eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Budowa domu: jak zaoszczędzić?

Budowa domu: jak zaoszczędzić?

2013-11-13 12:48

Budowa domu: jak zaoszczędzić?

Jaki wybrać projekt? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Planowanie budowy domu jednorodzinnego to droga pełna wyzwań i wątpliwości. Jednym z najważniejszych kryteriów jest znalezienie kompromisu między oczekiwaniami inwestora a możliwościami jego portfela. Budowę domu można zaplanować w sposób ekonomiczny i oszczędny, jeśli tylko zastosuje się kilka sprawdzonych rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych i materiałowych. O tym, gdzie szukać oszczędności podczas procesu budowlanego opowiada architekt Miłosz Gajda z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Przeczytaj także: Jeśli budowa domu, to teraz

Wybór projektu

Realizację marzeń o posiadaniu własnego domu należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego projektu. Szukając optymalnego rozwiązania, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę ustalenia i wytyczne zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub, w wypadku jego braku, w Warunkach Zabudowy. Dopiero po uwzględnieniu tych regulacji, można skupić się na dopasowaniu projektu do potrzeb rodziny. W przypadku, gdy niewielkie koszty budowy są głównym kryterium wyboru, należy szczególną uwagę skupić na projektach, które zapewnią ekonomiczną realizację oraz niskie koszty użytkowania gotowego budynku.

fot. mat. prasowe

Jaki wybrać projekt?

Wybierając między trzema typami domów o podobnym metrażu – parterowym, piętrowym lub parterowym z poddaszem użytkowym, najkorzystniej, pod względem ekonomicznym, jest zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym.


Architektura

Wybierając między trzema typami domów o podobnym metrażu – parterowym, piętrowym lub parterowym z poddaszem użytkowym, najkorzystniej, pod względem ekonomicznym, jest zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym. W porównaniu do domu parterowego ma on mniejszą powierzchnię dachu i fundamentów, natomiast, w przeciwieństwie do domu piętrowego, nie trzeba w nim wykonywać dodatkowego stropu, a te czynniki znacznie obniżają koszty budowy – radzi architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

fot. mat. prasowe

Z jakich materiałów budować?

Warto pamiętać o tym, aby budować z materiałów ogólnodostępnych, niewymagających indywidualnych zamówień, ani zatrudniania specjalistycznej ekipy wykonawczej, mającej doświadczenie w budowaniu w danej technologii i z konkretnych materiałów.


Oszczędnościom sprzyja także zwarta bryła o prostej konstrukcji, pozbawiona zbędnych detali architektonicznych podwyższających koszty budowy – wykuszy, balkonów, loggii, okapów i gzymsów. Istotne znaczenie odgrywa także stopień rozrzeźbienia dachu – najtańszy w realizacji jest pozbawiony lukarn dach dwuspadowy, nieco droższy jest dach czterospadowy. Jeżeli piwnica nie jest niezbędnym elementem domu, korzystnie będzie z niej zrezygnować – budowa podpiwniczenia jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem, niż budowa podobnej powierzchni na poziomie terenu. Bardzo istotnym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru projektu, jest ilość pionów instalacyjnych w budynku – korzystne jest ułożenie w bliskim sąsiedztwie pomieszczeń, do których należy doprowadzić wodę, kanalizację i system wentylacyjny. Ekonomicznie jest również zrezygnować z dużych powierzchni tarasów. Warto także rozważyć zastąpienie garażu, tańszą i prostszą w realizacji wiatą garażową – dodaje architekt. Należy pamiętać o tym, że w każdym projekcie gotowym można wykonać zmiany, które pomogą dostosować projekt do ograniczonych możliwości finansowych. Za modyfikacje należy dodatkowo zapłacić, lecz, w perspektywie dalszych wydatków, zdecydowanie korzystniej jest przeznaczyć kilkaset złotych na dostosowanie projektu niż kilkadziesiąt tysięcy na droższe rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe.

fot. mat. prasowe

Jak zaoszczędzić podczas budowy domu?

Dzięki zastosowaniu kilku ekonomicznych rozwiązań można uzyskać realny wpływ na obniżenie kosztów budowy wymarzonego domu.


Materiały budowlane

Od właściwie dobranych materiałów budowlanych zależy trwałość budynku, właściwa izolacja termiczna i akustyczna oraz estetyka całej konstrukcji. Warto jednak, jeszcze przed kupnem projektu, przejrzeć zestawienie materiałów i zastanowić się, które z produktów można wymienić na tańsze odpowiedniki. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybrać takie materiały, które, pomimo niższej ceny, będą spełniać wszystkie parametry i normy techniczne oraz będą zapewniały długotrwałe użytkowanie budynku bez konieczności wykonywania prac remontowych. Inwestorzy najczęściej decydują się na modyfikację materiałów, z których są wykonane ściany budynku, zmianę rodzaju pokrycia dachowego oraz na uproszczenie skomplikowanej stolarki okiennej. W przypadku domów parterowych modyfikacji podlega strop, który najczęściej wymienia się na drewniany – podpowiada arch. Miłosz Gajda. Wybierając projekt domu, który ma być ekonomiczny w realizacji, koniecznie należy zwrócić uwagę na wielkość, kształt i rodzaj zastosowanych w nim okien. Okna o niestandardowych rozmiarach trzeba na ogół wykonywać na zamówienie, co znacznie podnosi koszty budowy. Szerokie tafle szybowe często wymagają osadzenia w przesuwnych profilach aluminiowych, które są zdecydowanie droższe od ram z PCV.

Elewacje

Projekty domów inspirowane aktualnymi trendami w budownictwie, przewidują zastosowanie zróżnicowanych materiałów elewacyjnych, np. okładzin kamiennych i drewnianych. Bez problemu można z nich zrezygnować na rzecz tańszych okładzin wykonanych z drewna rodzimego pochodzenia lub zwykłych tynków strukturalnych. Szczególnie ciekawy efekt wizualny można uzyskać stosując tynki o różnych, często kontrastujących ze sobą kolorach lub fakturach. W tym wypadku inwestorów ogranicza jedynie ich własna pomysłowość, gdyż dobór materiałów elewacyjnych nie wpływa na parametry budynku. Ważne jedynie, aby zmieniony materiał pasował do reszty pod względem estetycznym – sugeruje architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Sposób budowania

Warto także pamiętać o tym, aby budować z materiałów ogólnodostępnych, niewymagających indywidualnych zamówień, ani zatrudniania specjalistycznej ekipy wykonawczej, mającej doświadczenie w budowaniu w danej technologii i z konkretnych materiałów.

Moc korzyści

Przed wyborem projektu, warto zlecić wykonanie kosztorysu budowy domu. Pomoże to dokładnie oszacować koszty i upewni inwestorów, że wybrali projekt, który zapewni sprawną i szybką realizację. Dzięki zastosowaniu kilku ekonomicznych rozwiązań można uzyskać realny wpływ na obniżenie kosztów budowy wymarzonego domu. Ubocznym, lecz bardzo atrakcyjnym efektem takich działań, jest prosty i subtelny wygląd budynku odzwierciedlający nowoczesne trendy w architekturze. Taki dom będzie się znakomicie prezentował w każdym otoczeniu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Niezwykle cenne spostrzeżenia

  Gabinet Wnętrz / 2023-05-19 18:11:10

  Zgadzam się z tym, że wybór projektu domu jest niezwykle istotny i powinien być dokonany z pełnym zrozumieniem dla Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz z uwzględnieniem potrzeb rodziny. Ważne jest, aby znaleźć równowagę pomiędzy realizacją marzeń o idealnym domu a ograniczeniami finansowymi.

  Co do porównania typów domów, rzeczywiście dom z poddaszem użytkowym może przynieść znaczne oszczędności, zwłaszcza jeżeli chodzi o powierzchnię dachu i fundamentów, co przekłada się na niższe koszty budowy. To jest ważne spostrzeżenie, którego często inwestorzy nie są świadomi.

  Pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Kurklińska.
  Studio projektowania wnętrz https://www.gabinetwnetrz.pl/ z Piastowa koło Warszawy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: