eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie dla młodych w Warszawie

Mieszkanie dla młodych w Warszawie

2013-10-25 12:33

Mieszkanie dla młodych w Warszawie

Mieszkanie dla młodych w Warszawie © Fotowerk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Według danych portalu RynekPierwotny.com, co czwarty lokal deweloperski jest ofertowany w Warszawie. To właśnie kondycja stołecznego rynku pierwotnego może przesądzić o sukcesie programu MDM – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla młodych nie w centrum Warszawy

Do programu MDM zakwalifikują się w pierwszym kwartale 2014 roku warszawskie mieszkania deweloperskie, których cena nie przekroczy 5864,65 zł/mkw. Jak to ograniczenie wygląda na tle warunków rynkowych panujących w Warszawie?

Najmniejsza luka w Białołęce, Wawrze i we Włochach

Niestety ale limit programu MDM przewidziany dla Warszawy jest o 26,03% niższy od przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkania o powierzchni mniejszej niż 80 mkw. Przyglądając się zaś poszczególnym dzielnicom, wartości te wahają się od -4,18% do -103,22%.

Największa rozbieżność występuje w prestiżowym Śródmieściu. Natomiast najbardziej realne wydaje się znalezienie mieszkania spełniającego kryteria MDM na terenie Białołęki, Wawra i Włoch. W tych dzielnicach różnica między limitem cenowym a średnim kosztem zakupu nowego mieszkania nie przekracza 10% - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

fot. mat. prasowe

Relacja pierwszego limitu cenowego oraz przeciętnych cen 1 mkw. nowych lokali

Największa rozbieżność występuje w prestiżowym Śródmieściu. Natomiast najbardziej realne wydaje się znalezienie mieszkania spełniającego kryteria MDM na terenie Białołęki, Wawra i Włoch.


Mniej niż tysiąc mieszkań w Warszawie

Niestety w chwili obecnej różnica między limitem cenowym MDM-u dla Warszawy a poziomem cen na rynku pierwotnym powoduje, że podaż mieszkań kwalifikujących się do programu jest bardzo niewielka. Według danych portalu RynekPierwotny.com wynika, że w chwili obecnej do programu kwalifikuje się 877 warszawskich mieszkań (uwzględniając ograniczenie metrażowe – 75 mkw.). Rodziny z trójką dzieci mogłyby wybierać spośród 980 warszawskich mieszkań, gdyż limit powierzchni w tym przypadku będzie nieco wyższy – 80 mkw.

Na ponad dwa miesiące przed rozpoczęciem MDM-u, w Warszawie raptem 6% mieszkań deweloperskich mogłoby zostać zakwalifikowanych do programu. Trudno uznać taki wynik za satysfakcjonujący.

Wydaje się więc, że to działania deweloperów wpłyną na zwiększenie podaży dotowanych lokali. Być może też inwestorzy zdecydują się na obniżenie ofertowych cen mieszkań, które w chwili obecnej kształtują się na poziomie 6 000 – 6 100 zł/mkw. Rozwiązaniem alternatywnym mogłoby być uwzględnienie negocjacyjnej obniżki w oficjalnej cenie lokalu (2-3%) – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

fot. mat. prasowe

Podaż warszawskich lokali deweloperskich, które obecnie spełniają kryteria programu

Niestety w chwili obecnej różnica między limitem cenowym MDM-u dla Warszawy a poziomem cen na rynku pierwotnym powoduje, że podaż mieszkań kwalifikujących się do programu jest bardzo niewielka.


Przeczytaj także: Wrocław za drogi dla MdM Wrocław za drogi dla MdM

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Odbiór mieszkania Warszawa

  kierownik_Budowy / 2013-10-27 01:40:45

  Wszystko o odbiorze mieszkania


  www.odbiorybudowlane.com

  Przystępując do budowy, każdy inwestor z utęsknieniem wyczekuje chwili, w której nastąpi końcowy odbiór mieszkania. Podczas tej czynności zaakceptujemy to, co przekaże nam wykonawca. Dotyczyć to będzie każdego zakresu prac, które zostały mu powierzone do wykonania. Jeżeli podpiszemy protokół odbioru mieszkania, a po pewnym czasie zauważymy usterki, których nie dostrzegliśmy w trakcie odbioru, możemy żądać ich usunięcia na podstawie rękojmi albo gwarancji. Jednakże może to być znacznie trudniejsze i kosztować nas więcej wysiłku, niż domaganie się usunięcie tych usterek, zanim złożymy podpis na protokole z odbioru mieszkania.

  odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: