eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zakup nieruchomości od komornika po zmianach w 2012 r.

Zakup nieruchomości od komornika po zmianach w 2012 r.

2012-07-20 11:34

Przeczytaj także: Kredyt na mieszkanie z licytacji komorniczej


Ceny bez zmian

Przed wystawieniem nieruchomości na licytację jej wartość jest szacowana przez rzeczoznawcę majątkowego. Cena wywoławcza na pierwszym terminie licytacji wynosi trzy czwarte sumy oszacowania. Jest to równocześnie najniższa suma, za którą nieruchomość można nabyć na pierwszej licytacji. Jeśli pierwsza licytacja zakończy się bezskutecznie, może zostać zorganizowana druga licytacja. Podczas niej cena wywołania obniżana jest do dwóch trzecich sumy, na jaką nieruchomość została oszacowana. Przed przystąpieniem do licytacji, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg, należy wpłacić wadium (nazywane rękojmią) w wysokości jednej dziesiątej części sumy oszacowania. Jest ono zwracane osobom, które nie przystąpią do licytacji lub przystąpią do niej, ale nieruchomości nie licytują. Rękojmia wpłacona przez zwycięzcę licytacji jest zaliczana na poczet ceny nabycia.

Taniej można kupić nieruchomość na tzw. uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Dotyczy ona niezabudowanej nieruchomości gruntowej oraz nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie wystąpiono z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na użytkowanie w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Cena wywołania w pierwszym terminie uproszczonej licytacji wynosi trzy czwarte sumy oszacowania, a w drugim terminie - połowę sumy oszacowania.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 17.11.1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 43, poz. 296 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: