eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jak bardzo wzrosły ceny gruntów inwestycyjnych w 2023 roku?

Jak bardzo wzrosły ceny gruntów inwestycyjnych w 2023 roku?

2024-06-18 10:30

Jak bardzo wzrosły ceny gruntów inwestycyjnych w 2023 roku?

Jak bardzo wzrosły ceny gruntów inwestycyjnych w 2023 roku? ©  Jan Marczuk z Pixabay

NBP zapytał deweloperów o wzrost cen działek w 2023 r. oraz wcześniejszych latach. Przedstawiamy odpowiedzi inwestorów mieszkaniowych.

Przeczytaj także: Grunty budowlane - jak zmiany legislacyjne wpłyną na rynek?

Niestety, w Polsce nadal brakuje szczegółowych, ogólnodostępnych oraz szybko publikowanych informacji cenowych na temat obrotu działkami. Właśnie dlatego musimy posiłkować się między innymi informacjami przekazywanymi przez deweloperów. Narodowy Bank Polski w ramach swojej cyklicznej ankiety niedawno zapytał niemal jedną czwartą rodzimych deweloperów budujących bloki o warunki prowadzenia działalności. Jedno z pytań odnosiło się do cen gruntów pod budownictwo wielorodzinne. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili przyjrzeć się wynikom ankiety, które dotyczą właśnie tej kwestii.

fot. Jan Marczuk z Pixabay

Jak bardzo wzrosły ceny gruntów inwestycyjnych w 2023 roku?

Deweloperzy zaraportowali większe podwyżki cen (nie tylko w 2023 r.) w przypadku bardzo dobrze zlokalizowanych działek.


Narodowy Bank Polski już od pewnego czasu pyta inwestorów mieszkaniowych prowadzących działalność na różną skalę o zmiany cen gruntów pod bloki. Średnia z odpowiedzi ankietowych deweloperów na pytanie, o ile procent zmieniła się w danym roku cena ziemi netto pod projekty mieszkaniowe wielorodzinne w bardzo dobrych lokalizacjach (wynik z 16 miast wojewódzkich) wyglądała następująco:
  • 2019 r. - wzrost o 25%
  • 2020 r. - 22%
  • 2021 r. - 42%
  • 2022 r. - 30%
  • 2023 r. - 32%

Analogiczne wyniki dotyczące zmiany cen gruntów pod budynki wielorodzinne w przeciętnych lokalizacjach (16 miast wojewódzkich) są następujące:
  • 2019 r. - wzrost o 17%
  • 2020 r. - 13%
  • 2021 r. - 27%
  • 2022 r. - 17%
  • 2023 r. - 20%

Jak widać, deweloperzy zaraportowali większe podwyżki cen (nie tylko w 2023 r.) w przypadku bardzo dobrze zlokalizowanych działek. Warto dodać, że bardziej odczuwalne ubiegłoroczne zmiany dotyczyły działek z sześciu największych miast (działki w bardzo dobrych lokalizacjach - podwyżka o 34%, działki w przeciętnych lokalizacjach - o 22%) względem sytuacji z pozostałych dziesięciu miast wojewódzkich (podwyżka cen działek w bardzo dobrych lokalizacjach o 28%, w przeciętnych lokalizacjach o 17%). Można przypuszczać, że ankietowane firmy deweloperskie brały pod uwagę grunty, które są bardziej atrakcyjne z punktu widzenia rentowności inwestycji i łatwości zabudowy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: