eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wiemy, ile trwa wykończenie mieszkania. Masz tyle czasu?

Wiemy, ile trwa wykończenie mieszkania. Masz tyle czasu?

2018-10-08 00:36

Wiemy, ile trwa wykończenie mieszkania. Masz tyle czasu?

Ile trwa wykończenie mieszkania? © Tilio & Paolo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nawet 16 tygodni trzeba poczekać na dostawę zamówionych materiałów wykończeniowych do domu lub mieszkania – ostrzega serwis domiporta.pl. Zdecydowanie najdłużej czeka się na meble kuchenne, ale w cierpliwość trzeba się też uzbroić przy zamawianiu podłogi oraz drzwi.
Przystępując do wykańczania mieszkania lub domu, który otrzymaliśmy w stanie deweloperskim, musimy przeanalizować nie tylko koszty takiego przedsięwzięcia, ale też dostępność wybranych materiałów. Są co prawda materiały, które teoretycznie możemy otrzymać „od ręki”, czyli w ciągu kilku dni od zamówienia, ale raczej trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli poczekać kilka tygodni, a może nawet kilka miesięcy. Dotyczy to w szczególności produktów rzadkich, sprowadzanych z zagranicy czy zamawianych w wersji niestandardowej.

Analitycy serwisu domiporta.pl sprawdzili, jaki jest czas oczekiwania na wybrane materiały wykończeniowe. Zapytali o dostępność produktów wiodących na polskim rynku importerów i producentów. Problem jest o tyle ważny, że czas, w jakim musimy wykończyć nowe lokum ma zazwyczaj różne ograniczenia, np. termin wyprowadzki z poprzedniego mieszkania czy dostępność ekipy remontowej.

Glazura


Jeśli decydujemy się na zakup polskiej glazury, to najpopularniejsze kolekcje krajowych producentów powinny być dostępne w magazynach. Zatem czas oczekiwania na wybrane kafelki będzie wynikał jedynie z operacji logistycznych (przygotowanie, wysyłka i dostawa) i nie powinien przekraczać 4 dni. Gdy zdecydujemy się na zakup rzadziej wybieranych płytek, termin dostawy będzie ustalany indywidualnie, ale nie powinien być dłuższy niż 14 dni. Z kolei zamawiane z katalogu płytki zagraniczne (np. hiszpańskie lub włoskie) dostaniemy zwykle po 8 tygodniach.

Gdy w kuchni zamiast płytek na ścianie zamarzy się nam szkło z nadrukiem, to czas realizacji takiej usługi (szkło zostanie docięte na wymiar określony przez klienta) w jednej z firm wynosi 10 dni plus 3 dni na transport.

Gotowy parkiet lub deski wielowarstwowe


Gdy trzeba będzie tego typu drewnianą podłogę ściągać z zagranicy, to odbierzemy ją zwykle nie szybciej niż po 8 tygodniach. Podobny jest czas oczekiwania na posadzkę z drewna egzotycznego, której nie ma w magazynie, chociaż w skrajnych przypadkach może się to wydłużyć nawet do 12 tygodni.

fot. mat. prasowe

Ile trzeba czekać na materiały?

Zamawiane z katalogu płytki zagraniczne (np. hiszpańskie lub włoskie) dostaniemy zwykle po 8 tygodniach.


Grzejniki


Jeśli zdecydujemy się na grzejnik pokojowy lub dekoracyjny w innym kolorze niż standardowa biel lub model spoza typów i wielkości dostępnych na magazynie, to odbierzemy go po 4-6 tygodniach.

Wyposażenie łazienki


W salonach łazienkowych na wannę z hydromasażem, czeka się od 4 do 8 tygodni. Podobny jest czas realizacji zamówienia na nietypową kabinę (wyższą, szerszą). Na wannę 1 akrylową w kolorze poczekamy co najmniej 4 tygodnie. Umywalkę lub sedes z rzadziej wybieranych serii wzorniczych będziemy mogli odebrać również po około 4 tygodniach.

Meble kuchenne


Średni czas oczekiwania na konkretne meble z frontami z płyty wiórowej lub MDF laminowanej wynosi 3-4 tygodnie. Gdy zdecydujemy się na blat w innej firmie niż zamawiamy meble, bo ma być np. granitowy - to jego dokładny obmiar będzie wykonany dopiero po ustawieniu wszystkich dolnych szafek. Wydłuża to zakończenie prac o co najmniej 2 tygodnie. Niekiedy jednak na droższą zabudowę kuchenną, np. z frontami w wersji fornirowanej, trzeba będzie poczekać nawet 12-16 tygodni.

Drzwi wewnętrzne


Możemy je dopasować do naszych wymagań zarówno pod względem i wymiarów, wykończenia kolorystyki, jak i wyposażenia (przeszklenia, klamki, zamki). Wówczas od złożenia zamówienia do odbioru drzwi mija od 6 do 8 tygodni.

Najgorszy termin na zamawianie


Nie planujmy zakupów glazury i wyposażenia do łazienki z Włoch, bądź Hiszpanii w wakacje, radzi serwis domiporta.pl. W sierpniu fabryki je wytwarzające mają przestoje, ze względu na urlopy oraz serwis linii produkcyjnych. W efekcie towar zamówiony na przykład w lipcu możemy odbierać najwcześniej pod koniec września, a niekiedy dopiero na początku października.

Nie najlepszym terminem na składanie zamówień, biorąc pod uwagę nietypowe materiały wykończeniowe, jest grudzień i przełom roku. Ma to związek zarówno z przerwę świąteczną, jak i późniejszymi remanentami.

Co wydłuży czas oczekiwania?


Niestety zawsze może zdarzyć się, że zamówiony towar ulegnie uszkodzeniu w czasie transportu lub otrzymamy nie to co zamawialiśmy. A ponieważ są to materiały przygotowane dla konkretnego klienta, nie ma więc możliwości przyspieszenia ich kolejnej dostawy.

Przystępując do wykończenia mieszkania powinniśmy mieć w ręku nie tylko listę potrzebnych materiałów oraz wyposażenia, ale i przewidywany termin ich dostawy. Pomoże nam to w koordynacji prac, zwłaszcza jeśli będziemy zatrudniali różnych fachowców, a nie jedną ekipę wykonawczą.

Beata Zielińska, analityk serwisu

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Pawelm / 2018-10-23 14:03:47

    Zrobienie wszystkiego trochę niestety zajmuje, ale wg. Mnie lepiej skorzystać z usług jakiejś firmy niż robić DIY. Mi znajomy polecił Home Concept i śmiało mogę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę. Szybko i konkretnie bez zbędnego tracenia czasu odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: