eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy to już moda na wynajem mieszkania?

Czy to już moda na wynajem mieszkania?

2017-06-09 00:26

Czy to już moda na wynajem mieszkania?

Czy to już moda na wynajem mieszkania? © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Konieczność posiadania wysokiego wkładu własnego, to powód dla którego coraz więcej osób rezygnuje z zakupu, decydując się na wynajem mieszkania. Rynek najmu w Polsce wciąż jest niewielki, ale przez ostatnie lata bardzo dynamicznie rośnie - wynika z danych Eurostatu, do których dotarł Open Finance.
Jeszcze w 2009 roku „nad Wisłą” było tylko 839 tysięcy najemców, którzy płacili za dach nad głową rynkowy czynsz – wynika z szacunków Open Finance opartych o dane Eurostatu. Najnowsze dane tego urzędu sugerują, że liczba ta jest obecnie ponad dwukrotnie wyższa. Najemcy płacący czynsz rynkowy stanowią 4,5% społeczeństwa. Mowa jest więc o grupie ponad 1,71 mln osób (dane aktualne na 2015 rok). W ciągu 6 lat rynek wzrósł o 104%.

Wynajem mieszkania w modzie


Trudno się temu dziwić. Pamiętajmy, że w 2009 roku doszło do załamania rynku kredytowego, a później przez kolejne lata ceny mieszkań spadały (do końca 2012 roku). W efekcie najemcy zyskiwali argument, aby nie kupować nieruchomości, bo ich ceny spadają. Nie bez znaczenia był też fakt, że na początku kryzysu banki po prostu nie chciały udzielać kredytów. W kolejnych latach coraz niższe stopy procentowe stymulowały i wciąż stymulują popyt na mieszkania. Co ciekawe fakt, że kredyt jest dziś rekordowo tani, a więc czynsz najmu z nawiązką powinien pokryć koszt zaciągniętego długu, wcale nie wydaje się wystarczająco mocnym argumentem, aby z najemcy zmienili się we właścicieli.

Powodów może być cała masa, ale bez wątpienia ważnym może być niechęć do zadłużania się na 20 – 30 lat lub fakt, że rekordowo dziś tanie kredyty w perspektywie kilku lat zdrożeją. Bezpośrednia przyczyną są jednak wymagania odnośnie wkładu własnego. Dziś żeby kupić mieszkanie z pomocą kredytu trzeba zapłacić aż 20% ceny lokalu w gotówce. Sporo banków przyjmuje też wnioski kredytowe od osób posiadających o połowę niższy wkład własny, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Nawet jednak możliwość zakupu mieszkania z 10-proc. wkładem własnym, to dla wielu młodych osób wyzwanie.

Mieszkanie daje więcej niż lokata


Wynajem mieszkania w Polsce nie rozwijałby się bez inwestorów, którzy przez ostatnie lata bardzo często decydowali się na inwestycyjny zakup mieszkań. Wraz z malejącym poziomem stóp procentowych wynagradzani byli oni coraz sowiciej za podjęte ryzyko. Obecnie przeciętna rentowność wynajmu mieszkania jest prawie 3-4 razy wyższa niż oprocentowanie bankowej lokaty.

Trzeba mieć jednak świadomość, że jeśli doszłoby do cyklu podwyżek stóp procentowych, to wynajem mieszkania może tracić swoją przewagę nad lokatami. Te wraz z kolejnymi decyzjami Rady Polityki Pieniężnej, będą kusiły coraz wyższym procentem.

fot. mat. prasowe

Jaka część Polaków to najemcy płacący czynsz rynkowy? (dane w %)

Najemcy płacący czynsz rynkowy stanowią 4,5% społeczeństwa.


Daleko za Zachodem


Pomimo dynamicznego rozwoju wynajem mieszkania w Polsce to ciągle europejski ogon. W gronie 28 krajów wspólnoty średnio aż 19,7% obywateli to najemcy płacący stawki rynkowe. Na tym tle rodzimy rynek jest ponad 4-razy mniejszy.

Można jednak iść jeszcze dalej. Za przykład narodu, który upodobał sobie wynajem mieszkania stawia się często Niemców. Dane Eurostatu pokazują, że w 2015 roku z najmu na zasadach rynkowych korzystało tam aż 39,9% obywateli tego kraju. To prawie 9-krotnie wyższy wynik niż „nad Wisłą”. Wyższe wyniki niż Niemcy notują jedynie Szwajcarzy. Prawie połowa z nich wynajmuje mieszkania na zasadach rynkowych (49,2%). Taki stan sprzyja mobilności społeczeństwa – obywatele szybko i łatwo mogą zmienić miejsce zamieszkania stosownie do potrzeb (np. rozwój rodziny lub zmiana miejsca pracy). Do tego duża popularność najmu wydaje się być czynnikiem stabilizującym dynamikę zmian cen nieruchomości. Po prostu jeśli społeczeństwo nie dąży do zakupu własnego „M” za wszelką cenę, to nawet tani kredyt nie spowoduje nagle, że wszyscy ruszą na zakupy podbijając ceny lokali. W okresach prosperity mieszkania tak szybko nie drożeją, a później gdy przychodzi spowolnienie, nie dochodzi do gwałtownej korekty.

Na drugim biegunie są kraje tzw. nowej Unii. Najmniej najemców znaleźć można W Rumunii, na Litwie i w Chorwacji (poniżej 2% obywateli).

Bartosz Turek, analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.