eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jeśli zamiana mieszkania, to na większe

Jeśli zamiana mieszkania, to na większe

2012-07-16 12:26

Jeśli zamiana mieszkania, to na większe

Jakich mieszkań szukają osoby, które już są posiadaczami własnego M © fot. mat. prasowe

Co piąty Polak, który planuje obecnie zakup mieszkania, jest już posiadaczem własnego M, ale mimo tego chce się przeprowadzić do innego - najczęściej większego. Portal nieruchomości domy.pl zbadał, jakie są powody, dla których decydujemy się na zmianę obecnie zamieszkiwanych lokali.

Przeczytaj także: Sprzedaż czy zamiana mieszkania?

Prawie połowa (45,8%) ankietowanych, którzy chcą zamienić obecnie zamieszkiwany lokal, deklaruje, że szuka mieszkania większego. Takie dążenie najczęściej jest powodowane założeniem bądź powiększeniem rodziny. Często też wynika z poprawy sytuacji materialnej lub spełnienia innych warunków pozwalających na zakup mieszkania o większej powierzchni i podniesienie komfortu życia.

Dla blisko 11% poszukujących ofert sprzedaży mieszkań głównym celem jest przeprowadzenie się do lokalu o wyższym standardzie, czyli np. w nowszym budownictwie, z lepszym rozkładem pomieszczeń, nowoczesnym wykończeniem czy choćby z własnym balkonem i/lub garażem. W tym gronie znajdują się również mieszkańcy bloków z wielkiej płyty, którzy poszukują mieszkań w budynkach bardziej kameralnych, wybudowanych już wg współczesnych, a nie PRL-owskich, standardów.

Powodem poszukiwań prowadzonych przez więcej niż co czwartego klienta jest chęć przeprowadzenia się do lokalu w innej lokalizacji. Chodzi tu zarówno o przeprowadzki w obrębie jednej dzielnicy jak i przenosiny w zupełnie inną część miasta, województwa czy Polski. - Coraz częściej to podążanie za pracą decyduje o miejscu zamieszkania - mówi Marcin Drogomirecki z portalu domy.pl. - Oprócz tego w grę wchodzi potrzeba zamieszkania bliżej rodziców, w miejscu cichszym, z lepszym dostępem do komunikacji, sklepów, punktów usługowych, w pobliżu przedszkola czy szkoły - dodaje.

Zmiana miejsca zamieszkania nie zawsze pociąga za sobą większy wydatek. Przeciwnie – przyglądając się cenom mieszkań wystawionych w portalu domy.pl w wielu przypadkach sprzedaż dotychczasowego mieszkania, np. w drogim centrum miasta i zakup podobnego, w tańszej, peryferyjnej dzielnicy, może być sposobem na uzyskanie dodatkowych środków lub uzyskanie za tę samą cenę większej powierzchni.

Niemal 16% osób ankietowanych przez portal domy.pl planuje zamienić swoje lokum na mniejsze, a niespełna 1% szuka mieszkania o podobnej powierzchni, ale o niższym standardzie. Z takiego rozwiązania coraz częściej korzystają osoby starsze, zamieszkujące samotnie duże, opuszczone już przez dzieci, mieszkania. Przenosząc się do tańszych lokali zyskują na różnicy między ceną sprzedaży dotychczasowego mieszkania, a ceną zakupu nowego. Do tego rodzaju transakcji mogą też skłaniać problemy finansowe. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których właściciele mieszkań kupionych na kredyt, z powodu zmniejszenia lub utraty dochodów, nie są w stanie regulować zbyt wysokich rat. W dalszym ciągu są to jednak sytuacje marginalne – wynika z ankiety portalu domy.pl.

fot. mat. prasowe

Jakich mieszkań szukają osoby, które już są posiadaczami własnego M

Dla blisko 11% poszukujących ofert sprzedaży mieszkań głównym celem jest przeprowadzenie się do lokalu o wyższym standardzie, czyli np. w nowszym budownictwie


Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-6 lipca na grupie 1400 użytkowników portalu domy.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: