2022-01-28 14:02
Popyt na nowe mieszkania nie maleje © Patryk Kosmider - Fotolia.com
Przeczytaj także: Deweloperzy bez nowych mieszkań?
fot. Patryk Kosmider - Fotolia.com
Popyt na nowe mieszkania nie maleje
W całym 2021 r. sprzedaż mieszkań osiągnęła poziom 69 tys. – więcej sprzedano tylko w 2017 r – uznanym za szczyt boomu w cyklu rynkowym.
Zakończył się rok pod wieloma względami wyjątkowy. Udział w popycie nabywców kupujących mieszkania na własne potrzeby był najprawdopodobniej najniższy od wielu lat. Rynek mieszkaniowy z miejsca, gdzie przede wszystkim zaspokajana jest jedna z najważniejszych ludzkich potrzeb – posiadania siedziby dla siebie i rodziny, stał się niemal w równym stopniu alternatywą dla innych lokat kapitału. Od 2007 r. nie mieliśmy do czynienia z tak skrajną nierównowagą pomiędzy szybko rosnącym, zdeterminowanym na dokonanie zakupu popytem, a z trudem nadążającą podażą - tak podsumował ostatni rok Kazimierz Kirejczyk, główny analityk ds. rynku mieszkaniowego i Przewodniczący Panelu Strategicznego przy Zarządzie JLL.
Wprowadzają, z tym, że nie na rynkach, które dotychczas uchodziły za papierek lakmusowy rynku pierwotnego, czyli sześciu największych polskich miastach. Nasze analizy pokazują, że za skokowy wzrost aktywności deweloperskiej odpowiadają dziś mniejsze ośrodki. I mowa tu nie o miastach z drugiej dziesiątki największych w Polsce, tylko o tych poniżej 100 tys. mieszkańców. Jeszcze w 2017 r. w 6 największych aglomeracjach powstawało 60% wszystkich nowych mieszkań. Dziś ta proporcja odwróciła się i to małe ośrodki odpowiadają za ok. 70% produkcji deweloperskiej w kraju - komentuje Aleksandra Gawrońska, Dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL.
Wiele wskazuje na to, że odpowiadająca w znacznej mierze za wzrosty cen nierównowaga popytu i podaży na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce jeszcze się pogłębi. Na pewne wyhamowanie popytu można liczyć w związku ze wzrostem stóp procentowych, które osłabiają możliwości nabywcze kupujących – szczególnie tych, wspierających zakup kredytem hipotecznym. Wciąż jednak rosnąca inflacja podtrzymywać będzie skłonność do dalszego przenoszenia oszczędności na rynek nieruchomości - tłumaczy Aleksandra Gawrońska, dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL.
Dane statystyczne z rynku mieszkaniowego potwierdzają, że sektor deweloperski wchodzi w rok 2022 w bardzo dobrej kondycji. Niestety, jak to już bywało w przeszłości, najważniejsze zagrożenia nie mają żadnego związku ani z potencjałem firm deweloperskich, ani z czynnikami bezpośrednio wpływającymi na popyt, takimi jak stopy procentowe. To te zewnętrzne w stosunku do rynku mieszkań, w tym także te pochodzące spoza Polski czynniki sprawiają, że tak trudno dziś formułować jednoznaczne prognozy - podsumowuje Kazimierz Kirejczyk.
oprac. : eGospodarka.pl
Mniejszy popyt na nowe mieszkania
Jak sprzedawały się nowe mieszkania w roku 2019? Deweloperzy odkryli karty
Deficyt mieszkaniowy i co jeszcze? Deweloperzy o kolejnych 10 latach na rynku
Deweloperzy: po rekordach nadchodzi czas próby?
Co deweloperzy mówią o sprzedaży?
5 powodów dla których sprzedaż nowych mieszkań spadła
W ofercie deweloperów brak tanich mieszkań
Sprzedaż mieszkań przez deweloperów w 2021 roku pobiła rekord
Sprzedaż mieszkań deweloperskich. Jaki był 2021 rok?
narinea / 2022-02-04 15:36:49
Nie muszę się martwić już cenami ani szukaniem mieszkania, zdecydowałam się na bardzo ładne mieszkanie na osiedlu w Nowe Miasto Polesie które jest teraz w budowie, zależało mi na spokojnej okolicy i niewygórowanej cenie za m2 i trafiła się taka okazja [ odpowiedz ] [ cytuj ]
Proszę o wyjaśnienie znaczenia: rynek wtórny i rynek pierwotny.
Witam . W przyszłości chciałbym założyć swoje własne biuro nieruchomośći , mam w związku z tym pytanie jakie wymagania musze spełnić ...
Rusza budowa Panattoni Park Grudziądz
Koniunktura gospodarcza w V 2022 najgorzej oceniana przez budownictwo
GUS: ceny produktów rolnych w kwietniu 2022 wzrosły aż o 45,1% r/r
Produkcja przemysłowa w kwietniu 2022 wyższa o 13% r/r
Inne obawy w USA i Europie
GUS o średniej krajowej w IV 2022: wzrost o 14,1% r/r
Kredyty mieszkaniowe - bardzo zły kwiecień 2022