eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Deweloperzy ujawniają, jaki jest popyt na większe mieszkania

Deweloperzy ujawniają, jaki jest popyt na większe mieszkania

2015-09-03 13:23

Deweloperzy ujawniają, jaki jest popyt na większe mieszkania

Wizja Mokotów © fot. mat. prasowe

Czy klienci deweloperów chętniej wybierają teraz większe mieszkania? Czy zwiększyła się liczba nabywców decydujących się na zakup dużych lokali ze względu na możliwość otrzymania wyższych dopłat do kredytu w programie Mieszkanie dla młodych? Sondę na ten temat przeprowadził portal nieruchomości Dompress.pl.

Przeczytaj także: Kupujesz duże mieszkanie? Deweloper da ci rabat

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżkach stóp procentowych, jak również ostatnie obniżki marż w części banków, spowodowały wzrost zdolności kredytowej nabywców mieszkań. To główny czynnik zmiany preferencji nabywców, a program MdM niewątpliwie go wzmacnia. W konsekwencji, w ostatnim czasie widoczne jest zainteresowanie większymi lokalami, zwłaszcza mieszkaniami trzy pokojowymi. Staramy się dopasować do tych zmian poprzez stosowne modyfikacje struktury projektowanych i budowanych mieszkań.

Większy udział dużych mieszkań mamy w inwestycjach Mała Praga w Warszawie, Osiedle Graniczna i Dolina Piastów we Wrocławiu, czy Słoneczne Miasteczko, Centralna Park w Krakowie. Jednocześnie wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jedno i dwu pokojowe, zwłaszcza w inwestycjach bliżej centrum takich jak Osiedle Krzemowe w Warszawie i 5 Dzielnica, Osiedle Grzegórzecka w Krakowie. Na mniejsze lokale decydują się klienci inwestycyjni, ponieważ dochód z najmu jest średnio 3 krotnie wyższy niż z lokat. W portfelu inwestycji LC Corp znajdują się projekty z udziałem takich transakcji, sięgającym 50 proc. wszystkich umów.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Klienci wybierają coraz większe mieszkania, szczególnie jeżeli są to rodziny w modelu 3+. Poprzez liberalizację polityki mieszkaniowej, wprowadzenie modyfikacji do programu MdM dla rodzin wielodzietnych i zniesienie wielu dotychczasowych ograniczeń, stał się on bardziej dostępny. Przy zmianie dotychczasowego mieszkania na większe klienci poza MdM korzystają z naszego autorskiego programu „Zamień stare na nowe”.Sprzedajemy dotychczasowe mieszkanie klienta, pomagamy w uzyskaniu kredytu hipotecznego, a także oferujemy wykończenie mieszkania przez zaufane i współpracujące z nami firmy oraz organizujemy przeprowadzkę do nowego mieszkania. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie formalności można załatwić u nas bezgotówkowo.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Nabywcy poszukują najczęściej mieszkań dwu i trzypokojowych o powierzchni 50-60 m kw. Coraz częściej rozważają jednak zakup lokali większych i oczekują niestandardowych propozycji, takich jak mieszkania z antresolą, które oferujemy m.in. w inwestycji Polnordu Brama Sopocka w Gdyni. Program MdM jest dla nabywców mieszkań niewątpliwym wsparciem, dzięki niemu klienci mogą pozwolić sobie na zakup większego lokum, które bez rządowej dopłaty przekraczałoby ich możliwości finansowe.

fot. mat. prasowe

Wizja Mokotów

Wizja Mokotów - inwestycja Wawel Service - stanie na działce zlokalizowanej u zbiegu ulic Garażowej i Magazynowej


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Z obserwacji wynika, że poprawia się jakość życia Polaków, a to sprawia, że częściej sięgają po nowe mieszkania lub zamieniają je na dom. Możliwość większych dopłat w MdM, szczególnie przez rodziny wielodzietne, także ma wpływ na wybór większego mieszkania lub domu. Mając na uwadze te grupę klientów stworzyliśmy ofertę domów jednorodzinnych objętych programem MdM, zlokalizowanych tuż pod Warszawą. Osiedle domów stanowi idealną alternatywę dla mieszkań w Warszawie. Dom o powierzchni 100 lub 110 mkw. w podwarszawskich Kaputach można nabyć w cenie od 463 tys. zł.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


Zmiany wprowadzone w programie dopłat nie rzutują na sprzedaż w zauważalny sposób. Większe zainteresowanie dużymi mieszkaniami obserwujemy już od 2 lat i ma na to wpływ przede wszystkim dobra sytuacja gospodarcza oraz niskie oprocentowanie kredytów, a tym samym większe możliwości nabywcze klientów. Do wzrostu popularności większych mieszkań przyczyniają się również zmieniające się potrzeby mieszkaniowe osób, które zakładają i powiększają rodziny.

Ewa Nowicka, regionalny kierownik sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl


Z ogólnej liczby kredytów realizowanych przez dział Kredytów Hipotecznych firmy Euro Styl bardzo wysoki odsetek stanowią kredyty z dopłatą rządową MdM. Pierwszym czynnikiem, który biorą pod uwagę klienci przy wyborze mieszkania jest możliwość uzyskania dopłaty. Jednakże głównym determinantem będącym najczęściej wyznacznikiem ostatecznej decyzji jest wysokość raty kredytu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: