eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Budowa domu: jak rozplanować prace?

Budowa domu: jak rozplanować prace?

2010-07-22 10:26

Przeczytaj także: Budowa domu: od czego zacząć?


Mając w ręku projekt budowlany, można starać się o pozwolenie na budowę. Należy zgłosić się do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w celu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Decyzję otrzymamy w ciągu 65 dni.

"Aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Są to: cztery egzemplarze projektu budowlanego zawierające wszystkie ustalenia, decyzja o warunkach zabudowy terenu lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich oraz warunki techniczne dostawy mediów i decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej" – wylicza Michal Jalovecký.

Mając pozwolenie na budowę, naszym obowiązkiem jest powiadomienie Starostwa Powiatowego o zamiarze rozpoczęcia budowy. Musimy to zrobić z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Warto pamiętać o dołączeniu oświadczenia kierownika budowy o przyjęciu obowiązków. I tutaj pozostaje wybór – samodzielnie, czy z fachowcami. To zależy od tego, jak czujemy się w temacie budowlanym. Jedno jest pewne, zlecając nadzór, projekt, całość prac, firmie zewnętrznej (np. ES Polska), możemy być pewni, że o niczym nie zapomnimy i zdążymy na czas.

Wiosna

Po jesiennej wędrówce od urzędu do urzędu, możemy rozpocząć budowę naszego wymarzonego domu. Przyroda budzi się ze snu, przebiśniegi wychylają nieśmiało główki w stronę pierwszych promieni słonecznych, a my możemy stanąć na naszej działce, gdzie ekipa rozpocznie budowę od wylania fundamentów. Zanim jednak zostaną wylane musisz ją znaleźć, a to wcale nie takie proste zadanie.

"Uczestnikami procesu budowlanego jest zawsze kilka osób. Należą do nich inwestor czyli budujący dla siebie dom, inspektor nadzoru inwestorskiego, doglądający budowę w imieniu budującego, projektant oraz kierownik budowy, reprezentujący wykonawcę. Od właściwego zgrania tych osób oraz właściwej komunikacji między nimi zależy sukces – zbudowanie wymarzonego domu w określonym czasie i zgodnie ze sztuką" – dodaje Michal Jalovecký.

Ekip budowlanych na rynku jest bardzo wiele. Decydując się na współpracę z jakąś, należy bardzo dokładnie ją sprawdzić. Najlepiej zdać się na ekipę z polecenia np. znajomych, którzy z nią wcześniej budowali. Należy sprawdzić projekty, które ma na koncie. Najważniejsze, by podpisać stosowną umowę na wykonanie prac. Unikniemy dzięki temu wszelkiego rodzaju nieporozumień. Przy budowaniu domu nie do końca sprawdza się zatrudnianie wielu ekip. Zdania na ten temat są podzielone. Wszystko zależy od tego ile własnego czasu chcemy i możemy poświęcić budowie.

"Pracując zawodowo na pełen etap, nie do końca mamy możliwość bywania na budowie tak często jak to jest potrzebne. Nie mamy także czasu na załatwianie związanych z nią formalności. Dlatego warto wówczas powierzyć całość prac jednej firmie, która kompleksowo zajmie się wszystkim. A klient jedynie będzie przeglądał raporty z postępu prac" – dodaje Michal Jalovecký.

Lato

To czas kiedy prace na naszej budowie będą już mocno zaawansowane. Powinniśmy już widzieć ekipę w środku, doprowadzającą nasz dom do tak zwanego stanu surowego zamkniętego. Przeważnie budowa domu trwa ok. 9-12 miesięcy. Po tym czasie powinniśmy móc się wprowadzić. Wszystko zależy od tego kiedy zaczniemy prace przygotowawcze i komu powierzymy prace budowlane. Budując samodzielnie, doglądając prac, szukając pomiędzy ekip, które trzeba będzie wymienić, na pewno czas budowy domu się wydłuży.

"Decydując się na jedną firmę z tradycjami, mającą na koncie wiele takich budów i wykonującą kompleksowo prace, możemy być pewni, że terminy zostaną dotrzymane, a my wprowadzimy się na czas" – podsumowuje Michal Jalovecký.

Przeczytaj także: Jeśli budowa domu, to teraz Jeśli budowa domu, to teraz

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: