eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jakie ceny mieszkań w "najlepszych" i "najgorszych" miastach Polski?

Jakie ceny mieszkań w "najlepszych" i "najgorszych" miastach Polski?

2022-12-09 12:05

Jakie ceny mieszkań w "najlepszych" i "najgorszych" miastach Polski?

Gdynia, Gdańsk i Zielona Góra najlepiej oceniane © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Deklarowana przez Polaków jakość życia w dużej mierze uwarunkowana jest miejscem zamieszkania. Z analizy przeprowadzonej przez porównywarkę rankomat.pl wynika, że według Polaków najlepsze do życia miasta położone są na wybrzeżu, chociaż ceny mieszkań z pewnością nie należą tam do najbardziej przystępnych.

Przeczytaj także: NBP: ceny mieszkań używanych wyższe o ponad 15% r/r

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które miasta są według Polaków najlepsze do życia?
  • Gdzie mieszka się najgorzej?
  • Na jakie ceny mieszkań trzeba być przygotowanym w najlepszych miastach?

Prawie każde miasto w Polsce ma w sobie coś przyciągającego, jak molo w Sopocie, ulica Piotrkowska w Łodzi czy starówka w Cieszynie. To jednak wabiki, które działają na turystów. Na co dzień bolączkami mieszkańców są punktualność komunikacji publicznej, odległość od sklepów, brak miejsc parkingowych, kolejki do lekarza i szeroko pojęte koszty życia - od zakupów spożywczych po ceny mieszkań. Tym ostatnim przyjrzeli się eksperci multiporównywarki rankomat.pl w oparciu o raport „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” opracowanego przez Think Co i portal nieruchomości Otodom.

Szczęście blisko morza i niezadowolenie w południowej Polsce


Z raportu badającego nastroje lokatorów „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” można dowiedzieć się, co konkretnie powoduje, że mieszkańcom największych miast żyje się źle lub dobrze. Wpływ na ostateczny wynik miały odpowiedzi w 12 kategoriach, które respondenci wskazywali jako pozytywne lub negatywne. To koszty życia, tereny zielone, opieka zdrowotna, komunikacja miejska, kultura i rozrywka, czystość, sąsiedzi, bezpieczeństwo, zakupy, sport i rekreacja, miejsca dla zwierząt oraz miejsca dla dzieci.

Z miast najlepiej ocenianych przez ich mieszkańców wygrały Gdynia, Gdańsk i Zielona Góra. Jako ostatni do dziesiątki szczęśliwych miast załapał się Kraków.

Wśród odpowiedzi pozytywnych najwięcej ankietowanych wskazało na dostępność sklepów (29 proc.), komunikację miejską (23,9 proc.) i tereny zielone (23,2 proc.). Spośród najlepszych miast do życia lokatorzy doceniają komunikację zbiorową w Gdyni (39 proc. wskazań), w Krakowie kulturę i rozrywkę (43 proc.) oraz miejsca dla zwierząt (6 proc.), a w Katowicach zaplecze sportowe i rekreacyjne (24 proc.).

fot. mat. prasowe

Najlepsze miasta do życia

Z miast najlepiej ocenianych przez ich mieszkańców wygrały Gdynia, Gdańsk i Zielona Góra


Na przeciwnym krańcu zestawienia znalazły się Częstochowa, Kalisz i Ruda Śląska. I tu podobny układ, czyli w pierwszej trójce dwa miasta z tego samego województwa. Co ciekawe, Koszalin, który również leży blisko morza, nie znalazł uznania w oczach swoich mieszkańców, jak Gdańsk i Gdynia.

Czynnikami negatywnymi mieszkania w mieście są koszty utrzymania (36 proc.), brak terenów zielonych (23,9 proc.) i brak dostępu do służby zdrowia (22,2 proc.). W przełożeniu na miasta najwięcej powodów do narzekania znaleźli lokatorzy dwóch miast. W Białymstoku kuleją kultura i rozrywka, opieka zdrowotna i relacje sąsiedzkie, a w Bydgoszczy sport i rekreacja oraz miejsca dla dzieci. W Gdyni 57 proc. ankietowanych utyskuje na wysokie koszty życia, a w Krakowie 48 proc. na małą ilość terenów zielonych. Jednak żadne z wymienionych miast ostatecznie nie znalazło się w zestawieniu najgorszych miast do życia.

fot. mat. prasowe

Najgorsze miasta do życia

Co ciekawe, Koszalin, który również leży blisko morza, nie znalazł uznania w oczach swoich mieszkańców


Zielona Góra mieszkaniowo najlepsza


Pod względem cen mieszkań w miastach uznanych w raporcie „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” Think Co i portali Otodom za najlepsze trzeba przygotować się na wydatek nawet ponad 11 000 zł za 1m2. Tak jest w Gdańsku i Krakowie, a niewiele taniej w Gdyni. Najtańsze w zestawieniu najlepszych miast do życia są Tychy, gdzie 1m2 jest oferowany w cenie 6485 zł - wynika z danych na adresowo.pl za III kw. 2022 r.

Zielona Góra ma najlepszy stosunek zadowolenia mieszkańców do ceny mieszkań (7120 zł za 1m2). Dobre wrażenie Zielonej Góry psuje tylko wzrost cen mieszkań na poziomie +1378 zł rocznie. Więcej zdrożały mieszkania tylko w Gdyni (o 1695 na 1m2) i w Gdańsku (o 1419 zł), a najmniej w Bielsku-Białej (+879 zł w 12 miesięcy).

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w najlepszych miastach

Zielona Góra ma najlepszy stosunek zadowolenia mieszkańców do ceny mieszkań (7120 zł za 1m2)


W miastach uznanych w raporcie przez ich mieszkańców za najgorsze do życia zostają na pocieszenie umiarkowane ceny mieszkań. Najdrożej za 1m2 mieszkania z rynku wtórnego trzeba zapłacić w Kielcach (7375 zł), Nowym Sączu (6953 zł) i Koszalinie (6816 zł) – według adresowo.pl za III kw. 2022 r.

Najtańsza w zestawieniu najgorszych miast do życia jest Ruda Śląska, gdzie 1m2 kosztuje 5144 zł. W Częstochowie, która ma według raportu Think Co i Otodom opinię najbardziej niezadowolonych mieszkańców, 1m2 mieszkania z rynku wtórnego wynosi 5897 zł.

Nastrojów mieszkańców najgorszych miast do życia nie poprawią rosnące ceny mieszkań. Przez rok najwięcej podrożał 1m2 w Tarnowie (o 1293 zł), Gorzowie Wlkp. (o 1126 zł) i Kielcach (+1125 zł). W pozostałych miastach z zestawienia „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” podwyżki nie przekroczyły poziomu 900 zł za 1m2 mieszkania. Najmniej odczuwalne różnice były w Sosnowcu (+487 zł), Rudzie Śląskiej (+467 zł) i ostatniej z raportu Częstochowie (+634 zł).

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w najgorszych miastach

Najtańsza w zestawieniu najgorszych miast do życia jest Ruda Śląska, gdzie 1m2 kosztuje 5144 zł


Do pełni szczęścia wystarczy polisa


Na poziom zadowolenia mieszkańców w znacznym stopniu wpływa też poczucie bezpieczeństwa. Co ciekawe, najlepiej ten aspekt oceniają lokatorzy z Białegostoku, a najgorzej Lublina, jak wynika z raportu „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia”.

Bezpieczeństwo odnosi się też do posiadanego mienia i nieruchomości. Tu pomocna może być polisa mieszkaniowa, dzięki której lokatorzy są chronieni finansowo w razie kradzieży, pożaru czy rabunku mienia.
Drożejące mieszkania wcale nie oznaczają, że za ubezpieczenie mieszkania czy domu zapłacimy dużo. Ceny polis mieszkaniowych zaczynają się już od ok. 100 zł rocznie, a kompleksową ochronę można mieć za 200-300 zł w zależności od wartości nieruchomości. – Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Jakie ceny mieszkań w "najlepszych" i "najgorszych" miastach Polski?

    majawerka / 2022-12-12 14:28:17

    Myślę że nieco taniej będzie w Piotrkowie Trybunalskim, to blisko Łodzi a osiedle Źródlana 31 Residence ma wiele zalet i jest atrakcyjne zaprojektowane. Takie mieszkanie kupione na kredyt będzie zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla portfela odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: