eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Będą chętni na mieszkanie na parterze?

Będą chętni na mieszkanie na parterze?

2013-01-31 11:03

Będą chętni na mieszkanie na parterze?

Będą chętni na mieszkanie na parterze? © slavun - Fotolia.com

Przymierzający się do zakupu mieszkania klienci często stają przed dylematem, na którym piętrze najlepiej byłoby zamieszkać. Najwięcej kontrowersji wzbudzają mieszkania na parterze, które zdają się zniechęcać przypisywanymi im, najczęściej słusznie, wadami. Chociaż często są tańsze od lokali na wyższych piętrach, chętnych na nie jest wciąż niewielu. To jednak może się wkrótce zmienić - przewidują analitycy portalu nieruchomości domy.pl.

Przeczytaj także: Wielka płyta mniej popularna

Znaczna część klientów odrzuca oferty z parteru w obawie przed włamaniami. Łatwy dostęp do mieszkania z poziomu nisko usytuowanego okna lub drzwi balkonowych przyciąga nie tylko wścibskie oczy przechodniów, ale także może kusić złodziei. Sposobem na zapobieżenie włamaniom stają się kraty, rolety albo instalacja systemu alarmowego. Jednak już sama perspektywa "więziennego" widoku z okna jest dla wielu wystarczającym argumentem na "nie" dla zakupu takiego lokalu.

Kolejną niedogodnością usytuowanych nieco ponad poziomem chodnika mieszkań jest większe narażenie na hałas. Dobiega on zarówno z ulicy, jeśli na nią wychodzą okna, jak i z podwórka, na którym znajduje się np. plac zabaw dla dzieci czy parking. Jednak nasilone, uprzykrzające życie dźwięki mogą pochodzić także z klatki schodowej. Ich potencjalnym źródłem są otwierane i zamykane częściej niż na innych piętrach drzwi do windy, trzaskające drzwi na klatkę schodową czy stukot skrzynek na listy, do których co rano listonosz wkłada korespondencję.

Lokale na parterze narażone są też na większe zakurzenie i mniejszy dostęp światła słonecznego. Zacienieniu w szczególności sprzyja bliskie sąsiedztwo wysokich budynków lub drzew. Na niższych piętrach łatwiej też o nieproszone wizyty wszelkiej maści owadów. Uchylone lub otwarte okno to wrota dla muszek, komarów, chrząszczy, itp. Te mogą być dokuczliwe, szczególnie latem.

Kłopot może też stanowić znajdująca się pod podłogą nieogrzewana piwnica lub garaż. Brak jednego lub drugiego może być zaś przyczyną wilgoci na ścianach w przyziemiu.

fot. slavun - Fotolia.com

Będą chętni na mieszkanie na parterze?

Znaczna część klientów odrzuca oferty z parteru w obawie przed włamaniami. Łatwy dostęp do mieszkania z poziomu nisko usytuowanego okna lub drzwi balkonowych przyciąga nie tylko wścibskie oczy przechodniów, ale także może kusić złodziei.


W mieszkaniach na parterze, zwłaszcza tych wzniesionych w czasach PRL-u, rzadkością są balkony. Trudno więc liczyć na dodatkowy skrawek miejsca na kwiaty czy suszenie prania.

Parter ma jednak zasadniczą zaletę, dla wielu bardzo istotną - do położonego na nim mieszkania można się dostać bez konieczności pokonywania wielu stopni schodów. To duży atut, jeżeli lokatorem jest osoba starsza lub niepełnosprawna. Biorąc pod uwagę to, że polskie społeczeństwo się starzeje, a w wielu budynkach nie ma i nie będzie już wind (nie przewidziano ich w projekcie), przeprowadzki do niżej położonych, łatwiej dostępnych lokali mogą zyskać na popularności. Dlatego mieszkania na parterze, w starym budownictwie, zwłaszcza te lepiej utrzymane, mogą stać się z czasem "towarem" bardzo poszukiwanym. Na nowe, w pełni dostosowane do potrzeb osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się, nie wszystkich będzie stać.

Ceny ofertowe mieszkań 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: