2016-08-01 06:13
Przeczytaj także: Największe firmy budowlane 2014
Przygotowane przez Deloitte opracowanie analizuje sytuację pięćdziesięciu największych przedstawicieli branży budowlanej w Europie, których akcje notowane są na europejskich rynkach kapitałowych. Podstawę obliczeń stanowiły dane finansowe za miniony rok. Bieżąca edycja raportu wskazuje na znaczną poprawę kondycji badanych przedsiębiorstw - okazuje się, że branża budowlana na dobre otrząsnęła się po kryzysie. Pierwsze wzrosty było już widać w 2014 roku (sprzedaż wzrosła o 1 proc., a rynkowa kapitalizacja spółek o 6 proc.), jednak dopiero od zeszłego roku poprawa stała się wyraźna (odpowiednio o 5 i 21 proc.). Dobrą kondycję sektora potwierdza Maciej Krasoń, Partner w dziale Audytu Deloitte, Lider Zespołu Nieruchomości i Budownictwa w Polsce.„Wzrosty są zasługą przede wszystkim spółek budowlanych z Wielkiej Brytanii, które poprawiły wyniki na skutek wzmocnienia się w 2015 roku funta wobec euro. Jednak w zestawieniu największych firm budowlanych w Europie są też takie przedsiębiorstwa, które z roku na rok poprawiły swoje wyniki sprzedaży o ponad 10 proc.” – wyjaśnia.
„Z roku na rok rośnie udział przychodów pochodzących z innych krajów niż rodzimy rynek danego podmiotu. W 2015 roku było to 52 proc., o 9 proc. więcej niż w 2010 roku. Aż 52 proc. przychodów spółek, które znalazły się w zestawieniu European Powers of Construction pochodziła spoza rodzimego rynku” – mówi Maciej Krasoń. Z kolei jeżeli chodzi o dywersyfikację przychodów, to te pochodzące spoza działalności stricte budowlanej stanowiły 24,3 proc. – dodaje Łukasz Michorowski, Dyrektor w dziale Audytu Deloitte w Zespole Nieruchomości i Budownictwa.
„Branża budowlana w Europie jest i dalej będzie jednym z beneficjentów wzrostu dochodów gospodarstw domowych na starym kontynencie, wciąż niskiego oprocentowania kredytów, co przekłada się nowe inwestycji infrastrukturalne i komercyjne. W Polsce oprócz budowy infrastruktury publicznej i komercyjnej kluczowe pozostają również projekty budowlane dotyczące sektora mieszkaniowego.” – podsumowuje Maciej Krasoń.
oprac. : eGospodarka.pl
Przychody 40 największych firm budowlanych w Polsce to 48 mld zł
Największe firmy budowlane w Polsce: podium bez zmian
Największe firmy budowlane na świecie: jak wyszły z kryzysu?
Największe firmy budowlane w Polsce: Budimex i Strabag utrzymały pozycje
Największe firmy budowlane na świecie: przychody rosną, wyzwania też
Największe firmy budowlane w Polsce 2018
Największe firmy budowlane na świecie. Jak sobie radzą?
Największe firmy budowlane w Polsce 2017
Największe firmy budowlane w Polsce 2016
Proszę o informację: Mam podpisać (jako właściciel jednoosobowej firmy) umowę o dzieło na pełny miesiąc z osobą, która będzie to ...
Witam, proszę o pomoc związaną z założeniem działalności związaną z wynajmem mieszkań, budową oraz sprzedażą. Przepraszam z góry za ...
Programista ERP - wynagrodzenie, wyzwania, umiejętności. Czy warto? REKLAMA
Rynek pracy: kim są perennialsi i dlaczego są potrzebni?
Wakacje kredytowe - mity i fakty
W Play dla Firm internet w smartfonie bez limitu GB i prędkości
Wypalenie zawodowe nie z powodu pandemii
6xTAK, czyli kiedy skorzystasz z "Mieszkania bez wkładu własnego"
Procedura 42, czyli furtka dla przekrętów na podatku VAT