eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zakup mieszkania: kiepski stan akceptowalny

Zakup mieszkania: kiepski stan akceptowalny

2012-08-10 12:45

Zakup mieszkania: kiepski stan akceptowalny

Mankamenty mieszkania © fot. mat. prasowe

Większość klientów na zakup własnego M chce mieć ogrzewanie z sieci miejskiej, widną kuchnię i święty spokój w mieszkaniu. Dla wielu niestraszne jest mieszkanie na parterze ani konieczność przeprowadzenia kapitalnego remontu. Portal nieruchomości domy.pl sprawdził, które z mankamentów występujących w mieszkaniach są dla kupujących nie do przyjęcia, a które mogą zostać zaakceptowane w zamian za obniżenie ceny.

Przeczytaj także: Moda na apartamenty w kamienicach

Zdecydowana większość, bo aż 84% ankietowanych użytkowników portalu domy.pl nie wyobraża sobie zakupu lokalu bez centralnego ogrzewania z sieci miejskiej. Na tradycyjny lub gazowy piec w mieszkaniu skłonnych byłoby się zgodzić zaledwie 16% klientów.

Większości nabywców mieszkań bardzo zależy też na widnej kuchni. Braku dziennego światła w miejscu, w którym przygotowuje się posiłki jest nie do zaakceptowania dla 2/3 klientów. Tylko co trzeci ankietowany przez portal domy.pl zadeklarował, że uzyskując korzystną cenę, byłby gotów kupić lokal z ciemną kuchnią.

Jak wynika z badania, wspomniany mankament, tak charakterystyczny dla prl-owskiego budownictwa, nie jest już traktowany jako zło konieczne, z którym trzeba się pogodzić. Mając tak duży wybór ofert, nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkania z ciemną kuchnią zdecydowanie odrzucić.

Trzecim najbardziej dokuczliwym i zniechęcającym do zakupu mankamentem jest hałas - aż 64% ankietowanych nie zamierza oszczędzić na lokalu, którego okna wychodzą na ruchliwą ulicę.

Niewiele mniej, bo 64% klientów kategorycznie odrzuca możliwość zakupu mieszkania powyżej 4. piętra w budynku bez windy. Wynika z tego, że aż 36% potencjalnych nabywców jest gotowych znosić trud codziennego wchodzenia wysoko po schodach i dźwigania zakupów, wózka, roweru, etc. w zamian za możliwość zakupu mieszkania za obniżoną cenę.

Dla ponad połowy ankietowanych użytkowników portalu domy.pl mankamentami nie do zaakceptowania są brak balkonu (59%), pokój przechodni w mieszkaniu (57%) oraz otrzymywanie ciepłej wody dzięki podgrzewaniu jej w znajdującym się w mieszkaniu piecyku gazowym (52%).

Dla odmiany ponad połowa ankietowanych zgodziłaby się kupić za obniżoną cenę mieszkanie bez piwnicy lub komórki (55%), a aż 59% uzyskując rabat przystałaby na lokum na parterze.

Mankamentem najbardziej akceptowalnym przez klientów jest kiepski stan mieszkania i wynikająca z tego konieczność przeprowadzenia kapitalnego remontu. Zakup takiego lokalu za niższą cenę akceptuje aż 61% ankietowanych. Ten wynik wskazuje na to, że większość klientów i tak przewiduje mniejszy lub większy remont. Naturalne jest bowiem to, że własne 4 kąty chcemy mieć wykończone i urządzone zgodnie z własnym gustem i upodobaniami. Jeżeli więc za mieszkanie wymagające remontu mielibyśmy zapłacić mniej, to tym lepiej.

fot. mat. prasowe

Mankamenty mieszkania

Zdecydowana większość, bo aż 84% ankietowanych użytkowników portalu domy.pl nie wyobraża sobie zakupu lokalu bez centralnego ogrzewania z sieci miejskiej


Informacje o badaniu
Ankieta została przeprowadzona w dniach 28-31 lipca na próbie 480 użytkowników poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w portalu domy.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: