2019-07-31 09:01
Miasto © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Przestrzeń publiczna i jej tożsamość
Wzrost liczebności mieszkańców oraz zasięgu powierzchni zajmowanej przez aglomeracje niesie za sobą wiele problemów. Lista wielkomiejskich bolączek jest długa, a zanieczyszczenie środowiska, choroby cywilizacyjne, przyczyniający się do zwiększenia stresu hałas, wszechobecne korki i mały wydolny transport to zaledwie kilka jej pozycji. Wszystkie z nich i każda z osobna w istotnym stopniu przekładają się na zdrowie obywateli i nie chodzi tu wyłącznie o jego aspekt fizyczny, ale również o psychiczny, emocjonalny czy społeczny. Nie jest zatem niczym zaskakującym, że samorządy oraz różnego rodzaju organizacje i podmioty odpowiedzialne za proces planowania miast podejmują zakrojone na coraz to szerszą skalę działania ukierunkowane właśnie na tę tematykę.– Ludzie nie zdają sobie sprawy z faktu, że dorosłe drzewo w pobliżu miejsca zamieszkania to nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie psychiczne i fizyczne, ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak upał, deszcz czy wichury, a także realna oszczędność w kosztach energii – mówi dr inż. Marzena Suchocka, współtwórczyni Instytutu Drzewa i wykładowczyni w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. – Drzewa sprzyjają poprawie samopoczucia, a ich obecność w pobliżu miejsca zamieszkania koreluje z obniżeniem wydatków na leki. Są to fakty potwierdzone naukowo – dodaje.
– Im bardziej zwarta tkanka miejska, tym lepszy dostęp do rozmaitych udogodnień, transportu publicznego, ścieżek rowerowych, przestrzeni publicznych czy opieki medycznej. Zwarta zabudowa pozwala na ograniczenie ingerencji w tereny czynne ekologicznie powstrzymując powierzchniowe rozrastanie się miast. Wyrównywanie szans różnych grup społecznych polega na zapewnieniu możliwości korzystania z podstawowych usług w obrębie każdego osiedla czy dzielnicy – ich niedobór może pogłębiać procesy wykluczenia społecznego. Ponadto miasta ze szczególną starannością powinny dbać o zrównoważoną politykę użytkowania terenów, której sprzyja wygodna siatka komunikacji publicznej – zwraca uwagę Andrzej Gutowski, dyrektor ds. certyfikacji zielonych budynków w Colliers International. – Ważną rolę w tworzeniu zdrowych miast odgrywa aspekt edukacyjny i organizacje, które o ten aspekt szczególnie dbają. Jedną z nich jest Urban Land Institite, globalna organizacją non-profit, z którą jako Colliers współpracujemy, a która zajmuje się badaniem przestrzeni miejskiej i szeroko pojętą edukacją w tym zakresie – dodaje Andrzej Gutowski.
fot. mat. prasowe
Miasto
Rozbudowa infrastruktury oraz poprawa jakości i bezpieczeństwa przestrzeni miejskiej sprzyja podniesieniu komfortu życia mieszkańców.
oprac. : eGospodarka.pl
Urban sprawl a ekonomia i ekologia
Polskie miasta: już zrównoważony rozwój?
TOP 10 najbardziej zielonych dużych miast w Polsce
Placemaking. Miejsca tworzy się dla ludzi
Recykling PET i jego znaczenie dla polskiej gospodarki
Recykling odpadów opakowaniowych. Kaucja jedynym rozwiązaniem?
Najbardziej zielone polskie miasta. Na 1. miejscu zaskoczenie
Zagęszczenie - priorytet współczesnego miasta
Polacy a zmiany klimatu: czy i jak im przeciwdziałamy?
Witam . W przyszłości chciałbym założyć swoje własne biuro nieruchomośći , mam w związku z tym pytanie jakie wymagania musze spełnić ...
Auto firmowe wydziela spaliny m.in dwutlenek węgla, co wiąże się ze zgłoszeniem tego faktu do ochrony środowiska dwa razy do roku składaniem ...
Programista ERP - wynagrodzenie, wyzwania, umiejętności. Czy warto? REKLAMA
Wakacje kredytowe - mity i fakty
W Play dla Firm internet w smartfonie bez limitu GB i prędkości
Wypalenie zawodowe nie z powodu pandemii
6xTAK, czyli kiedy skorzystasz z "Mieszkania bez wkładu własnego"
Procedura 42, czyli furtka dla przekrętów na podatku VAT
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - co z wymaganiami BHP?