eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Polacy a budowa domu 2015

Polacy a budowa domu 2015

2016-03-30 10:35

Polacy a budowa domu 2015

Polak buduje dom tradycyjnie © Eléonore H - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (16)

W ubiegłym roku koszt domu budowanego przez Polaka najczęściej zawierał się w przedziale 300-400 tysięcy złotych - wynika z najnowszej, corocznej analizy przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl. Najczęściej zamawiano wykonanie domu do stanu surowego zamkniętego, w technologii tradycyjnej, nie decydując się na podpiwniczenie, a dach pokrywano dachówką ceramiczną. Okazuje się zatem, że większość trendów od kilku lat nie uległa zmianie. Nowoczesne rozwiązania ciągle należą do rzadkości.

Przeczytaj także: Polacy a budowa domu 2014

Oferteo.pl już po raz czwarty postanowiło przyjrzeć się preferencjom budowlanym Polaków. Przeprowadzona analiza dowiodła, że niektóre trendy, jak preferowana powierzchnia domu czy wybór technologii budowania, od kilku lat nie ulegają zmianie. Moda na nowoczesne, a więc także ekologiczne rozwiązania jeszcze nie nadeszła.

Okazuje się, że Polacy gustują w średniej wielkości domach, które budują głównie na terenach wiejskich. Najświeższa dane pokazują, że w minionym roku najczęściej decydowano się na nieruchomość o powierzchni od 126 do 150 m2, co jest wynikiem niemal identycznym z uzyskanym w 2014 roku. Co piąty dom miał powierzchnię od 101 do 125 m2, a domy większe niż 200 m2 były raczej rzadkością.

W zestawieniu z poprzednim rokiem absolutnie nic nie zmieniło się w kwestii wyboru lokalizacji działki: nadal najwięcej domów powstaje na terenach wiejskich (57%) oraz w średnich miastach (14%). W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców domy najwyraźniej przegrywają z mieszkaniami: na inwestycję w dom w mieście zdecydowało się zaledwie 6% ankietowanych.

Co ciekawe, jako najczęstszy powód budowy własnego domu badani przez Oferteo.pl podają… spełnienie marzeń (28%). Nie bez znaczenia są też potrzeba zwiększenia przestrzeni mieszkalnej (16%) i chęć posiadania ogrodu (14%), jednak powiększenie rodziny jest dopiero na piątym miejscu (8%). Chęć wyprowadzenia się z miasta na wieś motywowała aż 13% ankietowanych przez Oferteo.pl, choć tylko dla 6% ceny mieszkań były za wysokie.

fot. mat. prasowe

Metraż domu

Polacy gustują w domach średniej wielkości

fot. mat. prasowe

W jak dużej miejscowości budowano dom?

Ponad połowa domów budowana jest na terenach wiejskich.

fot. mat. prasowe

Powód decyzji o budowie domu

Dla 28% Polaków budowa domu jest zrealizowaniem marzeń.


Kto buduje, gdzie i za ile?


Budowę własnego domu rozpoczynają najczęściej osoby w wieku od 30 do 40 lat (47%), choć prawie jedna czwarta decyduje się na ten krok mocno po czterdziestce. Sporo jest też tych, którzy budowę własnego domu zaczynają dość wcześnie (25-30 lat – 13%).

fot. mat. prasowe

Wiek inwestorów w momencie rozpoczęcia budowy

44% inwestorów rozpoczyna budowę w wieku 30-40 lat.


– Te dane wyraźnie pokazują, że statystyczny Polak buduje dom z myślą o zamieszkaniu w nim z rodziną. Ponadto, działa zachowawczo: decyzję o budowie domu podejmuje zazwyczaj dopiero po osiągnięciu ustabilizowanej sytuacji finansowej, która pozwala mu na realizację tego przedsięwzięcia – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Z kolei najmłodsze osoby, które decydują się na budowę domu, mieszkają raczej na wsi, gdzie budowa własnego domu jest naturalnym procesem usamodzielniania się po założeniu rodziny – dodaje.

Najwięcej domów powstaje niezmiennie w województwach: mazowieckim (14%), śląskim (14%), dolnośląskim (11%) i małopolskim (10%), zaś najmniej w świętokrzyskim, podlaskim i opolskim (po 2%), co odzwierciedla tendencje demograficzne Polski. Tylko 1% respondentów Oferteo.pl zdecydowało się na budowę domu zagranicą.

fot. mat. prasowe

Rozkład zapytań o budowę domów w Polsce

Najwięcej domów niezmiennie powstaje na Mazowszu i Śląsku


 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikka22 / 2016-04-01 20:21:50

    Ja bym się na budowe domu nie porwała, sam zakup działki to koszt mieszkania w dobrej dzielnicy, chyba że wziąć pod uwagę Villa Campina, gotowe domy z ogrodem w cenie mieszkań tyle że na przedmieściach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: