi za prawie 4000 zł, reszta to koszt nowego oświetlenia, kaloryferów i drzwi. Rachunek uzupełniają malowanie ścian i instalacja elektryczna (po 1000 zł).

Najtańszym remontowanym pomieszczeniem jest przedpokój 6 m2. Ok. 3550 zł (8,40 proc. wydatków) wyniesie zerwanie starych paneli, wylewka podłogowa, montaż drzwi z ościeżnicą, malowanie ścian i sufitu oraz lampa sufitowa z montażem – wylicza rynekpierwotny.pl.

fot. mat. prasowe

Podział wydatków na remont mieszkania

Remont pokoju 20 m2 i sypialni 10 m2 zamyka się w kwocie 8 900 zł


Ubezpieczenie mieszkania po remoncie może się opłacić


Koszty polisy mieszkaniowej to najmniejszy wydatek w remontowanym mieszkaniu. Ubezpieczenie za 350 zł stanowi zaledwie 0,83 proc. wszystkich wydatków remontowych. Polisa w tej cenie dla mieszkania 50 m2 po remoncie wartego 390 000 zł zawiera ochronę ścian, stałych elementów, wyposażenia i piwnicy na wypadek zdarzeń losowych w formule All Risk, a dodatkowo kradzież z włamaniem, przepięcia, stłuczenie szklanych przedmiotów, dewastację i wandalizm, pakiet home i medical assistance oraz NNW dla zwierząt domowych.
Inwestycja w mieszkanie 40 000 zł to dla większości lokatorów bardzo duża kwota. W razie pożaru, zalania czy kradzieży może to być dopiero początek wydatków. Dlatego warto dołożyć kilkaset złotych więcej i zyskać ochronę finansową przez cały rok. Mimo że środki wydane na remont podniosą wartość mieszkania, nie wypłynie to zauważalnie na cenę polisy mieszkaniowej - wyjaśnia Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: