eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Program Rodzina na Swoim

Program Rodzina na Swoim

2009-09-29 03:05

Przeczytaj także: Program Rodzina na Swoim dostępniejszy


Na jakie inwestycje można uzyskać kredyt z dopłatą?

Kredyty preferencyjne udzielane są na mieszkania o powierzchni do 75mkw i domy jednorodzinne do 140 mkw. Kwota przysługujących dopłat jest określana w odniesieniu do powierzchni normatywnej: 50 mkw w przypadku lokalu mieszkalnego i 70 mkw w przypadku domu jednorodzinnego.

Dopłatę można uzyskać nie tylko na zakup gotowej nieruchomości, ale także na jej budowę, lub nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego, czy adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne.

Cena zakupu nie może przekraczać kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania lub domu jednorodzinnego i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Kwoty te różnią się w poszczególnych województwach i są ustalane przy współpracy z Władzami Wojewódzkimi.

Mieszkania w programie Rodzina na Swoim

Najlepiej sprzedającymi się mieszkaniami w programie Rodzina na Swoim są niedrogie mieszkania 3 pokojowe. Podstawowym kryterium przy wyborze tego typu mieszkań jest oczywiście cena, a lokalizacja, która również jest ważnym kryterium, schodzi w tym wypadku na dalszy plan. Dotychczas na rynku krakowskim, największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania o metrażach w okolicy 70 mkw w słabo skomunikowanch lokalizacjach na obrzeżach miasta .

"Z perspektywy rynku widać, że oferty kwalifikujące się do programu Rodzina na Swoim sprzedają się lepiej niż nieruchomości droższe. Większość ludzi wybierając wariant zakupu z kredytem w programie z dopłatą Skarbu Państwa ma zdolność kredytową w przedziale 200 000 do 300 000 zł, są to osoby o średnich dochodach, które poszukują mniejszych mieszkań. Stąd też istnieje duże zapotrzebowanie na mieszkania 2 i 1 pokojowe. Niestety inwestycji spełniających te kryteria w Krakowie wciąż brakuje. Wybór mieszkania 3 pokojowego wynikał głownie z faktu, iż deweloperzy duże metraże sprzedają taniej" – mówi Jan Palka z krakowskiego biura Nieruchomości Południe.

Deweloperzy widząc wzrastające zainteresowanie programem rządowym planują tak swoje inwestycje, by spełniały one kryteria skorzystania z dopłat. Budują mniejsze mieszkania i domy, tak aby metraż i kwota za mkw zgadzały się z normami programu.

Zakup nieruchomości to często najważniejsza decyzja w życiu człowieka. Dostrzegając zapotrzebowanie na mniejsze i tańsze mieszkania deweloperzy stawiają na inwestycje spełniające kryteria kredytu preferencyjnego. Do programu przyłączają się kolejne instytucje finansowe, co przekłada się na łatwiejszą dostępność do kredytów preferencyjnych. Jeżeli Rodzina na Swoim będzie wciąż rozwijać się w takim tempie to jeszcze w tym roku tanie mieszkania mogą zdominować rynek nieruchomości, co przyniesie dobry skutek zarówno dla klientów jak i deweloperów.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: