eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Polacy a budowa domu 2014

Polacy a budowa domu 2014

2015-03-27 10:35

Polacy a budowa domu 2014

Wymarzony dom Polaków © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (14)

Jeśli budowa domu, to wolnostojącego, metodą tradycyjną, z cegły ceramicznej, bez podpiwniczenia i według gotowego projektu, choć ta ostatnia tendencja przesuwa się ostatnio w kierunku projektów tworzonych na zamówienie klienta. Takie m.in. wnioski płyną z analizy przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl. A więc jak budują Polacy?

Przeczytaj także: Polacy a budowa domu 2015

Już kolejny rok z rzędu Oferteo.pl postanowiło przyjrzeć się, jak budujemy domy. W ramach badania przeanalizowano 5,6 tys. zapytań ofertowych umieszczonych w serwisie oraz przeprowadzono pogłębione wywiady na grupie 328 respondentów. I już jeden rzut oka wystarcza, aby stwierdzić, że Polacy budują podobnie, jak robili to w roku poprzednim.

Stawiamy raczej gotowe projekty


Zanim zabierzemy się do budowy wymarzonego domu, formułujemy swoje oczekiwania oraz planujemy przebieg inwestycji. Musimy zastanowić się nie tylko nad lokalizacją, typem domu i jego powierzchnią, ale również nad przyszłym rozkładem pomieszczeń, technologią budowy oraz materiałami budowlanymi, które zamierzamy zastosować.

Efektem przemyśleń na ten temat jest wybór projektu, według którego będzie budowany wymarzony dom. Z analizy zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl – serwisie łączącym osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami – wynika, że Polacy najchętniej kupują gotowy projekt domu (63,1% użytkowników serwisu).

fot. mat. prasowe

Wymarzony dom Polaków

Najpopularniejsze były tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej, bez piwnic.


„Już po raz trzeci badamy szczegółowo preferencje budowlane Polaków” – mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl. „Porównanie do poprzednich dwóch lat pokazuje, że Polacy bardzo racjonalnie podchodzą do najważniejszej inwestycji życia. Nie ponoszą zbędnych kosztów związanych z rozwiązaniami, które nie są im potrzebne. Budują domy o bryle prostej i taniej w wykonaniu, opierając się przede wszystkim na gotowych projektach” – dodaje Karol Grygiel.

Wielkości działek


Wybór projektu budowlanego jest ściśle połączony z działką budowlaną, jaką dysponujemy – jej wielkością i lokalizacją. Jak pokazuje przeprowadzona przez Oferteo.pl ankieta, inwestorzy kupują najczęściej działkę o powierzchni 1001-2000 m2 (39,4%). Niemal co trzeci inwestor deklaruje posiadanie działki o połowę mniejszej, czyli 501-1000-metrowej (30,6% ankietowanych). Stosunkowo rzadko spotyka się działki o powierzchni większej niż 2001 metrów kwadratowych.

fot. mat. prasowe

Typy projektów

Podobnie jak przed rokiem Polacy najczęściej budują domy według gotowego projektu, jednak należy podkreślić, że z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na droższe rozwiązania i zamawiają indywidualny projekt przygotowany zgodnie z ich oczekiwaniami.


Najwięcej domów powstaje na wsi


Ponad połowa inwestycji ankietowanych realizowana jest na terenach wiejskich (57,3%). W dalszej kolejności inwestorzy decydują się na budowę domu marzeń w małych lub średnich miastach (odpowiednio 13,1% oraz 14,9%). Ankietowani najrzadziej budują w wielkich miastach o liczbie mieszkańców przekraczającej 500 000.

fot. mat. prasowe

Powierzchnie działek

Polacy najczęściej stawiali domy na działkach o powierzchni 1 001-2 000 metrów kwadratowych (39,4% ankietowanych).


Budowa systemem gospodarczym


Inwestorzy wybierają różne modele organizacji prac budowlanych. 75% z nich deklaruje budowę domu systemem gospodarczym, a więc samodzielnie koordynuje prace budowlane, zlecając je różnym ekipom. Zapewnia to lepszą bezpośrednią kontrolę nad kosztami oraz jakością prac. Co piąty budujący (22%) zatrudnił generalnego wykonawcę – firmę, która zajmuje się całością budowy do stanu „pod klucz”. Rozwiązanie to oszczędza inwestorowi czas poświęcony na poszukiwania podwykonawców do poszczególnych etapów prac.

fot. mat. prasowe

W jak dużej miejscowości budowano dom?

Najwięcej domów buduje się na wsiach i w średnich miastach


Jak wynika z analizy zapytań ofertowych w Oferteo.pl, co trzeci zleceniodawca (33,4%) poszukuje ofert firm, które wybudują dom do stanu surowego zamkniętego – a więc z oknami i dachem. Co czwarty inwestor (23,3%) chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego (bez drzwi i bez okien). Podobna część inwestorów (21,2%) jest zainteresowana budową do stanu deweloperskiego, a kilka procent mniej (18,1%) do stanu „pod klucz” zakładającego całkowite wykończenie budynku mieszkalnego.

Domy o powierzchni do 150 metrów kwadratowych


Jak pokazuje badanie Oferteo.pl, Polacy chcieliby mieszkać w domu o powierzchni użytkowej 126-150 metrów kwadratowych (28,7%) lub nieco mniejszym 101-125 metrów kwadratowych (22%). Stosunkowo rzadko buduje się domy większe niż 200-metrowe.

fot. mat. prasowe

Sposób budowy

3/4 powstających domów budowane jest metodą gospodarczą.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Argaros / 2015-06-08 16:57:03

    A u mnie trwa budowa domu 2015 :D Teraz firma budowlana przesłała mi złącze ciesielskie na maila http://www.castorama.pl/produkty/budowa/drewno-budowlane-i-plyty-drewnopochodne/drewno-konstrukcyjne/zlacza-ciesielskie.html Tylko nie wiem po co, skoro się na tym nie znam... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: