eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › W czym wspólnota mieszkaniowa wyprzedza spółdzielnię?

W czym wspólnota mieszkaniowa wyprzedza spółdzielnię?

2019-11-27 10:34

W czym wspólnota mieszkaniowa wyprzedza spółdzielnię?

Bloki © Adrian v. Allenstein - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia? Która z nich wygrywa pod względem liczebności zasobu mieszkaniowego? Najświeższe statystyki dowodzą, że zdecydowaną zwyciężczynią jest ta pierwsza. Skąd wzięła się ta przewaga i dlaczego mieszkań spółdzielczych wyraźnie ubywa? Odpowiedzi na te pytania przygotował serwis domiporta. Oto, co wynika z jego analizy.

Przeczytaj także: Ile wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wydają na remonty?

Statystyki obrazujące zasób mieszkaniowy w naszym kraju prowadzi Główny Urząd Statystyczny. Najświeższe z nich dotyczą minionego roku i wyraźnie dowodzą, że pod względem ilości mieszkań wspólnota mieszkaniowa zdecydowanie wygrywa ze spółdzielnią.

Wspólnota mieszkaniowa, czyli 1 000 000 +


Najświeższe dane GUS wskazują, że uchodzących za relikt PRL-u mieszkań spółdzielczych jest w naszym kraju ciągle dość sporo. Wyliczenia wskazują, że zasób ten liczy sobie ponad 2 miliony lokali, ale na przestrzeni ostatnich dwóch lat ubyło w nim 44 tysiące mieszkań. Wspólnota mieszkaniowa wypada tu zgoła odmiennie. Nie dość, że obejmuje już prawie 3 miliony mieszkań, to jeszcze ciągle ich przybywa (+70 tysięcy).

Taki podział sił nie powinien być jednak zaskoczeniem. Wspólnoty mieszkaniowe zawiązywane są przede wszystkim na nowych osiedlach, a tylko w pierwszych 10 miesiącach br. deweloperzy oddali do użytkowania 103 tysiące nowych lokali. Spółdzielnie realizują natomiast niewiele projektów inwestycyjnych. W tym roku oddały mniej niż 1,9 tys. mieszkań. Skutkuje to różnicą w powierzchni. Mieszkania objęte przez wspólnoty mieszkaniowe, jako te nowsze, projektowane według innych przepisów i wymogów rynkowych, mają też relatywnie większą powierzchnię, choć pod względem średniej nie jest ona znacząco większa niż w przypadku lokali spółdzielczych.

Wspólnoty mieszkaniowe tańsze w utrzymaniu


Dlaczego mieszkań spółdzielczych ubywa? Jednym z powodów są zdecydowanie wyższe koszty utrzymania. GUS podaje, że całkowite wydatki na utrzymanie wszelkich zasobów lokalowych w Polsce (a więc również tych będących w posiadaniu Skarbu Państwa, zakładów pracy, gmin oraz TBS-ów) wynoszą ponad 34 miliardy zł rocznie. Utrzymanie mieszkań spółdzielczych kosztuje przy tym 8,6 mld zł rocznie, a więc aż o 3 miliardy więcej niż lokali objętych wspólnotami mieszkaniowymi, chociaż tych drugich jest o 46% więcej! Najbardziej krytykowane utrzymanie zarządów i administracji spółdzielni mieszkaniowych pochłania o 600 mln zł więcej niż wynoszą koszty administracyjne, które generują wspólnoty mieszkaniowe. Spółdzielnie więcej też wydają na remonty, to jest jednak w dużym stopniu odzwierciedleniem stanu technicznego relatywnie starszych budynków.

To nie wspólnota mieszkaniowa ma najdroższe mieszkania


Średnie stawki opłaty eksploatacyjnej obowiązujące w grudniu 2018 r. wynosiły od 2,9 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania (wspólnota mieszkaniowa) do 10,50 zł (TBS). Oznacza to, że opłata eksploatacyjna za mieszkanie o powierzchni użytkowej 53 mkw kształtowała się na poziomie 153,7 zł (w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi), zaś w budynkach towarzystw budownictwa społecznego – ponad 556,5 zł.

fot. mat. prasowe

Wspólnoty mieszkaniowe vs spółdzielnie

Zasób mieszkaniowy wspólnot mieszkaniowych przewyższa zasoby spółdzielni.


Zadłużone mieszkania


Pewnym zaskoczeniem może być poziom zadłużenia rodzimego zasobu mieszkaniowego. Okazuje się, bowiem, że długi z tytułu zaległego czynszu lub innych opłat eksploatacyjnych dotyczą już ¼ lokali, w szczególności tych, które są własnością gmin, ale w spółdzielniach mieszkaniowych ten problem jest również niemały. Obecnie z opłatami „zalega” ponad 17% właścicieli mieszkań spółdzielczych, a średnia kwota zaległości wynosi 1 210 zł. Jeżeli chodzi o wspólnoty mieszkaniowe, to zadłużonych lokali jest wprawdzie mniej, ale za to średnia kwota zaległości jest większa – 1 564 zł).

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: