eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Kupno mieszkania: na co zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania: na co zwrócić uwagę?

2009-06-09 13:12

Radcy prawni z Kancelarii Prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto doradzają jak się przygotować do kupna mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby zminimalizować ryzyko.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie kupić mieszkanie używane?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z wieloma zagrożeniami. Eksperci zaznaczają, że bardzo ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji powinna być wiarygodność oraz przejrzystość dotychczasowych działań dewelopera.

Kancelaria prawna CDZ radzi, aby zwrócić szczególną uwagą na to czy:
  • firma deweloperska nie znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji;
  • deweloper posiada ostateczne decyzję – pozwolenie na budowę;
  • realizacja inwestycji nie jest opóźniona w stosunku do przedstawionego nam harmonogramu;
  • powierzchnia, która w przyszłości stanowić ma nasze mieszkanie, nie została już wcześniej sprzedana komuś innemu.
Ryzyka związanego z zakupem nieruchomości nie da się w pełni wyeliminować, ale można spróbować je ograniczyć. Poniżej CDZ podaje kilka wskazówek jakie działania należy podjąć w tym celu:

KROK 1: Wyszukanie wszelkich informacji na temat dewelopera, nie tylko w internecie – w oficjalnym serwisie danej firmy, ale także na forach internetowych czy też w publikacjach prasowych.

KROK 2: Sprawdzenie firmy sprzedającej nam mieszkanie w Polskim Związku Firm Deweloperskich i Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym ostatnim można zdobyć wiedzę dotyczącą kapitału zakładowego, danych dotyczących tego, kto może być przedstawicielem dewelopera, a także bardzo ważne – czy nie jest on w stanie upadłości lub likwidacji.

KROK 3: Kluczowe jest sprawdzenie, czy deweloper posiada ostateczną decyzję – pozwolenie na budowę. Adnotacja o ostateczności ww. decyzji zamieszczana jest na dokumencie decyzji przez organ administracyjny, który decyzję tę wydał. Wskazane jest także sprawdzenie poprzednich inwestycji dewelopera pod kątem ich terminowości czy ewentualnej wadliwości wybudowanych budynków i lokali.

KROK 4: Umowę przedwstępną warto zawierać z deweloperem w formie aktu notarialnego, co zagwarantuje kupującemu możliwość dochodzenia zawarcia przed sądem umowy ostatecznej, gdy deweloper odmówi jej zawarcia.

Eksperci podają, iż niezmiernie ważne jest także aby osoba podejmująca decyzję o zakupie mieszkania była wyczulona na niepokojące sygnały. Należą do nich między innymi sytuacje gdy deweloper:
  • nie zgadza się na wgląd do dokumentów związanych z planowaną inwestycją;
  • nie zgadza się na wcześniejsze zapoznanie się przez nabywającego z projektem umowy (wszystkie wątpliwości kupującego odnośnie niejasności w poszczególnych zapisach powinny być wyjaśnione przez dewelopera przed podpisaniem umowy) lub kiedy odmawia wprowadzenia korekt do umowy;
  • nie posiada ostatecznego pozwolenia na budowę. Można wtedy spodziewać się nie tylko opóźnień w realizacji inwestycji, ale nawet jej nierozpoczęcia.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: