eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ruszają dopłaty do domów energooszczędnych

Ruszają dopłaty do domów energooszczędnych

2012-12-22 00:05

Ruszają dopłaty do domów energooszczędnych

Dom energooszczędny © Mimi Potter - Fotolia.com

Jednym z najbardziej istotnych tematów nieruchomościowych w ostatnich tygodniach jest startujący z początkiem stycznia program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych, będący częścią programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pod tytułem "Efektywne wykorzystanie energii" - pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Dopłaty na energooszczędny dom już wkrótce

O dopłatę trudniej

Jak czytamy na stronie Funduszu: nowy program priorytetowy ma na celu przygotowanie inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych, wykonawców do wymagań Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od końca 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Będzie stanowił impuls dla rynku do zmiany sposobu wznoszenia budynków w Polsce i poza korzyściami finansowymi dla beneficjentów przyniesie znaczący efekt edukacyjny dla społeczeństwa.

Wysokość dopłaty została ustalona w oparciu o stopień redukcji zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania oraz rodzaj nieruchomości (dom lub mieszkanie). I tak, jeśli zapotrzebowanie na energię nie przekroczy 15 kWh/mkw./rok, to nieruchomość zostanie zakwalifikowana jako pasywna, a jej zakup lub wybudowanie premiowane dopłatą do kredytu w wysokości 50 lub 16 tys. zł. odpowiednio dla domu i mieszkania. Z kolei jeśli budynek nie spełni wyśrubowanych wymagań domu pasywnego, a zapotrzebowanie na energię nie przekroczy progu 40 kWh/mkw./rok, to dopłata wyniesie 30 tys. zł. dla domu i 11 tys. zł. dla mieszkania, a sama inwestycja zostanie zakwalifikowana jako energooszczędna – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

fot. Mimi Potter - Fotolia.com

Dom energooszczędny

Z początkiem stycznia risza program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych, będący częścią programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Budżet programu wynosi 300 mln zł., co powinno zagwarantować środki na realizację dopłat do ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Wdrożenie programu przewidziane jest na lata 2013–2018, a wydatkowanie środków z nim związanych do końca 2022 r.

Na pierwszy rzut oka nowy program dopłat wydaje się na tyle prostą i atrakcyjną ofertą, że wygórowane oczekiwania rynkowe co do jego powodzenia nie powinny dziwić. Mówi się nawet o zastępstwie wygasającego RnS-u. Problem w tym, że podobieństwo obu programów polega jedynie na państwowym subwencjonowaniu krajowej mieszkaniówki. Cała reszta to same różnice. Ale to najmniej istotny z szeregu problemów jakie mogą zaistnieć już od początku wdrożenia programu NFOŚiGW. Przede wszystkim dopłata będzie znacznie trudniej osiągalna niż w odchodzącej do lamusa „Rodzinie”, głównie za sprawą skomplikowanej, pracochłonnej, ale też kosztownej procedury weryfikacji – podkreśla analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, Jarosław Jędrzyński.

Potwierdzeniem tego są opublikowane niedawno wytyczne do programu priorytetowego określające podstawowe wymogi standardów energetycznych dla budynków mieszkalnych oraz sposób weryfikacji projektów wykonanych domów i mieszkań energooszczędnych. Spełnienie wszystkich warunków zawartych w dokumencie w trakcie lub po zrealizowaniu inwestycji można porównać tylko do „biegu z przeszkodami”.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: