eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak dobrze zainwestować w mieszkanie na wynajem?

Jak dobrze zainwestować w mieszkanie na wynajem?

2011-02-22 13:25

Przeczytaj także: Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność I 2011


Istotne cechy, które wpływają znacząco na łatwość wynajmu mieszkania:

1. Otoczenie – ma dużo większe znaczenie przy mieszkaniach z rynku wtórnego. Liczy się to, czy znajduję się w tzw. bezpiecznej okolicy, czy klatka schodowa i przestrzenie publiczne w bezpośrednim otoczeniu budynku są zadbane – te aspekty wbrew pozorom znacząco wpływają na przyszłą cenę najmu mieszkania.

2. Rodzaj ogrzewania budynku – najemcy najczęściej szukają mieszkań z centralnym ogrzewaniem, wliczanym w czynsz administracyjny, gdyż jest to najtańsza opcja ogrzewania. Natomiast jeżeli ogrzewanie w mieszkaniu jest gazowe lub elektryczne, powoduje dość znaczne zwiększenie kosztów eksploatacji w okresie grzewczym, nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

3. Winda – w mieszkaniach powyżej 2 piętra jest sporym udogodnieniem, zwłaszcza dla osób starszych lub rodziny z małymi dziećmi w wieku „wózeczkowym”.

4. Dostępność miejsc parkingowych – nie jest to może najważniejszy argument przy wyborze mieszkań przez najemców, jednak, co bardziej praktyczni posiadacze samochodów czasem wolą się upewnić, czy w okolicy lub na podwórku jest osiedlowy parking „pod chmurką” dla mieszkańców – czy może jednak będą musieli parkować na ulicy.

5. Ogólne wrażenie po wejściu do mieszkania – na niekorzyść działają: pomieszczenia ciasne i nieustawne; przejściowe pokoje; ciemne i niedoświetlone wnętrza.

Brak windy w wyżej położonych mieszkaniach czy potencjalne utrudnienia w parkowaniu nie wpłyną na pewno na wysokość ceny najmu, ale w przypadku sporego wyboru mieszkań, który mamy obecnie są zachęcającym argumentem. Również mile widziany jest balkon, mogący niekiedy stanowić namiastkę ogródka.

Dla kogo?

Ważne przy wyborze nieruchomości jest zastanowienie się, jakiej grupie odbiorców będziemy docelowo wynajmować mieszkanie. Na to pytanie możemy łatwiej znaleźć odpowiedź po określeniu, jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup mieszkania i w jakim standardzie chcemy je wyposażyć.

Warto wiedzieć, jakie grupy odbiorców stanowią największy procent poszukujących mieszkania w danym mieście. Pierwszą, największą grupę najemców stanowią młodzi ludzie – pracujący lub uczący się, oraz młode rodziny z dziećmi. Druga spora grupa – to ludzie przeprowadzający się okresowo w związku z pracą, np. menadżerowie firm, szukający mieszkań w wyższym standardzie, w pobliżu miejsca pracy. Czasami zdążają się też ludzie, którzy poszukują mieszkania do wynajęcia tymczasowo, na krótszy okres, bo np. budują dom, a sprzedali swoje mieszkanie - muszą więc przenieść się gdzieś ze swoim dobytkiem ruchomym – chętnie wynajmują mieszkania nieumeblowane.

Ile pokoi? - rozkład

Przed planowanym zakupem mieszkania trzeba przemyśleć, jaka ma być jego wielkość i liczba pokoi. Czasami warto zastanowić się nad kupnem dwóch mniejszych mieszkań, zamiast jednego dużego. Na małe mieszkania jest większy popyt, a suma czynszów najmu z dwóch lokali może przewyższyć zyski otrzymywane z jednego dużego. Dodatkowo, w przypadku chęci spieniężenia nieruchomości, mały lokal sprzeda się szybciej, gdy tymczasem drugi dalej będzie nam generował comiesięczne zyski z wynajmu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: