eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Światowy rynek nieruchomości: odbicie po przecenie

Światowy rynek nieruchomości: odbicie po przecenie

2013-11-15 11:05

Przeczytaj także: Światowy rynek nieruchomości w III kw. 2013 r.


Do grona krajów o wyraźnych problemach na rynku nieruchomości zaliczyć można także Grecję. W Helladzie w drugim kwartale przeciętna nieruchomość kosztowała o 11,6% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że w 2013 roku gospodarka Grecji ma się skurczyć po raz kolejny (tym razem o ponad 4%). Ma to wpływ na malejącą liczbę i wartość zawieranych transakcji. Rząd próbuje z tym walczyć wprowadzając np. program dający obywatelem spoza UE kupującym nieruchomość wartą ponad 250 tys. euro, prawo pobytu na pięć lat (z możliwością przedłużenia). Podobne programy wprowadzono swego czasu na Węgrzech, w Portugalii, USA i Hiszpanii – podaje portal GPG.

Złe wieści płyną też od chorwackiego pośrednika w obrocie nieruchomościami CentarNekretnina. Podaje on, że w drugim kwartale bieżącego roku spadek wartości przeciętnej nieruchomości w Chorwacji wyniósł 10,5% w skali roku. Stoi to w sprzeczności z nadziejami wielu inwestorów, którzy w akcesji Chorwacji do UE pokładali nadzieję na powrót hossy na rynek nieruchomości. Niestety okazało się, że mocniej na sytuację na tym rynku wpływa stagnacja, w której pozostaje chorwacka gospodarka. Do krajów południowej Europy, w których ceny pozostają w trendzie spadkowym zaliczyć można też Cypr, Portugalię, Słowenię i Włochy.

Coraz więcej rynków notuje odbicie

W gronie przebadanych krajów widać też przykłady rynków, na których doszło do wyraźnej poprawy po kryzysowej przecenie. Sztandarowym przykładem w tej grupie jest USA. Indeks Case&Shillerdla całego kraju zyskał od drugiego kwartału 2012 roku do drugiego kwartału 2013 roku 9,5%. Trend wzrostowy na tym rynku obecny jest od początku ubiegłego roku.Towarzyszą tej zmianie pozytywne odczyty ufności konsumentów (na poziomach niewidzianych od kilku lat), rosnąca aktywność w budownictwie oraz malejąca podaż nieruchomości przejętych przez banki od niewypłacalnych dłużników. Mniej dynamiczne odbicie widoczne jest w Wielkiej Brytanii (wzrost o ponad 3% r/r). Trzy kwartały br. przynoszą jednak konsekwentnie informacje o odbiciu rynku nieruchomości mieszkaniowych w tym kraju, co rozbudza nadzieję na trwalszą poprawę.

fot. mat. prasowe

Indeks cen nieruchomości - Łotwa, W. Brytania, USA, Estonia, Islandia

Wyraźniejsze odbicie obserwować można na przykładzie takich krajów jak Dania, Estonia, Islandia, Irlandia, Łotwa czy Litwa.



Wyraźniejsze odbicie obserwować można na przykładzie takich krajów jak Dania, Estonia, Islandia, Irlandia, Łotwa czy Litwa. W nich to, po przecenach rzędu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent (licząc od szczytu do dna kryzysowej przeceny), aktualne roczne zmiany cen pokazują stabilizację lub nawet kilkuprocentowe wzrosty.

Ceny nieruchomości nie muszą reagować na kryzys

Nie wszędzie jednak rynki nieruchomości są tak podatne na zmiany w otoczeniu jak wyżej wspomnianych rynków. Na przykład w Austrii, Belgii, Niemczech, Finlandii, Norwegii czy Szwajcarii ceny pomimo zawirowań w gospodarce światowej pozostawały w stabilnym trendzie wzrostowym lub po skromnej przecenie szybko wróciły na ścieżkę dalszego wzrostu.

fot. mat. prasowe

Indeks cen nieruchomości - niektóre kraje stabilne

W Austrii, Belgii, Niemczech, Finlandii, Norwegii czy Szwajcarii ceny pomimo zawirowań w gospodarce światowej pozostawały w stabilnym trendzie wzrostowym lub po skromnej przecenie szybko wróciły na ścieżkę dalszego wzrostu.


Bartosz Turek, Jakub Potocki

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: