2019-07-19 08:49
Wynajem mieszkania © DragonImages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynajem mieszkania VI 2019
Jeśli porównać bieżące dane z ubiegłorocznymi, to okaże się, że największe wzrosty kosztów najmu (7%) objęły małe mieszkania, w przypadku średnich lokali podwyżki sięgnęły 5%, a dużych - zaledwie 1%. Lokale do 35 mkw. cieszą się wśród najemców największą popularnością. I nie ma w tym nic zaskakującego - jest to bowiem najtańszy sposób, aby mieć dla siebie całe mieszkanie, a nie tylko pokój. Oszczędność? Nie do końca. Jeżeli bowiem przeliczyć, ile płacimy za 1 mkw. takiego lokum, to szybko okaże się, że tego rodzaju nieruchomości są rynkowymi liderami pod względem ceny i przynoszą swoim właścicielom najbardziej wymierne zyski. I tak np. w Częstochowie, Sosnowcu czy Łodzi może to być nawet 10% rocznie. Średnia rentowność małych mieszkań wynosi 7,9%, średnich 7,1%, a dużych 6,1%.– Bardzo duży wpływ na zyskowność tego rodzaju inwestycji ma nie tylko wielkość mieszkania, ale również jego lokalizacja, sposób wynajmowania (krótko, długoterminowo czy w modelu mieszanym) oraz to jak długo pozostaje ono puste i nie zarabia. Warto dokładnie przeanalizować rynek, na którym rozważamy inwestycję. Dla przykładu, może się okazać, że w danym miejscu jest kilka uczelni i dużo studentów, których niekoniecznie stać na wynajem kawalerki, a chętnie by wynajęli pokój w mieszkaniu z innymi współlokatorami. W takiej sytuacji zdecydowanie wyższe zyski może przynieść średnie czy duże mieszkanie wynajmowane na pokoje. – mówi Anton Bubiel z Rentier.io.
fot. DragonImages - Fotolia.com
Wynajem mieszkania
Koszty najmu mieszkań rosną. Największe wzrosty dotyczą małych mieszkań, w przypadku których koszt wzrósł o 7% w porównaniu do poziomu sprzed roku.
– W Katowicach, niezależnie od wielkości mieszkania, koszt najmu jest aż o 500 zł wyższy niż rata kredytu. W Częstochowie, Sosnowcu i Łodzi taka sytuacja dotyczy małych i średnich mieszkań. Różnica jest tak duża, że w długim terminie zupełnie nie opłaca się najmowanie mieszkania. Odwrotną sytuację mamy w przypadku dużych mieszkań w Krakowie, Toruniu, Białymstoku i Gdyni. Tu koszt najmu jest niższy niż rata kredytu, a więc najem może być dobrą alternatywa dla zakupu własnego mieszkania. – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.
oprac. : eGospodarka.pl
Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu
Ceny najmu mieszkania rosną w zawrotnym tempie
Najem mieszkania wciąż tańszy niż rata kredytu
Ceny najmu w niektórych miastach wzrosły o ponad połowę
Mieszkania na wynajem znikają z rynku, ceny najmu rosną
Stawki najmu mieszkań wyższe niż przed pandemią
Najem mieszkania tańszy niż rata kredytu
Stawki najmu mieszkania wróciły do stanu sprzed pandemii
Rentowność inwestycji w mieszkanie spadła do 4,08%
Nowy Huawei MateBook X Pro w Polsce
Disney+ na celowniku cyberprzestępców
Czy kredyt studencki wciąż jest opłacalny?
Najszybszy internet mobilny w VII 2022: liderzy bez zaskoczeń
Połowa Polaków akceptuje nadużycia finansowe
Zdrowie psychiczne Polaków do naprawy?
Warszawa z kolejnymi biurowcami. To już 6,27 mln mkw.