eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Doświetlenie poddasza – jakie okna wybrać?

Doświetlenie poddasza – jakie okna wybrać?

2014-08-21 10:18

Doświetlenie poddasza – jakie okna wybrać?

Doświetlenie poddasza fot.2 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Optymalne doświetlenie poddasza naturalnym światłem w znaczący sposób podnosi komfort użytkowania przestrzeni przez mieszkańców domu. Podstawę osiągnięcia zadowalającego efektu stanowi usytuowanie okien dachowych, ich jakość oraz parametry. Architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz architektka Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX Polska radzą, czym kierować się przy wyborze okien.

Przeczytaj także: Kupno działki budowlanej warto przemyśleć

Usytuowanie na działce

Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu budynku można efektywnie wykorzystywać ciepło energii słonecznej; dobre doświetlenie dziennym światłem jest również bardzo korzystne dla naszego samopoczucia. Okna mogą wychodzić na wszystkie cztery strony świata, ale przez te skierowane na południowy zachód można pozyskać najwięcej słońca, wpadającego do wnętrza przez cały dzień.

Aby zminimalizować straty energii, należy ograniczyć ilość przeszkleń od strony północnej, zaleca się też stosowanie tam okien o podwyższonej izolacyjności – radzi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX Polska. – Przed zakupem okien i wyborem producenta warto jest także porównać parametry określające izolacyjność termiczną i akustyczną. Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła – U, tym lepiej chronią przed chłodem. Warto pamiętać, że światło słoneczne wpadające do wnętrza może nie tylko je oświetlać, ale także ogrzewać, o czym często zapominamy, szczególnie zimą. Najlepszą miarą efektywności energetycznej okna jest jego bilans energetyczny, czyli różnica pomiędzy energią słoneczną, która dociera przez okno oraz ciepłem, które przez nie ucieka. Dlatego przy wyborze okna należy decydować się na takie modele, które mają dobre właściwości izolacyjne, ale mają także jak największą powierzchnię szyby i przepuszczają energię słoneczną. Dlatego ważny jest również współczynnik g - mówi nam on o tym, ile % ciepła można pozyskać przez okno. Okna o najniższych współczynnikach U są szczególnie zalecane do zamontowania od północy, gdzie straty ciepła są największe. Natomiast od południa okna powinny mieć dobry współczynnik U, a także dobry współczynnik g – dodaje ekspertka.

fot. mat. prasowe

Doświetlenie poddasza fot.1

Okna mogą wychodzić na wszystkie cztery strony świata, ale przez te skierowane na południowy-zachód można pozyskać najwięcej słońca


Światło dzienne

Prawidłowe doświetlenie przestrzeni poddasza mogą zagwarantować okna połaciowe, gdyż dzięki nim światło równomiernie rozjaśnia pomieszczenia.

Okna zapewniają naturalną wentylację i kontakt wzrokowy z otoczeniem, a także wizualnie powiększają przestrzeń poddasza. Stopień prawidłowego doświetlenia światłem jest określany stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. Planując rozmieszczenie okien, należy pamiętać o jednej zasadzie – lepszy efekt doświetlenia uzyskamy, jeśli zastosujemy kilka mniejszych otworów okiennych umieszczonych w różnych miejscach w dachu, niż jeśli zamontujemy jedno duże okno – doradza architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Światło na poddasze można wprowadzić również poprzez zastosowanie świetlików tunelowych, okien typu „wole oka” lub wybudowanie lukarny.

fot. mat. prasowe

Doświetlenie poddasza fot.2

Stopień prawidłowego doświetlenia światłem jest określany stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi


Okna a funkcja pomieszczeń

W domach jednorodzinnych, na poddaszach, najczęściej znajduje się strefa nocna, gdzie zwykle zlokalizowane są sypialnie, pokoje dzieci i rodzinne łazienki. Ze względu na potrzebę uzyskania w nocy komfortu, poczucia bezpieczeństwa i wyciszenia, dobrze jest zaplanować sypialnię z oknami skierowanymi na wschód, aby promienie słoneczne delikatnie budziły nas rano i nie nagrzewały pomieszczenia przez cały dzień.

Planując rozmieszczenie i ilość okien na poddaszu, należy również mieć na uwadze możliwość przegrzania pomieszczenia, szczególnie w przypadku przeszkleń zlokalizowanych na południowej połaci dachu. Zjawisko to można ograniczyć stosując rolety zewnętrzne (zatrzymują nawet do 97% ciepła), a także dzięki zainstalowaniu klimatyzacji lub sprawnego systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją – podpowiada architekt Mariusz Jaworski. Podczas deszczu, w nocy najczęściej zamyka się okna i w pokojach może być duszno. – Dzięki wydajnej klapie wentylacyjnej można zapewnić stały dopływ powietrza, a wbudowany, łatwy w konserwacji filtr zapobiega przedostawaniu się kurzu i owadów. Ciszę, spokój i zaciemnienie podczas odpoczynku zagwarantują niezwykle praktyczne rolety zewnętrzn – dodaje ekspertka z firmy VELUX Polska.

fot. mat. prasowe

Doświetlenie poddasza - łazienka

Dobrze jest zaplanować łazienkę z oknami skierowanymi na północ, dzięki czemu zyskuje się odpowiednie światło – równomierne i niepowodujące kontrastów

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: