eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ukraińcy a rynek mieszkaniowy w Polsce

Ukraińcy a rynek mieszkaniowy w Polsce

2017-11-08 09:54

Ukraińcy a rynek mieszkaniowy w Polsce

Mieszkania © hanohiki - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dla rynku mieszkaniowego, miniony rok był pod pewnymi względami rekordowy. Deweloperzy przekazali w nim 78 tys. mieszkań, co było najwyższym wynikiem w historii i jednocześnie o 6 tys. wyższym niż w 2009 r. Spośród wielu czynników, które mają wpływ na wzrost tego rynku można wymienić m. in. niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, programy rządowe (takie jak wygasający w 2018 r. MdM), niskie bezrobocie i wysoką dynamikę wynagrodzeń, a także napływ do Polski Ukraińców, którzy odgrywają coraz większą rolę na krajowym rynku mieszkaniowym.

Przeczytaj także: Czy obcokrajowcy kupują nowe mieszkania?

Niewesoła sytuacja gospodarcza oraz konflikt w Donbasie sprawiły, że polską granicę zaczęła przekraczać coraz większa rzesza Ukraińców. Z badań prowadzonych przez NBP wynika jednak, że napływająca do nas od 2014 roku nowa fala migracji z tego kraju charakteryzuje się inną strukturą niż poprzednio. Na czym polegają różnice?

Okazuje się np., że dziś około 58 proc. migrantów to mężczyźni, którzy wcześniej stanowili zaledwie 1/3 wszystkich przybyszów. Zmianie uległa również średnia wieku - obecnie są to 33 lata, podczas gdy w latach ubiegłych przybywający do naszego kraju obywatele Ukrainy liczyli sobie średnio 43 wiosny. Okazuje się również, że wśród emigrantów zmalała liczba tych, którzy posiadają dzieci: 46 proc. vs. 76 proc. Statystyki dowodzą, że w całym 2015 r. w Polsce mogło być obecnych ok. miliona Ukraińców. NBP szacuje jednak, że z uwagi na krótkoterminowy charakter ich pracy, jednocześnie na terenie naszego kraju przebywało ok. 500 tys. obywateli Ukrainy. Co więcej, aż 69 proc. studentów z Ukrainy mieszkających w Polsce, deklaruje chęć podjęcia pracy w naszym kraju w przyszłości lub przynajmniej częściowe związanie się zawodowo z Polską.

fot. mat. prasowe

Liczba zarejestrowanych oświadczeń i wydanych zezwoleń na pracę dla Ukraińców (tys.)

Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna oraz konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy przyczyniły się do znaczącego wzrostu liczby Ukraińców w Polsce.


Liczna migracja naszych wschodnich sąsiadów do Polski sprzyja rozwojowi rynku mieszkaniowego. Z uwagi na zarobki Ukraińców w Polsce (ok. 2 100 zł netto miesięcznie wg NBP) można przypuszczać, że większość migrantów najmuje mieszkania. Niemniej jednak znajdują się też tacy, którzy nabywają mieszkania w Polsce, co przedstawia poniższa tabela.

fot. mat. prasowe

Powierzchnia (tys. m2) lokali mieszkalnych nabytych w Polsce przez cudzoziemców

Jeszcze w 2014 r. wśród osób fizycznych, największą powierzchnię lokali mieszkalnych w Polsce nabywali Niemcy (30 tys. m2).


Jeszcze w 2014 r. wśród osób fizycznych, największą powierzchnię lokali mieszkalnych w Polsce nabywali Niemcy (30 tys. m2), a Ukraińcy znajdowali się na drugim miejscu (24 tys. m2). Rok później obywatele Ukrainy nabyli już 34 tys. m2 lokali mieszkalnych (+43 proc. r/r), podczas gdy Niemcy 33 tys. m2 (+11 proc. r/r). Zdecydowanie większa dynamika miała jednak miejsce w 2016 r., bowiem Ukraińcy nabyli wówczas 61 tys. m2 lokali mieszkalnych (+77 proc. r/r), a Niemcy 40 tys. m2 (+20 proc. r/r). Trzecią narodowością kupującą najwięcej powierzchni mieszkalnych w Polsce byli Brytyjczycy (ok. 13-14 tys. m2 rocznie). Osoby fizyczne legitymujące się zagranicznym paszportem nabyły w 2016 r. 4 207 mieszkań w Polsce o łącznej powierzchni 250 tys. m2 (średnio 59 m2 / mieszkanie). Przy tej średniej wielkości mieszkania można szacować, że Ukraińcy w 2016 r. kupili w Polsce 1 023 mieszkania.

fot. mat. prasowe

Dane dot. lokali mieszkalnych nabytych w Polsce przez cudzoziemców dla wybranych miast

Miastami, w których osoby fizyczne z zagranicy najchętniej kupowały mieszkania były: Warszawa (1 105 mieszkań), Kraków (603) oraz Wrocław (454).


Miastami, w których osoby fizyczne z zagranicy najchętniej kupowały mieszkania były: Warszawa (1 105 mieszkań), Kraków (603) oraz Wrocław (454). Średnia wielkość mieszkania kupowanego przez osoby fizyczne wyniosła w stolicy nieco powyżej 60 m2, a w Krakowie i Wrocławiu nieznacznie poniżej tego metrażu. Warto odnotować, że lokale kupowane przez osoby prawne były większe niż w przypadku osób fizycznych. Największa różnica miała miejsce w Warszawie (+78 m2, +123 proc.), podczas gdy we Wrocławiu lokale nabywane przez osoby prawne były większe średnio o 31 m2 (+53 proc.), a w Krakowie o 8 m2 (+14 proc.).

Piotr Ludwiczak, Head of Research,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: