eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań na rynku pierwotnym stabilizują się?

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym stabilizują się?

2023-06-13 00:20

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym stabilizują się?

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym stabilizują się? © bnorbert3 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Firmy deweloperskie prawdopodobnie uwierzyły, że coraz więcej ich klientów będzie sięgało po kredyt mieszkaniowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zaobserwowali, że w maju deweloperzy działający w największych metropoliach wprowadzili do sprzedaży mieszkania, których cena metra kwadratowego nie przekraczała średniej. Czy to zapowiedź cenowej stabilizacji?

Przeczytaj także: Ceny ofertowe mieszkań wzrosły w I kw. 2023

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie ceny ofertowe na rynku pierwotnym w maju 2023?
  • Jaka jest struktura cenowa oferty firm deweloperskich?
  • Jak w maju kształtowały się ceny mieszkań na rynku wtórnym?


Jeśli deweloperzy zaczną wprowadzać na rynek więcej mieszkań w segmencie popularnym, to niewykluczone, że mimo rosnących kosztów budowy, średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów przestanie rosnąć – przyznaje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

I podkreśla, że w największych metropoliach, gdzie popyt na mieszkania jest największy, nie zanosi się na spadek cen atrakcyjnych działek oraz kosztów budowy. W tej sytuacji oferta najtańszych lokali najpewniej będzie się kurczyła, a dolna granica cen przesuwała w górę.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym


Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że stabilizacja średniej ceny metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich najbardziej widoczna jest w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji. Średnia – nieco ponad 9 tys. zł za m kw. – praktycznie nie drgnęła tu od grudnia ubiegłego roku. Równocześnie skurczyła się oferta mieszkań z ceną poniżej tej kwoty.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów

Od grudnia nowe mieszkania w Warszawie i Trójmieście podrożały średnio na metrze aż o 9%, a w Krakowie o 8%.


W pozostałych metropoliach średnia cena metra kwadratowego pięła się w tym roku w górę. W efekcie od grudnia nowe mieszkania w Warszawie i Trójmieście podrożały średnio na metrze aż o 9%, a w Krakowie o 8%. Wysoką podwyżkę eksperci portalu RynekPierwotny.pl odnotowali też w Łodzi (o 5%). Jest to efektem nie tylko rosnących kosztów budowy, ale także coraz wyższych cen mieszkań wprowadzanych przez deweloperów. W Warszawie, Krakowie i Trójmieście budują je głównie z myślą o zamożnych klientach np. na trójmiejskim, krakowskim i łódzkim rynku najdroższe mieszkania, z ceną metra kwadratowego znacznie przewyższającą średnią w ofercie, pojawiły się w kwietniu. W maju natomiast, w większości metropolii, deweloperzy spuścili z tonu.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań wprowadzonych wprowadzonych przez deweloperów do sprzedaży w 2023 roku

Wprowadzone przez deweloperów do sprzedaży nowe lokale miały cenę metra kwadratowego niższą od średniej wszystkich mieszkań w ofercie.


Co ważne, wprowadzone przez nich do sprzedaży nowe lokale miały cenę metra kwadratowego niższą od średniej wszystkich mieszkań w ofercie.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym w maju 2023

Średnia mieszkań, które trafiły w maju na krakowski rynek sięgnęła więc 14,4 tys. zł za m kw., a więc powyżej średniej, która wynosi 13,6 tys. zł za metr.


Wyjątkiem był Kraków, gdzie jeden z deweloperów zaoferował lokale po ok. 35,3 tys. zł za m kw. Średnia mieszkań, które trafiły w maju na krakowski rynek sięgnęła więc 14,4 tys. zł za m kw., a więc powyżej średniej, która wynosi 13,6 tys. zł za metr. I to właśnie dlatego w Krakowie, a też w Warszawie, gdzie sprzedano w maju dużą pulę mieszkań stosunkowo niedrogich, średnia cena metra kwadratowego w ofercie poszła w górę o 2% w porównaniu z kwietniem. Z kolei we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu, gdzie przybyło mieszkań w segmencie popularnym, średnia cena metra kwadratowego zatrzymała się w maju na poziomie sprzed miesiąca.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów - kwiecień 2023 vs maj 2023

We Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu, gdzie przybyło mieszkań w segmencie popularnym, średnia cena metra kwadratowego zatrzymała się w maju na poziomie sprzed miesiąca.


Jak podkreśla Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, średnia cena metra kwadratowego w ofercie rośnie też wtedy, gdy ubywa w niej mieszkań najtańszych. Powyższe zjawiska najlepiej obrazuje struktura cenowa oferty firm deweloperskich, która w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. dość mocno się zmieniła. W Trójmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego wrosła w tym roku aż o 9%, oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł skurczyła się z 24% do 16%. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 17% do 26%.

fot. mat. prasowe

Struktura cenowa mieszkań w ofercie deweloperów

W Trójmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego wrosła w tym roku aż o 9%, oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł skurczyła się z 24% do 16%.


Spektakularne zmiany w strukturze cenowej oferty deweloperów odnotowano również w Warszawie i Krakowie, gdzie odsetek mieszkań z ceną przekraczającą 15 tys. zł za metr wzrósł w tym roku odpowiednio z 24% do 37% oraz z 18% do 29%.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym


Jak wskazują eksperci na rynku wtórnym to Aglomeracja Katowicka jest liderem wzrostu średniej ceny metra kwadratowego mieszkań. Tylko w kwietniu wzrosła ona aż o 12%! Jednak w maju podwyżka wyniosła już tylko 1%. Najbardziej, bo aż o 5% podrożały w ubiegłym miesiącu mieszkania w ofercie wrocławskich agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

fot. mat. prasowe

Średnia cena mieszkań oferowanych na rynku wtórnym - kwiecień 2023 vs maj 2023

Jak wskazują eksperci na rynku wtórnym to Aglomeracja Katowicka jest liderem wzrostu średniej ceny metra kwadratowego mieszkań.


Warto zaznaczyć, że we Wrocławiu średnia cena metra kwadratowego zaczęła piąć się w górę w lutym. W efekcie wzrosła w tym roku aż o 8%.

Z kolei Warszawa, będąca liderem wzrostu cen na rynku pierwotnym, w maju była jedyną metropolią, w której eksperci portalu RynekPierwotny.pl odnotowali spadek o 1% na rynku wtórnym. Od początku roku średnia cena metra kwadratowego wzrosła w stolicy tylko o 1%, czyli najmniej ze wszystkich największych miast.

fot. mat. prasowe

Średnia cena mieszkań oferowanych na rynku wtórnym kw./kw.

Od początku roku średnia cena metra kwadratowego wzrosła w stolicy tylko o 1%, czyli najmniej ze wszystkich największych miast.


Warto dodać, że bardzo duża na tle pozostałych metropolii podwyżka w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest prawdopodobnie efektem wyprzedawania najtańszych lokali. Może o tym świadczyć zmiana w strukturze cenowej oferty. W grudniu ubiegłego roku 93% mieszkań w ofercie śląskich agencji pośrednictwa kosztowało mniej niż 8 tys. zł za m kw. W maju tego roku udział takich lokali skurczył się do 74%. Z kolei z 5% do 22% zwiększył się odsetek mieszkań z ceną ofertową w przedziale 8-10 tys. zł za metr.

fot. mat. prasowe

Struktura cenowa mieszkań w ofercie pośredników

W grudniu ubiegłego roku 93% mieszkań w ofercie śląskich agencji pośrednictwa kosztowało mniej niż 8 tys. zł za m kw. W maju tego roku udział takich lokali skurczył się do 74%.


Na drugim biegunie jest Warszawa i Trójmiasto, gdzie struktura cen niewiele się w tym roku zmieniła. Warto zauważyć, że już tylko w Warszawie i Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań z drugiej ręki wciąż jest wyższa niż kupowanych od deweloperów.

fot. mat. prasowe

Średnia ofertowa cena mieszkań w maju 2023 - wtórny i pierwotny

Już tylko w Warszawie i Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań z drugiej ręki wciąż jest wyższa niż kupowanych od deweloperów.


Z kolei Kraków dołączył w maju do metropolii, w których mieszkania na rynku wtórnym są tańsze. Wygląda na to, że jeśli dotychczasowy trend się utrzyma, to w niedługiej perspektywie podobnie będzie we wszystkich metropoliach.

fot. mat. prasowe

Zmiana średniej ceny ofertowej mkw mieszkań w maju 2023

W ciągu ostatnich 12 miesięcy nowe mieszkania w ofercie firm deweloperskich drożały bowiem szybciej niż używanych w ofercie agencji pośrednictwa.


W ciągu ostatnich 12 miesięcy nowe mieszkania w ofercie firm deweloperskich drożały bowiem szybciej niż używanych w ofercie agencji pośrednictwa. W stolicy rok temu ceny tych drugich były wyższe średnio o 11%, zaś obecnie różnica wynosi już tylko 1%.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ceny mieszkań na rynku pierwotnym stabilizują się?

    majawerka / 2023-06-15 18:05:41

    To są bardzo dobre wiadomości bo mam w planach zakup mieszkania a do tego słyszałam że Atal ma program czas na mieszkanie gdzie kupujący dostaje więcej czasu na załatwienie kredytu bez obaw że zapłaci karę gdy to się nie uda. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: