eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie dla młodych w Poznaniu

Mieszkanie dla młodych w Poznaniu

2013-12-02 10:32

Mieszkanie dla młodych w Poznaniu

Mieszkanie dla młodych w Poznaniu © GKor - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wkrótce pierwsi poznaniacy będą mieli szansę nabyć lokale, korzystając z nowego programu Mieszkanie dla Młodych. Mimo że limit ceny ustalony na pierwszy kwartał w wysokości 5604,50 zł/mkw. znacząco odbiega od cen ofertowych, mieszkańcy Poznania nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania na poznańskim rynku pierwotnym – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla młodych: w Łodzi bez problemu

W Jeżycach warto szukać

Różnica między limitem programu MDM a przeciętną ceną ofertową poznańskich lokali, wg danych portalu RynekPierwotny.com, przekracza 14% (uwzględniając mieszkania, których powierzchnia nie przekracza 80 mkw.).

Analizując ceny w poszczególnych dzielnicach Poznania, widać że także są wyższe od przeciętnego limitu. Najwyższą różnicę (24,31%) obserwujemy w Śródmieściu. Jednak luka ta jest najmniej widoczna w dzielnicy Jeżyce.

fot. mat. prasowe

Relacja pierwszego limitu cenowego w MdM oraz przeciętnych cen 1 mkw. nowych lokali

Analizując ceny w poszczególnych dzielnicach Poznania, widać że także są wyższe od przeciętnego limitu. Najwyższą różnicę (24,31%) obserwujemy w Śródmieściu. Jednak luka ta jest najmniej widoczna w dzielnicy Jeżyce.


900 „mieszkań dla młodych” w Poznaniu

Wymogi programu MDM spełnia w Poznaniu ok. 886 mieszkań o powierzchni ≤ 75 mkw. Natomiast rodziny posiadające przynajmniej trójkę dzieci mogą wybierać spośród 900 mieszkań (o powierzchni nieprzekraczającej 85 mkw.) – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

fot. mat. prasowe

Podaż poznańskich lokali deweloperskich, które obecnie spełniają kryteria programu

Wymogi programu MDM spełnia w Poznaniu ok. 886 mieszkań o powierzchni ≤ 75 mkw. Natomiast rodziny posiadające przynajmniej trójkę dzieci mogą wybierać spośród 900 mieszkań (o powierzchni nieprzekraczającej 85 mkw.)


W chwili obecnej z danych portalu RynekPierwotny.com wynika, że mieszkania kwalifikujące się do MDM-u stanowią w Poznaniu ok. 15% oferty deweloperów. Takiego wyniku mogą Poznaniowi pozazdrościć mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Wrocławia, gdzie odsetek lokali spełniających wymagania MDM-u, nie przekracza 6%.

Warto jednak pamiętać, że liczba dotowanych lokali może w Poznaniu jeszcze wzrosnąć, bowiem wiele z nich będzie wymagało tylko niewielkiej obniżki cen by zakwalifikować się do MDM – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Wrocław za drogi dla MdM Wrocław za drogi dla MdM

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: