eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Coraz mniej mieszkań na wynajem. Nie tylko studenci wracają do miast

Coraz mniej mieszkań na wynajem. Nie tylko studenci wracają do miast

2023-08-22 10:13

Coraz mniej mieszkań na wynajem. Nie tylko studenci wracają do miast

Coraz mniej mieszkań na wynajem © pixabay.com

Otodom prezentuje wyniki najnowszej, lipcowej odsłony „Raportu z rynku najmu”. Jak można się było tego spodziewać, ostatnie dni przyniosły tradycyjne już ożywienie na rynku wynajmu mieszkań, co związane jest przede wszystkim z nadchodzącym rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Efektem tego, w największych miastach oferta mieszkań skurczyła się przeciętnie o 5%, a stawki najmu podskoczyły o 1,5%. Eksperci przekonują jednak, że w szczytowym momencie popytu będzie spokojniej niż przed rokiem.

Przeczytaj także: Na rynek najmu wraca normalność

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Z czym związane są spadki w liczbie dostępnych ofert mieszkań na wynajem?
  • Jakich mieszkań najczęściej poszukują zainteresowani wynajmem mieszkania?
  • Gdzie stawki najmu rosną najbardziej dynamicznie?

Szczyt sezonu na rynku najmu przypada zazwyczaj w miesiącach poprzedzających rozpoczęcie roku akademickiego. Eksperci Otodom podkreślają jednak, że z roku na rok umowny start tego sezonu rozpoczyna się wcześniej. W ubiegłym roku już w lipcu widoczna była wyraźnie zwiększona aktywność ze strony potencjalnych najemców. W tym wzrost wyszukiwań obserwowano już w czerwcu.

Lipcowe dane pokazują kontynuację tego trendu. W serwisie Otodom liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem wzrosła o 18% względem czerwca, a liczba wyświetleń samych ofert o blisko 14%.

W tym czasie wynajmujący dodali ponad 16 tys. nowych ogłoszeń i reaktywowali ponad 5 tys., czyli o 7% więcej niż w czerwcu 2023 r. Rosnącą temperaturę na rynku najmu widać także we wzroście liczby zamkniętych ogłoszeń (+6,5% m/m) oraz w wyższej rotacji, czyli liczbie nowych w stosunku do czerwca ofert, ale zamkniętych przed końcem lipca (8,1 tys.).

fot. pixabay.com

Coraz mniej mieszkań na wynajem

Z miesiąca na miesiąc zainteresowanie najmem mieszkań jest coraz większe, więc czynsze rosną.


Nie tylko studenci wracają do największych miast?


Spadki w liczbie dostępnych ofert mieszkań na wynajem najbardziej widoczne były w największych ośrodkach akademickich. W lipcu w Poznaniu baza lokali na wynajem skurczyła się o 11%, we Wrocławiu i w Warszawie o 5%, a w Łodzi o 4%. Wyjątkiem było Trójmiasto, w którym liczba ofert wzrosła aż o 27%.
Znaczny wzrost dostępnych ofert mieszkań na wynajem w Trójmieście ma związek z końcem sezonu turystycznego. W czasie wakacji, czyli po wyjeździe studentów, właściciele lokali w nadmorskich miastach często przekierowują swoje nieruchomości do najmu krótkoterminowego. Już w lipcu rozpoczynają natomiast poszukiwania nowych najemców na kolejną część roku. W ten sposób zapewniają sobie stały zwrot z inwestycji w nieruchomość przez cały rok. – komentuje Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom.

Jakich mieszkań najczęściej poszukują zainteresowani najmem? W skali całego kraju niezmiennie królują 2-pokojowe mieszkania o powierzchni minimum 40 mkw. Jednak w lipcu widoczny był także wzrost liczby wyszukiwań 3-pokojowych mieszkań o metrażu min. 50 mkw.
Takich lokali poszukują zarówno studenci, którzy decydują się na dzielenie mieszkania ze współlokatorami, jak i rodziny z dziećmi lub pary potrzebującego dodatkowego gabinetu do pracy. A to może wskazywać, że nie tylko studenci wracają do największych miast. W ubiegłym roku na skutek napływu uchodźców z Ukrainy baza mieszkań na wynajem była niska, a stawki czynszów gwałtownie rosły. W związku z tym część najemców wybierała mieszkania na obrzeżach lub poza największymi miastami. Być może szersza obecnie oferta mieszkań na wynajem i stabilniejsze stawki zachęcają ich do powrotu do największych miast - zauważa Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom.

Stawki najmu nieznacznie w górę


Ożywienie na rynku najmu przyniosło także niewielki wzrost stawek najmu. W lipcu we wszystkich miastach wojewódzkich wzrosły one średnio o 1,5% w porównaniu do czerwca i o 8,5% względem ubiegłego roku. Największy wzrost odnotowano w Trójmieście (+3,5% m/m) oraz w Lublinie i Olsztynie (+2,5% m/m). Warto jednak zauważyć, że w Gdańsku, Gdyni i Sopocie do oferty wracają mieszkania z najmu krótkoterminowego, także te o powierzchni 40-60 mkw. oraz 60-90 mkw., czyli te o wyższych ofertowych stawkach najmu, podnoszące średnią.
Na rynku najmu obserwujemy obecnie względną stabilizację stawek. Jednak to nie oznacza, że zatrzymają się one w miejscu lub spadną w najbliższym czasie. Poziom inflacji nadal jest wysoki i pociąga za sobą wzrost cen, przekładający się również na koszty utrzymania i eksploatacji mieszkań. Wynajmujący, aby utrzymać rentowność najmu, prawdopodobnie nadal będą przekładać te koszty na najemców - dodaje Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: