eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jakie kuchnie mają Polacy?

Jakie kuchnie mają Polacy?

2015-04-25 00:16

Jakie kuchnie mają Polacy?

Jakie kuchnie mają Polacy? © sweetiegirl - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Serwis wnętrzarski Homebook.pl postanowił pochylić się nad sercem niemal każdego polskiego domu. Jak zatem wygląda kuchnia według Polaka? Z odpowiedzi udzielonych przez internautów wynika m.in., że większość z nas preferuje, gdy pomieszczenie kuchenne urządzone jest w stylu nowoczesnym. Wolimy również, gdy meble są matowe, a nie połyskliwe, a na podłodze leżą płytki ceramiczne.

Przeczytaj także: Jak urządzić kuchnię?

Na pierwszy ogień respondentom postawiono pytanie dotyczące zmian, jakie przeprowadzali w swoich kuchniach. W tym przypadku ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że aranżowała pomieszczenie od samych podstaw, co związane było przeważnie ze zmianą mieszkania. W pozostałej grupie dominowali ci, którzy zdecydowali się jedynie na kosmetyczne poprawki. Jedynie 17% osób przyznało się do całkowicie nowego zaaranżowania już istniejącej kuchni.

Badanie dowiodło również, że 44% respondentów dysponuje kuchnią zamkniętą. Zbliżona grupa osób posiada kuchnię otwartą, a jedynie 14% posiada kuchnię z wyspą, która z kolei jest marzeniem aż 37% respondentów.
„Marzenie Polaków związane z posiadaniem wyspy nie jest zaskakujące. Jest to bardzo funkcjonalny i efektowny trend, któremu mogą jednak sprostać tylko posiadacze większego metrażu” – komentuje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Według badań przeprowadzonych przez portal Homebook.pl aż 43% respondentów zaaranżowało kuchnię w nowoczesnym stylu. Co ciekawe, styl klasyczny wybrało 29% badanych, a skandynawski tylko ⅕ z nich. Natomiast styl prowansalski preferuje zaledwie 7% Polaków.
„Wyniki te potwierdza kolejna odpowiedź naszych ankietowanych, którzy prawie jednomyślnie – aż 83% -zdeklarowali posiadanie kuchni przyjaznej środowisku. Związane jest to z użytymi w aranżacji materiałami, czyli wszelkiego typu surowcami ekologicznymi oraz drewna” – dopowiada Anna Poprawska z portalu Homebook.pl.

W kwestii wykorzystywanych w aranżacji surowców respondenci byli mniej jednogłośni. Według 56% badanych posiadane przez nich blaty kuchenne wykonane są z płyty laminowanej. Nieco ponad 20% zdecydowało się na blat z drewna, a 11% wybrało kamień naturalny lub kompozyt. Kuchenne fronty w domach 42% respondentów wykonane są z płyty MDF. Równo ¼ z nich wybrała płytę laminowaną, a zaledwie co dziesiąty ankietowany zdecydował się na płytę fornirowaną. Respondenci bardzo zgodnie odpowiadali na pytania dotyczące materiałów wykończeniowych do przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi.

fot. mat. prasowe

Polacy a kuchnie

Większość respondentów ankiety Homebook.pl preferuje kuchnie bez połysku.

Ponad połowa postawiła w aranżacji na płytki ceramiczne. Natomiast 20% ankietowanych zdecydowało się użycie szkła. Wyniki poniżej 10% odnotowały inne surowce, do których należy drewno, tapety lub fototapety, panele, farby, cegły, kamień naturalny lub kompozyt. Płytki ceramiczne zdaniem aż 70% ankietowanych sprawdzają się również w wykończeniu podłóg. Jeżeli chodzi o wybór między matem a połyskiem - błyszczącą kuchnię wybrało zaledwie 39% badanych.
„Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że aż 74% Polaków wybiera meble wykonywane na wymiar. Reszta decyduje się na gotowe zestawy. Jest to związane między innymi z metrażem lub oryginalnym kształtem pomieszczeń. Zamawianie mebli na wymiar wiąże się również z kwestią gustu i indywidualnej chęci stworzenia ciekawej aranżacji” – komentuje wyniki badania Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

A jakie sprzęty są typowym „must have” w polskiej kuchni? Niemal 60% respondentów zgodnie stwierdziło, że korzysta ze zmywarki, a prawie 15% wytypowało robota kuchennego. Natomiast ekspresy do kawy i mikrofalówki wybierane były przez co dziesiątego ankietowanego. Są to ciekawe wyniki, ponieważ te urządzenia pojawiły się również w pytaniu dotyczącym wymarzonych artykułów gospodarstwa domowego. Ekspres oraz zmywarka to fantazja 23% respondentów. Niższy wyniki odnotował robot kuchenny, płyta indukcyjna czy minibarek na alkohol. Zaskoczeniem natomiast nie jest lider tej kategorii – 30% Polaków marzy o dwudrzwiowej lodówce z wbudowaną kostkarką.

Informacje o badaniu
Badania portalu Homebook.pl przeprowadzone zostały na przełomie marca i kwietnia 2015 roku. Wzięło w nich udział 957 kobiet i 64 mężczyzn. Wyniki pokazują, że prawdziwa polska kuchnia jest tak samo często kuchnią otwartą co zamkniętą – w zależności od miejsca zamieszkania – aranżowana jest w stylu nowoczesnym przy użyciu ekologicznych surowców. Meble w zdecydowanej większości wykonywane są na wymiar, a płytki ceramiczne są niezastąpionym elementem wykończeniowym.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • KatarzynaHelena / 2015-06-24 10:29:16

    Ja lubię klasykę połączona z nowatorskimi innowacjami. Dlatego d wyboru płytek w kuchni wybrałam Salony Hoffa http://www.salonyhoff.pl/kolekcje/plytki/kuchenne maja bardzo ciekawe połączenia kolorystyczne i spory wybór technologiczny. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: