eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ulgi i dotacje na fotowoltaikę. Sprawdź ile zaoszczędzisz!

Ulgi i dotacje na fotowoltaikę. Sprawdź ile zaoszczędzisz!

2020-07-05 00:30

Ulgi i dotacje na fotowoltaikę. Sprawdź ile zaoszczędzisz!

Panele fotowoltaiczne © fot. mat. prasowe

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej związane jest z licznymi korzyściami, wśród których dla wielu osób najważniejsze są te finansowe, liczone przez pryzmat oszczędności oraz dofinansowań. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze ulgi, dotacje i odpisy związane z posiadaniem domowej elektrowni słonecznej. Sprawdź, na czym można zyskać i ile zaoszczędzić!

Przeczytaj także: Mój Prąd 3.0. Wnioski od 1 lipca 2021

Korzyść 1: Program „Mój Prąd” z dofinansowaniem 5 000 zł


Od 2019 roku funkcjonuje Program „Mój Prąd”, w ramach którego osoba fizyczna będąca właścicielem nowej instalacji fotowoltaicznej może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 5 000 zł. Dopłata dotyczy instalacji o maksymalnej mocy 10 kWp.

Wniosek składany jest do NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) osobiście lub poprzez firmę montującą instalację fotowoltaiczną. Nabór trwa przez cały rok, a dotacja nie wlicza się do dochodu i nie trzeba uwzględniać jej w zeznaniu podatkowym.

Podsumowanie: Inwestując w instalację fotowoltaiczną na własnym dachu lub gruncie możesz uzyskać 5 000 zł dofinansowania.

Korzyść 2: Ulga termomodernizacyjna do 53 000 zł


Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, na którym zamontowano nową instalację fotowoltaiczną. Aby z niej skorzystać, należy posiadać dokumenty (faktury) potwierdzające wydatki na ten cel – na podstawie ich wysokości ustalana jest kwota zwrotu z tytułu ulgi – maksymalnie wynosi ona 53 000 zł - w zależności od tego, w którym przedziale skali podatkowej się znajdujemy.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy każdego podatnika z osobna, więc jeśli podatnicy pozostający w związku małżeńskim mają wspólnotę majątkową, wysokość zwrotu wzrasta do 106 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że jeśli dostaliśmy dotację na panele fotowoltaiczne z programu „Mój prąd”, to kwota przedstawiona do odliczenia od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej będzie pomniejszona o jej kwotę.

Podsumowanie: Poza dofinansowaniem z Programu „Mój Prąd”, możesz także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, wynoszącej nawet 53 000 zł.

- Dzięki ubiegłorocznym zmianom w prawie, wprowadzającym ulgę termomodernizacyjną oraz Program „Mój Prąd”, poziom dopłat i dofinansowań związanych z uruchomieniem własnej instalacji fotowoltaicznej jest wyjątkowo wysoki. Dzięki temu instalacje zwracają się dużo szybciej, bo już w ciągu 5-7 lat – mówi Marcin Pieczora, wiceprezes zarządu Sunday Polska.

fot. mat. prasowe

Panele fotowoltaiczne

Inwestując w instalację fotowoltaiczną na własnym dachu lub gruncie możesz uzyskać 5 000 zł dofinansowania.


Korzyść 3: Program „Czyste powietrze”


Alternatywą dla dofinansowania „Mój Prąd” jest program „Czyste powietrze”, którego celem jest walka ze smogiem. Program umożliwia uzyskanie pożyczki nie tylko na wymianę pieca, ale i na zakup oraz instalację paneli fotowoltaicznych.

Maksymalna kwota wsparcia z tego tytułu wynosi do 30 tys. zł. Instalacja fotowoltaiczna zrealizowana przy wsparciu programu „Czyste powietrze” nie może jednak zostać objęta dofinansowaniem programu „Mój Prąd”.

Podsumowanie: Alternatywą dla programu „Mój Prąd” jest „Czyste powietrze”, w ramach którego można starać się o dofinansowanie w kwocie 30 tys. zł.


Istnieją również dofinansowania dedykowane rolnikom: Agroenergia oraz ulga inwestycyjna.

Korzyść 4: Program Agroenergia


Rolnicy mogą starać się o dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz z krajowego Programu „Agroenergia” obsługiwanego przez NFOŚiGW.

Wsparcie z PROW jest możliwe w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. W tym przypadku panele muszą być montowane na budynkach związanych z prowadzeniem działalności rolnej (np. stodoła, obora) lub na gruntach związanych z gospodarstwem, a wytworzona energia wykorzystana na potrzeby rolne.

Maksymalna wysokość dofinansowania w formie dotacji może pokryć do 40% kosztów.

Podsumowanie: Rolnicy mogą skorzystać z innych programów, m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i z krajowego Programu „Agroenergia”. Maksymalna wartość dofinansowania wynosić do 40% kosztów.

Korzyść 5: Ulga inwestycyjna dla rolników


Fotowoltaika daje rolnikom jeszcze jedną korzyść finansową: 25% udokumentowanych rachunkami nakładów można odpisać od podatku rolnego w ramach ulgi inwestycyjnej. Inwestycję można odpisywać od podatku rolnego przez 15 kolejnych lat. Instalacja fotowoltaiczna musi być jednak zrealizowana ze środków własnych lub kredytu bankowego oraz położona na terenie gminy, w której opodatkowane są dane grunty rolne.

Podsumowanie: Rolnikom przysługuje ulga inwestycyjna, polegająca na odpisaniu od podatku rolnego 25% udokumentowanych nakładów na fotowoltaikę przez 15 kolejnych lat.

Każda ulga i dotacja związana z posiadaniem instalacji fotowoltaicznej, wymaga złożenia odpowiedniej dokumentacji urzędowej. – Doradcy Sunday każdorazowo pomagają klientom odnaleźć się w gąszczu formalności wymaganych przy uzyskaniu dofinansowania, dzięki czemu proces zwrotu lub dopłaty przebiega dużo szybciej i jest łatwiejszy - dodaje Marcin Pieczora, wiceprezes Sunday Polska.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Jurass1 / 2020-07-17 23:50:54

    5tys. dopłaty to juz niemała kwota. Jest o co powalczyć - zdecydowanie warto poswiecic czas na przygotowywanie wniosku. Podstawa to wypełnić dokumentacje poprawnie stąd warto podpytać o szczegóły Levadę. Firma służy pomoca nie tylko w wyborze paneli fotowoltaicznych, ale i dopełnianiu formalności dotacyjnych odpowiedz ] [ cytuj ]

  • czyste powietrze

    janusz.z / 2020-07-29 11:06:27

    W ramach programu czyste powietrze udało mi się dostać dofinansowanie na kocioł gazowy Warmhaus z firmy Wentor. W piwnicy od razu zrobiło się więcej miejsca, a ogrzewanie na gaz to niesamowita wygoda. Instalacja pracuje cicho, jest wydajna, to była dobra inwestycja. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: