eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Lepiej już było, czyli rynek wtórny 2016

Lepiej już było, czyli rynek wtórny 2016

2016-02-01 11:05

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości: jakie prognozy na 2016?


Zagadką jest wpływ MdM na sytuację na rynku nieruchomości. W zależności od regionu i dostępności mieszkań spełniających warunki programu oczekiwania pośredników, co do roli jaką ten odegra są różne. 37 proc. wierzy, że będziemy obserwować dalszy wzrost zainteresowania programem, co przełoży się na wzrost transakcji kupna-sprzedaży. 35 proc. obawia się, że prognozowany brak pieniędzy na dopłaty w 2016 roku spowodowany ogromnym wzrostem zainteresowania MdM wyhamuje dotychczasowe ożywienie na rynku. Kolejne 28 proc. jest zdania, że program będzie miał minimalny lub nie będzie miał żadnego wpływu na rynek ze względu na zbyt małą liczbę dostępnych mieszkań.

Bez nadmiernego optymizmu


Rządowe plany i zmieniające się warunki gry na rynku nieruchomości nie pozostaną bez wpływu na dalszy jego rozwój. 45 proc. pytanych przez PFRN pośredników obawia się, że 2016 rok będzie czasem spowolnienia, a głównymi „sprawcami” tego stanu rzeczy będą: zwiększenie wkładu własnego, podatek bankowy oraz zmniejszenie liczby udzielanych kredytów hipotecznych. Niemal drugie tyl, bo 41 proc. wierzy, że sytuacja na rynku pozostanie bez zmian. Tylko co siódmy ma nadzieję na dalszy wzrost stymulowany przez MdM, niskie oprocentowanie kredytów i niskie oprocentowanie lokat.

ZDANIEM POŚREDNIKÓW W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI:


Wpływ podatku bankowego na rynek nieruchomości:

  • Podatek bankowy obniży zdolność kredytową potencjalnych klientów i - co za tym idzie - zmniejszy liczbę udzielanych kredytów hipotecznych.
  • Zbyt duża konkurencja w sektorze bankowym ograniczy znaczne zwiększenie marż.
  • Podatek bankowy sprawi, że kredyty hipoteczne staną się dla banków nieopłacalne. Banki będą zmuszone podzielić się kosztami z klientami.

Wkład własny przy kredytach hipotecznych na poziomie 15 proc.:

  • Brak możliwości zakupu nieruchomości, głównie przez młodych i osoby znajdujące się na skraju zdolności kredytowej, przełoży się na zwiększenie liczby transakcji najmu. Już w tej chwili zaczynamy obserwować duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami na wynajem.
  • Osoby korzystające z MdM nadal będą mogły wykorzystywać program jako wkład własny.
  • Kolejne 5 proc. – przynajmniej na razie - będzie kredytowane przez banki, oczywiście przy większej marży. Dopiero kolejne podniesienie progu wkładu własnego zdecydowanie wpłynie na obrót. Wówczas należy się liczyć z lawinowym wzrostem popytu na najem.
  • Zwiększenie poziomu wkładu własnego, to większa presja na utrzymanie niskich cen lokali przeznaczonych do sprzedaży na rynku wtórnym.

fot. mat. prasowe

Jak 2016 rok zapisze się w historii wtórnego rynku nieruchomości?

45% respondentów przewiduje, że zmiany zahamują rozwój rynku.


Dalsze funkcjonowanie MdM:

  • Podniesienie wkładu własnego przy kredytach hipotecznych przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie MdM.
  • Będziemy obserwować dalszy wzrost zainteresowania programem aż do wyczerpania środków na 2016 rok.

Budowa tanich mieszkań na wynajem:

  • Rządowy program nie będzie realnie oddziaływał na transakcje na rynku nieruchomości wtórnych. Nic nie wskazuje na to, aby był realizowany już w 2016 roku. Dokładne efekty będziemy mogli zmierzyć, gdy tanie mieszkania na wynajem zaczną być budowane.
  • Nie sądzę, aby ten projekt zmienił cokolwiek na rynku. Chyba, że dojedzie do zmiany priorytetów dzisiejszych klientów, czyli traktowania mieszkania jako czegoś, co czasowo zaspokaja potrzeby, a nie wiąże na całe życie. Polacy wciąż wolą kupować niż wynajmować mieszkalnia, jeśli tylko ich na to stać.
  • Pomysł ten pozwoli na rozwój rynku najmu oraz może doprowadzić do spadku czynszów. Tanie mieszkania na wynajem będą szczególnie atrakcyjne w Warszawie. Wyraźne różnice zaobserwujemy także w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
  • Takie mieszkania mogą stać się atrakcyjną alternatywą. Jednak procedura pozyskania odpowiednich nieruchomości, przetargi na budowę i sam proces budowy muszą zostać oparte na jasnych zasadach. A na to wszystko potrzebny jest czas i dogłębna analiza.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikka22 / 2016-02-04 17:15:39

    Jeśli nie możemy sobie pozwolić na droższe mieszkanie w centrum można postawić na Arkadię Łomianki, ładne, kameralne osiedle na przedmieściach, położone w niskiej zabudowie. To lepsze niż rynek wtórny bo przecież lepiej się opłaca kupować mieszkania o wysokim standardzie z garażem podziemnym niż stare i do remontu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: